Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Kraj chce využít dotačních peněz na nákup nových přístrojů do nemocnic

  10:24
Následující rok a půl bude v nemocnicích Plzeňského kraje ve znamení dotační výzvy, ze které kraj hodlá koupit přístroje za téměř půl miliardy korun. Pracuje i na projektech výstavby a rekonstrukce nemocnic. Ve hře je například výstavba nové nemocnice Svaté Anny v Plané na Tachovsku.

Vizualizace podoby nové nemocnice následné péče v Plané na Tachovsku. | foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

„Dokázali jsme do programu REACT-EU podat projekty za téměř půl miliardy korun. Je to velký úspěch,“ uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

V Klatovské nemocnici se počítá s modernizací CT přístroje, s nákupem a rozšířením systému PACS, který slouží k archivaci a posílání například CT vyšetření, vyšetření prováděné na magnetické rezonanci v rámci krajských nemocnic i mimo ně.

„Chceme v Klatovech dovybavit virologickou laboratoř, což je aktuální při probíhající pandemii,“ uvedl předseda představenstva Rokycanské nemocnice a člen představenstva Klatovské nemocnice Jaroslav Šíma.

V Domažlické nemocnici se připravuje dovybavení pracoviště pro léčbu objemnějších pacientů. „To znamená nakoupit lůžka i další přístroje pro pacienty o hmotnosti až 250 kilogramů. Ve Stodské nemocnici počítáme s dovybavením operačních sálů laparoskopickou sestavou nebo přístroji z oblasti intenzivní péče,“ popsal Šíma.

V celém kraji se jedná o přístroje za 437 milionů korun. „Pokud se výběrovými řízeními podaří snížit ceny oproti předpokládané hodnotě, můžeme ušetřené finanční prostředky využít na nákup dalšího zařízení,“ sdělil Šíma.

Výrazná obměna přístrojového vybavení

Když se v Plzeňském kraji započítají projekty REACT-EU, které podala Fakultní nemocnice v Plzni a soukromá nemocnice Privamed, jedná se podle Šímy o částku zhruba 1,25 miliardy korun.

„V průběhu roku a půl tedy v kraji můžeme počítat s výraznou obměnou a modernizací zejména přístrojového vybavení. Když porovnám výsledky Plzeňského kraje třeba s Libereckým krajem nebo krajem Vysočina, tam tak úspěšní nebyli,“ shrnul Šíma.

Velmi podstatný je podle něj projekt nové výstavby nemocnice následné péče Svatá Anna v Plané, který má řešit nedostatek zdravotnické péče v regionu Tachovska a okolí.

„Nemocnice je umístěna v budově, která je poplatná době svého vzniku a rekonstruovat budovu bývalého konventu by bylo obtížné a neekonomické. Záměrem je postavit na zelené louce nové zařízení, které umožní i rozšíření péče,“ vysvětlil Šíma. To už kraj řešil i s VZP.

„Pokud se rozhodneme, jsme schopni tam vytvořit i určitou menší kapacitu akutních lůžek. Pracovně jsme se bavili o jednodenní chirurgii, ale to je spíš dlouhodobější výhled,“ popsal Šíma.

Nová nemocnice následné péče v Plané

„Nyní máme dokončenou studii proveditelnosti a pokud se kraj rozhodne, bude vyhlášeno výběrové řízení na projektanta stavby,“ dodal.

Nereálná a neekonomická je podle něj myšlenka vybudovat novou nemocnici v budově bývalé plánské nemocnice. „Budova je totiž zatížená závazky kolem 380 milionů korun,“ dodal Šíma.

V pokročilejší fázi je rekonstrukce Rokycanské nemocnice, která má tvar sklopeného písmene H. Po dokončení budou v přední části jen ambulance, v zadní části lůžková oddělení a ve spojovacím traktu obslužné provozy.

„Aktuálně máme vysoutěženého projektanta, pražskou společnost Siebert+Talaš. Má zkušenosti se zdravotnickými projekty. Probíhá dokončování přípravy první části projektu za 209 milionů korun bez DPH.

„Týká se ambulantní části nemocnice. Zároveň požádáme o stavební povolení, následovat bude veřejná zakázka na zhotovitele,“ sdělil Šíma.

U projektu v Klatovské nemocnici je zpracovaná studie na dostavbu dalšího pavilonu, od kterého bylo při výstavě upuštěno kvůli úsporám. „Připravujeme i rozšíření hemodialyzačního střediska. Tato centra jsou totiž pouze v Plzni a v Klatovech a v žádném jiném okrese v kraji. „Připravujeme proto navýšení kapacity z osmi na 16 lůžek,“ doplnil Šíma.

  • Nejčtenější

Lék antivaxerů způsobil muži nakaženému covidem mrtvici, tvrdí lékař

Nepříjemný zážitek má za sebou lékař plzeňské fakultní nemocnice. Když spolu s kolegy ze záchranné služby přijel k muži...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

Lidé kolaudují domy bez dveří nebo obkladů. Drahý materiál prodražil stavby

Premium Dražší podlaha se vyměnila za levnější, stejně tak obklady, nebo kotel. Kvůli razantnímu zdražení stavebních prací a...

Při střelbě v Radějovicích na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se oběsil

V Radějovicích na Plzeňku došlo v neděli v podvečer ke střelbě, během které zemřel muž. Pachatel se po činu oběsil....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevšední podívaná, uprostřed Borské přehrady v Plzni září vánoční strom

S originálním nápadem přišel centrální městský obvod v Plzni, který se inspiroval v Rakousku. Na hladinu nádrže České...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ceny odvozu odpadu se v Plzni změní, sazby klesnou u menších nádob

Nové sazby poplatků za svoz a likvidaci komunálního odpadu začnou platil v Plzni od začátku příštího roku. Úpravu si...

Radní shání zimní boty pro bezdomovce, nápad získal podporu politiků

Neobvyklou akci na pomoc bezdomovcům v zimním období rozjel radní Plzně David Šlouf. Vyzval na sociálních sítích...

Horažďovice opravily průtah, v Horšovském Týně se jezdí po novém mostě

Ode dneška se lépe jezdí řidičům na dvou místech v Plzeňském kraji. V Horšovském Týně na Domažlicku se otevřel...

Rekonstrukce Velké synagogy spěje ke konci, svitek skrývá řadu tajemství

Náročná rekonstrukce interiérů Velké synagogy v Plzni se chýlí ke konci. Výzdoba už je hotová, teď zbývají ještě...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR PLC A AUTOMATIZACE (40.-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...