Komunisté nabízejí v malých městech hlasy, politici je ochotně berou

  8:12aktualizováno  8:12
Volební výsledky komunistů sice nestojí za mnoho, ale přesto posilují jejich vliv. Nejen v parlamentu, ale i v regionu. V roli tichého, spolehlivého a prozatím nenáročného spojence se nyní KSČM etabluje v řadě měst Pardubického kraje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Pardubický kraj, Pardubice, Chrudim, Polička, Hlinsko. Tam všude komunisté vládnoucím koalicím přinášejí hlasy.

Nechtějí za to z pohledu demokratických stran takřka nic. Ale třicet let od pádu totalitního komunistického režimu se jim díky tomu daří důležitá věc - spolupráce s KSČM přestává být pro místní politiky tabu.

V Hlinsku komunisté utrpěli v komunálních volbách debakl. Získali jediné křeslo. Přesto člen KSČM Bohdan Němec už sedí v městské radě. Koalice přitom má většinu jediného hlasu.

„Politika je o lidech, nikoliv o stranách,“ okomentoval účast KSČM v koalici starosta Miroslav Krčil, nestraník za ČSSD.

Zpravidla ale spolupráce stran s komunisty probíhá jinak. Tak, aby přinesli své hlasy, ale politici se přímým spojením s nimi neušpinili.

V Chrudimi hlasy dvou komunistů zpevňují novou koalici ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD, která má na papíře křehkou většinu jediného hlasu. Ve skutečnosti díky KSČM, která ji při hlasování podporuje, je silnější než radniční uskupení v minulosti.

„Nic jsme jim neslíbili. My tichou podporu nepotřebujeme, máme 14 hlasů z 27,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

„Došli si pro podporu a teď se všichni tváří, že s tím nikdo nemá nic společného, tomu se říká chucpe. Já si samozřejmě myslím, že to zadarmo nebude,“ uvedl zastupitel ODS Jan Čechlovský.

Jeden zvolený komunista pomáhá i koalici ODS, ANO a ČSSD v Poličce.

„Je to už možná páté volební období, komunisté nejsou v radě, ale dávají koalici podporu,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů z ODS. Toto volební období je však jiné, v Poličce vznikla relativně silná opozice, kterou tvoří sdružení Pro Poličku, Piráti a lidovci. Hlas jednoho komunisty dává koalici už slušnou podporu 13 z 21 hlasů.

„Nepopírám, že ten hlas je důležitý, jsem za něj rád,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů.

Pardubáci se zlobí, že komunisté dostali přednost

Ani v Pardubicích se komunisté do koalice nedostali, přesto posílili. V koaliční dohodě měli slíbený post finančního výboru. Přeloženo do češtiny - i zastupitelé ODS a lidovců podepsaní pod smlouvou pak museli hlasovat pro komunistu. A to na úkor opozičních Pardubáků se čtyřmi hlasy, kteří o post měli velký zájem.

„Proč obejdou Pardubáky a předsedu výboru dají třicet let po revoluci komunistům, kteří jsou před klinickou smrtí a mají jen dva mandáty?“ ptá se zastupitel Pardubáků František Brendl.

Z pohledu pardubické koalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD to však byl pragmatický krok, který se vyplatí. Třeba když zastupitelé v prosinci jednali o návrhu na prošetření rozhodnutí radních o slevě na MHD pro seniory, které podle analýzy právníka a zastupitele ODS Karla Haase bylo nezákonné.

Komunisté podrželi primátora a spol. a finanční ani kontrolní výbor věc projednávat nebude. Byť se zdálo, že pro něco takového musí zvednout ruku každý člen opozice jaksi automaticky. ¨

Otázku, zda spolupracovat s komunisty, nebo ne, mají dávno vyřešenu v zastupitelstvu Pardubického kraje. ČSSD tam má svého hejtmana už od roku 2008 a od té doby může vedení kraje počítat i s tichou podporou komunistů. V tomto případě to ale zadarmo není nejen v přeneseném slova smyslu. KSČM drží slušně placenou funkci předsedy finančního výboru. A ani příchod ODS do krajské koalice v roce 2016 to nezměnil.

Nejčtenější

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

Sfoukni svíčky. Roboty plní úkoly studentů. Vítěz pojede do Pekingu

Týmy středoškoláků z celé republiky soutěží v RoboRave.

Na černém hřišti stojí čtyři nestejně velké svíčky, některé jsou navíc zakryté miniparavánem. Roboty, jejichž...

Pardubický kraj končí s granty pro velké filmy, nesplnily očekávaní radních

Z natáčení filmu LOVEní

Pardubický kraj ukončil plošné financování kinematografie. Granty už nenabízí, filmaře však chce podporovat dál. Na...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Najdete na iDNES.cz