Padesát tisíc pro starostu obvodu je až až, říkají neplacení politici

  16:22aktualizováno  16:22
Lidé z vedení pardubického magistrátu říkají, že v soukromé sféře si vydělali více. Ani na obvodech nepovažují politici a úředníci své platy za nějak úžasné. Chybí jim pokora, reaguje exprimátorka Fraňková nebo lídr TOP 09 Jan Němec.

Bývalý starosta Dukly Jaroslav Kňava připomíná, že na rozdíl od soukromého sektoru mají starostové jistotu slušného výdělku, i kdyby se v práci nepřetrhli. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Primátor Pardubic Martin Charvát má základní hrubý plat 68 285 korun. Jeho náměstci pak pobírají 60 234 měsíčně. Starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík si v prosinci 2014 přišel na 56 432.

Úhel pohledu na to, jestli jde o malo peněz nebo hodně, se značně liší podle toho, zda o platech mluví politici, kteří ještě jsou na radnicích, nebo ti, kteří už odešli.

„Co se týče mé osoby, tak beru určitě o hodně méně, než jsem vydělával v soukromém sektoru,“ uvedl třeba náměstek primátora Jan Řehounek, který před nástupem na radnici pracoval v pojišťovnictví. Podobně se na svůj plat dívá i náměstkyně Helena Dvořáčková či primátor Martin Charvát.

Podle jeho předchůdkyně Štěpánky Fraňkové však platy na radnici nejsou vůbec špatné a politici by si jich měli vážit. „Pokud někdo hovoří o tom, že to jsou peníze „nic moc“, tak bych byla více pokorná. Myslím si, že 50 tisíc čistého v Pardubicích nemá zase jen tak kde kdo a jsou to jistě velmi slušné peníze, které by si spousta lidí přála vydělat. Já je v nemocnici nyní nemám,“ uvedla Fraňková, která se vrátila do nemocnice jako lékařka.

Obvody živí spoustu lidí

Samostatnou kapitolou jsou pak platy na malých radnicích, které mnoho lidí považuje v tak malém městě, jakým jsou Pardubice, za zbytečné. Starostové těch větších obvodů mají přes padesát tisíc hrubého měsíčně. U těch menších je odměna zhruba 46 tisíc. K tomu většina obvodů podobně dobře platí i tajemníky.

„Na platech je vidět, že se obvody prakticky zrušit nedají. Příliš dobře živí velkou spoustu lidí. Podle mne jsou malé radnice jen vyhazováním milionů z oken, zvláště třeba v centru nebo na Dukle, ale není síla, která by je zrušila,“ říká Jan Němec, lídr pardubické TOP 09, která se snažila městské obvody zrušit.

Jaké jsou platy na radnicích

Primátor Pardubic Martin Charvát:        68 285
Tajemník magistrátu Michal Zitko:         61 326
Náměstci primátora: 60 234

Starosta obvodu I. Jaroslav Menšík:      56 432
Starosta obvodu II. Radek Hejný: 53 439
Starosta obvodu III. V. Štěpánek: 52 087
Starosta obvodu IV. Petr Heřmanský:     45 881
Starosta obvodu V. Jiří Rejda: 52 337
Starosta obvodu VI. Petr Králíček:         46 388
Starosta obvodu VII. V. Čapek  46 606

Šéfové odborů na magistrátu:
průměr cca 46 500

Poznámka: Jde o hrubé platy v Kč za prosinec 2014.

Zajímavé porovnání má dlouholetý starosta Dukly Jaroslav Kňava. Ten po konci na radnici už více než čtyři roky pracuje v soukromém sektoru, a tak může hodnotit.

„Řekl bych to asi takhle: starosta nemusí celé dny dělat vůbec nic a stejně má jistotu, že mu přijde celkem slušná výplata. To v soukromém sektoru se musíte na stejnou gáži pořádně snažit. Jediným arbitrem u starosty jsou jednou za čtyři roky voliči,“ uvedl Kňava, který momentálně rozjíždí svůj projekt v Kralupech.

„Jsem tam od pondělí do soboty od sedmi do sedmi. Je to dost tvrdé. Na radnici jsem se určitě neflákal, ale tohle je něco jiného. Často tady dělám i rukama,“ hlásí politik z ODS, který pro Duklu třeba sehnal desítky milionů korun od Unie.

Nutné je dodat, že platy politiků i úředníků jsou dané zákonem a určitě existují případy, kdy to je pro radnice limitující. Tajemník magistrátu Michal Zitko třeba upozorňuje, že průměrné úřednické platy na radnici těžko nalákají ty nejlepší odborníky. „Získat na tabulkové platy třeba velmi schopného právníka je prakticky nemožné. Dá se to řešit třeba vyšším osobním hodnocením, ale i tak má soukromý sektor výhodu,“ uvedl Zitko.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Z bahna ve vacích bude nový břeh městského jezera, jinak by zaniklo

V Pardubicích začalo odbahňování Matičního jezera.

V Pardubicích začalo po letech odkladů odbahňování Matičního jezera. Ve vodě pracuje sací bagr, který zatlouká dřevěné...

Žena se zřítila z hradu Oheb, když šla na záchod. Zranili se i její zachránci

Tři zranění putovali do Chrudimské a Pardubické nemocnice.

V sobotu kolem desáté hodiny večerní se ze zříceniny hradu Oheb zřítila jedna z návštěvnic, která spadla z přibližně z...

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz