Stavbu muzea aut ve Vysokém Mýtě mohou ukončit propadlé stropy

  8:56aktualizováno  8:56
Původně mělo být Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřeno letos na podzim. Propadlé stropy suterénu však dlouho připravovanou stavbu zpozdily. Dokonce je podle vedení města možné, že muzeum vůbec nevznikne.

Tyto proslulé exponáty Regionálního muzea by neměly v chystaném Muzeu českého karosářství chybět. Foto: Michal Klíma, MAFRA

V historické budově soudu na vysokomýtském náměstí, kde má část muzea vzniknout, se během rekonstrukce začaly propadat podzemní prostory. Část suterénu zmizela.

Stavba se tak prodraží a vedení města začalo váhat, zda má v budování muzea vůbec pokračovat. Byť 60 procent nákladů zaplatí Evropská unie.

"Nezbývá nic jiného, než vlastní projekt předělat a nejdříve provést statickou sanaci. Pak se teprve můžeme bavit o tom, co bude dál," řekl starosta Miloslav Soušek. Existuje šance, že vyšší náklady kvůli propadlému suterénu uhradí dotace Evropské unie.

Třeba zůstane jen u rekonstrukce budov

Ale ve hře je podle starosty i zastavení přeměny budov bývalého soudu a věznice na muzeum. A to pokud Regionální rada rozdělující peníze posunutí termínu prací neodsouhlasí.

"Počkáme si, jak dopadne zbytek statického průzkumu, potom se rozhodneme, co dál. Podíl města měl být 27 milionů korun. My jsme za něj schopni provést pouhou rekonstrukci budov. Možná to nebude tak megalomanská stavba, ale neohrozí město. Máme větší priority než existence muzea, v němž se neuvěřitelným způsobem plýtvá," řekl Miloslav Soušek.

Podle něj bylo Muzeum českého karosářství připravováno jako předražený projekt, předražená byla i kalkulace za archeologický průzkum a jen za projektování se dalo téměř 9 milionů korun.

"Vlastní provoz byl také směrován jako transfer peněz někam jinam z městské kasy. Protože byl v minulém zastupitelstvu kolega Jiří Junek, tak si připravil projekt, kterým přetransformuje peníze z města směrem k Regionálnímu muzeu, které je krajské a není naše," řekl starosta Miloslav Soušek.

Řeší, kdo poškodil městskou kasu

Ředitel Regionálního muzea jeho slova odmítá. "Lidově řečeno, starostovi teče do bot. Promrhal dva a půl roku, které měl na realizaci Muzea českého karosářství. Nyní tak hrozí, že přijdeme o desítky milionů unijních peněz," řekl Jiří Junek. Starosta podle něj poškodil městskou kasu.

"Jednoznačně nikoliv já, ale on poškodil městskou kasu a z toho by se měl zodpovídat. Jako radní jsem žádný projekt nepřipravoval. Muzeum českého karosářství v březnu před dvěma lety odsouhlasilo současné zastupitelstvo města pod vedením starosty Souška jasnou většinou 15 hlasů z 19 přítomných," uvedl Junek.

Původně mělo stát muzeum karosářství 104 milionů korun. Město snížilo původní projektové náklady na 88 milionů, soutěží se investor dostal na příznivou cenu 47 milionů korun. Nové náklady na zajištění statiky mohou zvýšit tuto částku přibližně o čtyři miliony korun. Stavba se může zpozdit asi o půl roku. Pokud nebude hůř.

"Může to dojít do stadia, kdy se ukáže, že je projekt špatný, a nám nezbude nic jiného než říci, že ho nefinancujeme z evropských peněz, ale z vlastních. Ale muzeum karosářství není největší problém Vysokého Mýta, to je marginální záležitost. Většími jsou přestavba bazénu, regenerace sídlišť z padesátých let, dodělání kulturního stánku, parků, silnic a chodníků," dodal Miloslav Soušek.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Najdete na iDNES.cz