Bezdružice ušetřily, teď hrozí, že budou muset vrátit milionové dotace

  9:51aktualizováno  9:51
Šestnáctimilionovou dotaci možná budou muset vrátit Bezdružice na Tachovsku. Město peníze použilo na opravu centra a díky změně předimenzovaného projektu ještě ušetřilo. Podle Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad ale radnice porušila podmínky poskytování evropských dotací.

Centrum Bezdružic je opravené. Rekonstrukcí prošly ulice, chodníky i parkovací místa. Městu ale teď hrozí, že bude muset vrátit dotaci, kterou získalo od EU. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle mluvčí úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaely Biňovcové jsou pochybení Bezdružických dvě. "První se týká veřejné zakázky vypsané v rámci projektu. Druhé se týká neoprávněně proplacených výdajů," uvedla.

Regionální rada podle ní nemůže jednat jinak než za uvedená pochybení odčerpat nazpět celou poskytnutou dotaci.

A za co přesně město pyká? "Udělali jsme regulérní soutěž na kompletní rekonstrukci komunikací v centru včetně chodníků a parkovacích míst. Vysoutěžili jsme částku necelých 20 milionů včetně DPH. Když si vybraný dodavatel prostudoval projektovou dokumentaci, tak nás upozorni, že podle jeho názoru a na základě dlouholetých zkušeností konstrukční vrstvy komunikací jsou v některých ulicích předimenzované," popsal starosta.

Pak se město s firmou dohodlo, že se rozhodne definitivně až se odstraní původní vrstvy komunikací, aby se zjistilo, zda je podloží dostatečně únosné. To se podle starosty potvrdilo, a město tedy usoudilo, že konstrukční vrstvy navržené v projektu jsou zbytečné, a proto navrhlo jejich jednodušší skladbu.

"Ta podle nás odpovídá dopravnímu zatížení. Více než čtyři roky užívání komunikací to potvrzují, protože s nimi nejsou žádné problémy," líčí starosta Soulek.

Ten se pozastavuje nad tím, že po každé ze dvou etap projektu zpracovalo město monitorovací zprávu, úřadu regionální rady doložilo veškeré podklady a v prosinci 2009 dostalo proplacenu i druhou etapu.

"Nebyly nám žádné výdaje kráceny, dostali jsme přes 16 milionů korun dotace. Předpokládali jsme, že je vše v pořádku," říká starosta, podle nějž regionální rada městu vytýká, že když zjistilo, že mohou být komunikace levnější, mělo soutěž zrušit a vypsat novou veřejnou zakázku.

"Jenže my jsme to zjistili až poté, co byla podepsaná smlouva a práce byly zahájeny a když komunikace byla rozkopaná. Rozhodnutí úřadu je proto pro nás nepochopitelné," uvedl starosta.

Od té doby, co loni na podzim přišel platební výměr, tak to prý zaměstnance radnice stálo desítky, možná stovky hodin dohledávání různých podkladů, protože po třech letech je to obtížnější.

Město už dalo za právníky desetitisíce

"Navíc jsme písemně odpovídali na otázky auditorů. Pak jsme zjišťovali, že některé věci, které po nás auditoři chtějí, v době stavebních prací ještě platné nebyly. Když přišel platební výměr, najali jsme advokátní kancelář, která nám pomohla s odvoláním. Za právníky jsme zatím zaplatili desetitisíce korun," líčí starosta.

Úřad regionální rady podle Biňovcové v současné době kompletní spis předává na ministerstvo financí, protože město se odvolalo. "Pokud by ministerstvo platební výměr potvrdilo, může být příjemci odvod částečně prominut, a to na základě jeho žádosti," podotkla Biňovcová.

Projekt na opravu centra Bezdružic nyní na podnět regionální rady přezkoumá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Úřad teprve obdržel zadávací dokumentaci k uvedené zakázce, nelze tedy předjímat, zda budou v rámci šetření shledány důvody pro případné zahájení správního řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Další z rubriky

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Během chvíle vyhráli v kasinu téměř půl milionu podvodem, tvrdí žalobce

Dva cizinci z Gruzie jsou obžalovaný z pokusu o podvod. Toho se podle státního...

Tachovský okresní soud se začal zabývat pokusem o podvod, kterého se podle žalobce dopustili dva cizinci v kasinu na...

Najdete na iDNES.cz