Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Maminky už nemusí za nedonošenými dětmi jen na návštěvu. Jsou součástí týmu

  9:58
Dřív chodily maminky za svými nedonošenými dětmi do nemocnice jako návštěva za nemocným. Posadily se, položily na něj v inkubátoru ruku a po čase odešly domů. Veškerou péči měli na starosti zdravotníci z novorozeneckého oddělení. V pardubické nemocnici na to jdou ale po zkušenosti z Finska jinak. Zapojili rodiče do péče o nedonošené dítě, a dokonce je nechají, aby se o ně starali.

Veškerá péče už není na zdravotnících, v týmu už jsou i rodiče. | foto: Josef Vostárek, ČTK

„Teď, i když má maminka strach, protože miminko má sobě hadičky a je napojené na přístroje, tak ji podporujeme v tom, aby si ho vzala do náručí, klokánkovala ho,“ popisuje změnu mentorka česko-finského projektu Jana Horáková, která byla jednou z těch, jež ve finské nemocnici pozorovaly, jak tamní sestry svěřují péči o nedonošené děti jejich rodičům.

Viděla, jak jsou nedonošené děti po kontaktu s rodičem klidnější a rodiče spokojenější. A tehdy bylo na malém vzorku oddělení, aby přesvědčil ostatní, že se k nedonošeným dětem a jejich rodičům bude přistupovat jinak. Vzorek na oddělení byl malý. Tři procenta se nadchla a považovala vtažení rodičů do péče o jejich dítě za revoluci, kterou je potřeba vybojovat a přesvědčit k ní ostatní.

Změnili postupy

„Pro mě jako pro intermediální sestru bylo těžké přijmout, že nebudu mít nedonošené dítě na očích. Že bude u své maminky a já jí budu dopomáhat s péčí. Trošku jsme bojovaly u sester se zažitými postupy. Ze začátku bylo těžké přiklonit je na naši stranu. Pak ale přišly první vlaštovky a já jsem začala poslouchat, co se jim ve spolupráci s rodiči podařilo,“ říká Horáková.

Oddělení muselo změnit postupy, které mají při práci s novorozenci s nízkou porodní váhou zažité. Zcela změnili kulturu na pracovišti.

„Nebylo jednoduché tím projít, každý z nás si musel sáhnout hluboko do nitra. Změnit věci, na které jsme roky byli zvyklí. Projekt však už přináší pozitivní odezvy, vidíme to na dětech. Pediatrie i neonatologie jsou výjimkou v celé medicíně. Léčíme nemocné děti a novorozence, ale součástí našich postupů je vždycky rodič. Náš projekt vtahuje rodiče do centra dění, činí z něj rozhodovatele v péči a umožňuje jim být s dítětem 24 hodin denně. To bylo před deseti patnácti lety zcela nemyslitelné,“ řekl primář dětského a novorozeneckého oddělení Marian Šenkeřík.

Změnit dlouhé roky zažité postupy u personálu nebylo lehké. „Všichni jdou do zdravotnictví s tím, že chtějí pomáhat podle nejlepšího vědomí a svědomí. Když pak přijde někdo, že se to dá dělat jinak a lépe, tak máme výčitky, že jsme to do té doby dělali špatně. To tak není. Ale posouvá se vývoj, společnost, očekávání pacientů od nás. My se musíme v mentalitě posunout. Jestli má někdo vizi a vidí dopředu, tak musí ostatní strhnout,“ řekl Šenkeřík a vzpomněl, jak to bylo před dvaceti lety.

„Rodiče byli takřka exkomunikováni z jednotek novorozenecké péče. Všichni se obávali infekcí, k nimž jsou novorozenci náchylní. Jakýkoli pohyb osob, které neposkytovaly péči, byl doslova nežádoucí. Proto i čas rodičů s dítětem byl omezený. Ještě před třiceti lety nesměli rodiče své dítě v inkubátoru pohladit. Dnes jsme ve fázi, kdy rodiče miminko z inkubátoru vyndávají a berou si ho k sobě na tělo, a to i poměrně velmi nezralé děti. Takže vývoj je z tohoto pohledu revoluční,“ řekl Šenkeřík, který za spoluprací s mentorkami z univerzitní nemocnice ve finském Turku stojí.

