Radnice řeší výzvy, ať zajistí víc bezpečí. Lidé podepisují petici

  9:35aktualizováno  9:35
Bezpečnostní situace ve městě a to, jak ji vnímají lidé, bude téma, se kterým budou mít zastupitelé Plzně v začínajícím volebním období zřejmě dost práce. Nedlouho po tom, co nastoupili do funkcí, už na čtvrtečním zastupitelstvu probírali veřejné výzvy k zajištění větší bezpečnosti ve městě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr EretMAFRA

Zastupitelům přišel otevřený dopis Martina Korfa, který upozorňoval například na nedávné pobodání muže na Klatovské třídě cizincem, na problémy s ubytovnami pro zahraniční pracovníky nebo situaci na Americké třídě zejména o víkendech. „V našem městě se necítím bezpečně,“ napsal Martin Korf.

V posledních dnech se navíc na internetu objevila petice Za okamžité řešení krizové bezpečnostní situace ve městě Plzeň. Jejím autorem je Vojtěch Kadlec a text podpořilo podpisy na dva a půl tisíce lidí.

Petice žádá posílení hlídek městské policie, spolupráci města se státní policií nebo opakované kontroly a případné finanční postihy pracovních agentur za protiprávní jednání jejich zaměstnanců.

Debaty o bezpečnosti v Plzni zesílily ještě dva prosincové incidenty, kdy došlo k jedné dokonané a k jedné nedokonané vraždě.

Radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký z ČSSD řekl, že na některých záležitostech, které petice doporučuje, město samo už nějaký čas pracuje. „Ale chtěl bych vyvrátit mýty o dramatickém zhoršení bezpečnostní situace v Plzni,“ prohlásil.

Tvrdil například, že statistika trestných činů v letech 2017 a 2018 se nijak dramaticky neliší. „Liší se v počtu vražd,“ sdělil.

Porovnal pak údaje za období leden až listopad 2017 a 2018. V Plzni loni za tu dobu bylo spáchaných osm vražd a letos dvě. „To je významný pokles. A co se týká přestupkové činnosti, tam je to podobné jako v loňském roce,“ konstatoval.

Zrzavecký ujistil, že magistrát a městská policie spolupracují se zástupci Policie ČR. „Monitorujeme situace a říkáme si, kdo kde bude působit. Konkrétní příklad je denní vyhodnocování dění na vánočních trzích,“ řekl.

Radní upozornil, že není v možnostech města provádět kontroly a postihy pracovních agentur. „Město k tomu nemá kompetence.“ Martin Zrzavecký nicméně připustil, že poměrně dost lidí nevnímá bezpečnostní situaci ve městě dobře. Tvrdil, že ve městě neexistují nelegální ubytovny a ty, které v Plzni jsou, prý zpravidla splňují podmínky pro provoz.

Problém ale podle Zrzaveckého představuje pronajímání bytů zahraničním pracovníkům. Radní uvedl, že v Plzni je nyní asi 17 tisíc zahraničních pracovníků, což je zhruba desetina obyvatel města.

„A přestupková činnost cizinců je pod hranicí deseti procent. Přesto vím, že cizinci jsou na území města vnímáni negativně,“ prohlásil. Opoziční zastupitelé Pirátů doporučovali, aby zástupci města věnovali víc pozornosti mapování situace kolem ubytoven a varovali před dalším budováním podniků, kam by mohli mířit pracovníci z ciziny.

Piráti se obávali například projektu pro oblast Borských teras. „Pro Plzeň by bylo nebezpečné dovezení dalších 1700 pracovníků,“ apeloval Petr Vileta  z Pirátů.

Primátor Martin Baxa z ODS řekl, že developer, který za projektem stojí, požádal o jednání s vedením města. Při něm se zřejmě zástupci radnice dozví podrobnosti plánu na využití Borských teras.

Martin Zrzavecký uvedl, že magistrát připravuje dlouhodobou strategii pro oblast bezpečnosti.

„Součástí bude návrh opatření, která se budou provádět roky a budou také nákladná. Hlavní je sehnat další lidi pro městskou policii. Hodně obyvatel Plzně chce mít strážníky všude. Je ale otázka, jestli zlepší pocit bezpečí u veřejnosti, pokud bude na každém rohu policista nebo strážník,“ řekl radní.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Na Tachovsku se srazilo auto a motorka. Pro motorkáře letěl vrtulník

Na křižovatce u Českého Brodu se srazilo auto s motorkou (3.5.2016).

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl ke srážce osobního auta a motorky k obci Borovany na Tachovsku. Při nehodě se...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 33 000 - 350 000 Kč

Najdete na iDNES.cz