Musíme se spojit proti ČSSD a ANO, došlo politikům z malých stran

  12:30aktualizováno  12:30
Na spadnutí je velká změna na politické mapě Pardubic. Zástupci hned několika stran, které mají v názvu nějak obsažené jméno města, se chtějí před dalšími komunálními volbami spojit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Zjistili, že je to jediná šance, jak čelit velkým hráčům, jakými jsou ČSSD nebo ANO.

Pardubáci, Sdružení pro Pardubice, Patrioti Pardubic, Naše Pardubice, Pardubice pro lidi nebo Koalice pro Pardubice.

V posledních komunálních volbách kandidovalo v Pardubicích 17 stran. Z toho více než třetina měla v názvu jméno krajského města. Není divu, že se voliči v nabídce ztráceli a mohl to být i důvod pro to, že nakonec volby ovládly velké partaje ČSSD a ANO. Lokální sdružení pak spíše brala jednociferné procentní zisky a byla ráda, že se vůbec dostala do zastupitelstva.

Nyní by však mohla přijít změna. Především zástupcům Sdružení pro Pardubice, Pardubáků a Patriotů, kteří svorně skončili po volbách v opozici, došlo, že tudy cesta nepovede. Pro příští výběr zastupitelů chtějí stavět společný tým.

„Jasné je, že při posledních volbách nabídka převyšovala poptávku. Musíme se nad tím zamyslet a začít něco dělat. Tahle roztříštěnost nikam nevede,“ uvedl lídr Pardubáků František Brendl.

Strany si berou hlasy navzájem

První muž Patriotů Pardubic Jiří Lejhanec něco podobného chtěl zkusit už před minulými volbami. Tehdy ještě neuspěl. „Věděl jsem, že si budeme brát hlasy mezi sebou a že to nikam nepovede. Bohužel jsem nenašel odezvu. Nyní to konečně dochází i dalším. Musíme se spojit a usilovat o voliče společně,“ uvedl Patriot Jiří Lejhanec.

Do role jakéhosi moderátora debaty se postavil nedávno zvolený nový šéf Sdružení pro Pardubice René Živný. Rád by následující tři roky využil pro co nejlepší přípravu spojení lokálních stran.

„Jsme teprve na začátku, ale musíme to zkusit. Je to jediná logická cesta. Voličů chodí k volbám málo a my jim nemůžeme nabízet deset podobných stran s podobným programem,“ uvedl Živný s tím, že hlavní budou při tvorbě jakési velké koalice mezilidské vztahy.

Jenže právě ty stály třeba za tím, že ze Sdružení pro Pardubice před lety prchli politici v čele s Františkem Brendlem a založili Pardubáky. Podobné to bylo se založením Pardubice pro lidi, za kterým stojí bývalí starostové obvodů původně zvolení právě za SPP. Nejvíce viditelným představitelem je starosta obvodu šest Petr Králíček.

Spojení je běh na dlouhou trať

„Pokusím se být o něco méně temperamentní než moje předchůdkyně Štěpánka Fraňková a zkusím ztlumit vášně. Uvidíme, jak se debaty budou dařit. Je to běh na dlouho trať, ale jsem přesvědčený, že to je jediná šance,“ doplnil René Živný.

Živný ovšem také hned dodává, že těžko se spojí do jednoho celku všechna sdružení. Zatím to podle něj vypadá hlavně na spolupráci SPP, Pardubáků a Patriotů.

„Se sdružením pana Králíčka si spolupráci neumím představit. Přece jen po jeho odchodu z SPP u našich členů zůstala poměrně silná averze vůči jeho osobě,“ dodal René Živný.

Navíc politici ze tří zmíněných stran se shodují na tom, že těžko mohou všechny nabídnout kvalitní kandidáty. Při takové roztříštěnosti je totiž těžké je někde sehnat. „Myslím, že tento krok by mohl být jednou z možností, jak nabídnout voličům kvalitnější kandidátky,“ řekl Lejhanec.

Živný si zase umí představit těsnější spolupráci při tvorbě kandidátek na obvodech. „Když si vezmete, že každé sdružení sestavuje kandidátku na magistrát i na minimálně sedm obvodů, tak je jasné, že není lehké sehnat lidi. Klidně si umím představit, že po spojení budeme kandidovat vždy podle toho, kdo má na jakém obvodě silnější postavení,“ uvedl Živný.

Poslední komunální volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO, které bralo přes 21 procent hlasů. Druhá skončila ČSSD se ziskem 12 procent. Až třetí pak bylo tradičně úspěšné Sdružení pro Pardubice se 9,42 procent hlasů.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Chata na Chrudimsku hořela hned dvakrát, majitelé skončili v nemocnici

Hned dvakrát museli vyjíždět hasiči k požáru chaty v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Začala hořet nejprve v pondělí,...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz