Komunisté nabízejí v malých městech hlasy, politici je ochotně berou

  8:12aktualizováno  8:12
Volební výsledky komunistů sice nestojí za mnoho, ale přesto posilují jejich vliv. Nejen v parlamentu, ale i v regionu. V roli tichého, spolehlivého a prozatím nenáročného spojence se nyní KSČM etabluje v řadě měst Pardubického kraje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Pardubický kraj, Pardubice, Chrudim, Polička, Hlinsko. Tam všude komunisté vládnoucím koalicím přinášejí hlasy.

Nechtějí za to z pohledu demokratických stran takřka nic. Ale třicet let od pádu totalitního komunistického režimu se jim díky tomu daří důležitá věc - spolupráce s KSČM přestává být pro místní politiky tabu.

V Hlinsku komunisté utrpěli v komunálních volbách debakl. Získali jediné křeslo. Přesto člen KSČM Bohdan Němec už sedí v městské radě. Koalice přitom má většinu jediného hlasu.

„Politika je o lidech, nikoliv o stranách,“ okomentoval účast KSČM v koalici starosta Miroslav Krčil, nestraník za ČSSD.

Zpravidla ale spolupráce stran s komunisty probíhá jinak. Tak, aby přinesli své hlasy, ale politici se přímým spojením s nimi neušpinili.

V Chrudimi hlasy dvou komunistů zpevňují novou koalici ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD, která má na papíře křehkou většinu jediného hlasu. Ve skutečnosti díky KSČM, která ji při hlasování podporuje, je silnější než radniční uskupení v minulosti.

„Nic jsme jim neslíbili. My tichou podporu nepotřebujeme, máme 14 hlasů z 27,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

„Došli si pro podporu a teď se všichni tváří, že s tím nikdo nemá nic společného, tomu se říká chucpe. Já si samozřejmě myslím, že to zadarmo nebude,“ uvedl zastupitel ODS Jan Čechlovský.

Jeden zvolený komunista pomáhá i koalici ODS, ANO a ČSSD v Poličce.

„Je to už možná páté volební období, komunisté nejsou v radě, ale dávají koalici podporu,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů z ODS. Toto volební období je však jiné, v Poličce vznikla relativně silná opozice, kterou tvoří sdružení Pro Poličku, Piráti a lidovci. Hlas jednoho komunisty dává koalici už slušnou podporu 13 z 21 hlasů.

„Nepopírám, že ten hlas je důležitý, jsem za něj rád,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů.

Pardubáci se zlobí, že komunisté dostali přednost

Ani v Pardubicích se komunisté do koalice nedostali, přesto posílili. V koaliční dohodě měli slíbený post finančního výboru. Přeloženo do češtiny - i zastupitelé ODS a lidovců podepsaní pod smlouvou pak museli hlasovat pro komunistu. A to na úkor opozičních Pardubáků se čtyřmi hlasy, kteří o post měli velký zájem.

„Proč obejdou Pardubáky a předsedu výboru dají třicet let po revoluci komunistům, kteří jsou před klinickou smrtí a mají jen dva mandáty?“ ptá se zastupitel Pardubáků František Brendl.

Z pohledu pardubické koalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD to však byl pragmatický krok, který se vyplatí. Třeba když zastupitelé v prosinci jednali o návrhu na prošetření rozhodnutí radních o slevě na MHD pro seniory, které podle analýzy právníka a zastupitele ODS Karla Haase bylo nezákonné.

Komunisté podrželi primátora a spol. a finanční ani kontrolní výbor věc projednávat nebude. Byť se zdálo, že pro něco takového musí zvednout ruku každý člen opozice jaksi automaticky. ¨

Otázku, zda spolupracovat s komunisty, nebo ne, mají dávno vyřešenu v zastupitelstvu Pardubického kraje. ČSSD tam má svého hejtmana už od roku 2008 a od té doby může vedení kraje počítat i s tichou podporou komunistů. V tomto případě to ale zadarmo není nejen v přeneseném slova smyslu. KSČM drží slušně placenou funkci předsedy finančního výboru. A ani příchod ODS do krajské koalice v roce 2016 to nezměnil.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz