Boj o stromy kvůli hrázím může Žamberku způsobit milionové ztráty

  8:21aktualizováno  8:21
Po krachu stavebníka se budování betonových hrází podél Divoké Orlice v Žamberku nadlouho zadrhlo, ale ani výběr nového dodavatele práce znovu nerozjel. Naopak. Po pětihodinovém jednání zastupitelé nakonec smlouvu o financování protipovodňových opatření neschválili.

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice 47 stromů, dalších 150 na skácení čeká. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zastupitelé Žamberka se rozhodli, že na pokračování stavby protipovodňových valů kolem Divoké Orlice nedají Povodí Labe slíbené peníze. Neschválení nového dodavatele protipovodňových opatření v Žamberku přináší městu problémy, zvláště pokud si zastupitelé stejný postup zopakují i při chystaném druhém pokusu.

Bez dostavby hrozí pokladně města, že náklady budou ještě mnohem vyšší. „Je to dost velké finanční riziko. Na stávající projekt je už poskytnuta dotace a přitom je limitovaná ukončením stavby do roku 2019. Pokud hotová nebude, hrozí nám, že bude muset být dofinancovaná případně z městských zdrojů,“ řekl Vladimír Fikejs, vedoucí odboru obrany a krizového řízení, který je zároveň mluvčím radnice.

Fotogalerie

Město Žamberk se podílí na stavbě betonových hrází a dalších protipovodňových prvků patnáctiprocentním příspěvkem, hlavní investorem je Povodí Labe. Město vynaložilo na stavbu přibližně devět milionů korun, a pokud smlouvu schválí, stavba bude pokračovat a vyjde ho podle současného projektu na 18 milionů korun. Původní vysoutěžená cena akce činila 84 milionů korun, nový dodavatel se zavázal stavbu dokončit do konce listopadu 2019 za 112 milionů korun.

Pokud smlouvu s ním na další schůzi zastupitelé 19. června neodsouhlasí, budou ve hře i možnosti všeho nechat a za mnohem větší peníze uvést řeku s nábřežím do původního stavu, nebo pokračovat s pozměněným projektem, ale s rizikem ztráty dotace od ministerstva zemědělství.

Na změnu projektu tlačí řada lidí, v poslední době dokonce organizovaných. Netvrdí, že povodně nejsou nebezpečné, ale že protipovodňová opatření nemusí znamenat vykácení všech stromů. Odvolávají se na Českou inspekci životního prostředí, podle níž je odůvodnění radnice ke kácení nedostatečné. Zároveň daIi podnět ke zrušení rozhodnutí o povolení kácení.

Aktivisté požadují přehodnocení míry kácení

Podle Vladimíra Fikejse se má kácet ještě minimálně 24 stromů na pravém břehu, 20 stromů na levé straně řeky, ale i další.

Aktivisté chtějí kácení stopnout, radní by si podle nich měli uvědomit, že nezastupují pouze svá práva a názory a že rozhodují o věcech s přesahem větším, než je pouze délka volebního období.

„Podporujeme ochranu města Žamberka před rizikem povodní, ale neztotožňujeme se s neadekvátním a necitlivým návrhem a právě probíhající realizací projektu, jenž podle našeho mínění ohrožuje a devastuje životní prostředí Žamberka. Žádáme o přehodnocení míry kácení vzrostlé ještě stojící zeleně a v místech, kde již ke kácení došlo, žádáme umístění odpovídající náhradní výsadby co do počtu i druhové skladby dřevin, aby zůstal zachován charakter původní podoby nábřeží,“ uvádí text petice, kterou je v posledních dnech možné podepsat na pěti místech ve městě.

Povodí Labe se úpravám nebrání, požadavky na protipovodňovou ochranu jsou v pravomoci obcí. „Jako investor jednáme výhradně s městem a v žádném případě nechceme dělat nic, s čím by nesouhlasilo,“ zopakovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová to, co řekl už na lednovém rovněž mimořádném zasedání zastupitelů její ředitel.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Najdete na iDNES.cz