Proškolování personálu trvalo osmnáct měsíců. Mimo severské země je pardubická nemocnice teprve první evropskou, která nechala své zdravotníky školit.

Rodiče se učí

„Část kompetencí jsme schopni přenést na rodiče. Musíme být schopní zaučit je a poznat, že chápou, jak se o dítě mají starat a přijmout zodpovědnost za to, že přenášíme část péče o malého pacienta na jeho nejbližší. Toto převzetí je cílem programu,“ řekl Šenkeřík.

Pro mentorku Evu Hlaváčkovou bylo školení zdravotníků na novorozeneckém oddělení výzvou. I ona ve Finsku sledovala, jak rodiče neonatologům pomáhají. „Před více než čtyřiceti lety jsem začínala na novorozeneckém oddělení jako dětská sestra. Tímto projektem jsem měla možnost pomoci změnit přístup k rodičům, tedy respekt k nim a jejich hodnotám, upozadění sama sebe jako odborníka. Tady bereme rodiče jako partnera a pomáháme mu. Je třeba uznat ho jako odborníka, možná někdy většího než zdravotníci, protože on dítě zná mnoho měsíců, a důvěřovat mu,“ řekla Hlaváčková.

Nejhorší bylo podle ní najít motivaci, aby všichni viděli smysl v tom, že přístup začne být jiný. „Dříve probíhala péče ve stylu teď děťátku uděláme tohle, tohle a tohle, nakrmíme ho, pak si ho položíte na bříško. Teď se to odehrává v duchu: Co myslíte, jak to uděláme, jak vypadá vaše děťátko? Zvládne krmení kojením, nebo mu dáme raději sondu? Jde o společně rozhodnutí matky a zdravotníka,“ říká Hlaváčková. Oddělení, kde se na péči o nedonošené děti podílejí rodiče, má třináct lůžek, dva pokoje jsou pro matku s dítětem, z toho jeden pokoj je připraven pro nezralé děti v relativně nestabilním stavu.

Nedonošených nebo jinak zdravotně znevýhodněných novorozenců, kteří využijí společnou péči matky a zdravotníků v pardubické nemocnici, je ročně okolo tří stovek.

  • Nejčtenější

Na dostizích v Pardubicích se splašil kůň, vběhl mezi diváky a zranil i dítě

8. května 2024  15:29,  aktualizováno  19:59

Na dostihovém závodišti v Pardubicích se ve středu odpoledne splašil kůň bez jezdce. Přeskočil plot...

Stegosaurus se skluzavkou stál sedm milionů. Stal se terčem kritiky i posměchu

11. května 2024

Premium Už nejen opoziční zastupitelé upozorňují na vysokou cenu nového hřiště v pátém pardubickém obvodě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokej mi dal všechno, Čechům budu fandit, říká Musil. Přestup syna chápe

10. května 2024  10:53

Jeho příběh spojený s odvážnou emigrací do NHL zná snad každý hokejový fanoušek. Legendární obránce...

U Pardubic vlak usmrtil člověka, koridor z Prahy na Moravu asi hodinu stál

7. května 2024  13:23,  aktualizováno  15:58

V Pardubicích po poledni vlak srazil a usmrtil člověka. Vlaky na železničním koridoru na Moravu asi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel vítěz Velké pardubické Petr Vozáb, najednou ukočíroval dvaadvacet koní

10. května 2024  13:59

Ve věku 68 let zemřel ve čtvrtek Petr Vozáb, vítěz Velké pardubické z roku 1985 s Festivalem. Po...

Stavbaři na obchvat povolali potápěče, kvůli odplavenému dnu zpevnili pylon

13. května 2024  17:46

O tom, že někdy je potřeba při budování silnice angažovat potápěče, dnes přesvědčili stavebníci na...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

Památkově chráněné nádraží hyzdí reklamy. Musíme platit daně, hájí se vlastníci

13. května 2024  11:39

Nádraží v Ústí nad Orlicí, zapsané na seznam kulturních památek, zůstává opuštěné. Aktivisté, kteří...

Sýkora míří od pardubického ledu do kanclu. Nahradí Salfického

13. května 2024  11:36

Po lednovém vyhazovu Václava Varadi stanul na střídačce pardubických hokejistů jako asistent Marka...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...