Komunisté nabízejí v malých městech hlasy, politici je ochotně berou

  8:12aktualizováno  8:12
Volební výsledky komunistů sice nestojí za mnoho, ale přesto posilují jejich vliv. Nejen v parlamentu, ale i v regionu. V roli tichého, spolehlivého a prozatím nenáročného spojence se nyní KSČM etabluje v řadě měst Pardubického kraje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Pardubický kraj, Pardubice, Chrudim, Polička, Hlinsko. Tam všude komunisté vládnoucím koalicím přinášejí hlasy.

Nechtějí za to z pohledu demokratických stran takřka nic. Ale třicet let od pádu totalitního komunistického režimu se jim díky tomu daří důležitá věc - spolupráce s KSČM přestává být pro místní politiky tabu.

V Hlinsku komunisté utrpěli v komunálních volbách debakl. Získali jediné křeslo. Přesto člen KSČM Bohdan Němec už sedí v městské radě. Koalice přitom má většinu jediného hlasu.

„Politika je o lidech, nikoliv o stranách,“ okomentoval účast KSČM v koalici starosta Miroslav Krčil, nestraník za ČSSD.

Zpravidla ale spolupráce stran s komunisty probíhá jinak. Tak, aby přinesli své hlasy, ale politici se přímým spojením s nimi neušpinili.

V Chrudimi hlasy dvou komunistů zpevňují novou koalici ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD, která má na papíře křehkou většinu jediného hlasu. Ve skutečnosti díky KSČM, která ji při hlasování podporuje, je silnější než radniční uskupení v minulosti.

„Nic jsme jim neslíbili. My tichou podporu nepotřebujeme, máme 14 hlasů z 27,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

„Došli si pro podporu a teď se všichni tváří, že s tím nikdo nemá nic společného, tomu se říká chucpe. Já si samozřejmě myslím, že to zadarmo nebude,“ uvedl zastupitel ODS Jan Čechlovský.

Jeden zvolený komunista pomáhá i koalici ODS, ANO a ČSSD v Poličce.

„Je to už možná páté volební období, komunisté nejsou v radě, ale dávají koalici podporu,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů z ODS. Toto volební období je však jiné, v Poličce vznikla relativně silná opozice, kterou tvoří sdružení Pro Poličku, Piráti a lidovci. Hlas jednoho komunisty dává koalici už slušnou podporu 13 z 21 hlasů.

„Nepopírám, že ten hlas je důležitý, jsem za něj rád,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů.

Pardubáci se zlobí, že komunisté dostali přednost

Ani v Pardubicích se komunisté do koalice nedostali, přesto posílili. V koaliční dohodě měli slíbený post finančního výboru. Přeloženo do češtiny - i zastupitelé ODS a lidovců podepsaní pod smlouvou pak museli hlasovat pro komunistu. A to na úkor opozičních Pardubáků se čtyřmi hlasy, kteří o post měli velký zájem.

„Proč obejdou Pardubáky a předsedu výboru dají třicet let po revoluci komunistům, kteří jsou před klinickou smrtí a mají jen dva mandáty?“ ptá se zastupitel Pardubáků František Brendl.

Z pohledu pardubické koalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD to však byl pragmatický krok, který se vyplatí. Třeba když zastupitelé v prosinci jednali o návrhu na prošetření rozhodnutí radních o slevě na MHD pro seniory, které podle analýzy právníka a zastupitele ODS Karla Haase bylo nezákonné.

Komunisté podrželi primátora a spol. a finanční ani kontrolní výbor věc projednávat nebude. Byť se zdálo, že pro něco takového musí zvednout ruku každý člen opozice jaksi automaticky. ¨

Otázku, zda spolupracovat s komunisty, nebo ne, mají dávno vyřešenu v zastupitelstvu Pardubického kraje. ČSSD tam má svého hejtmana už od roku 2008 a od té doby může vedení kraje počítat i s tichou podporou komunistů. V tomto případě to ale zadarmo není nejen v přeneseném slova smyslu. KSČM drží slušně placenou funkci předsedy finančního výboru. A ani příchod ODS do krajské koalice v roce 2016 to nezměnil.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Dynamo se udrží. Trenér Lubina to zařídí, věří pardubický primátor

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Primátor Pardubic Martin Charvát fanouškům slíbil, že extraliga ve městě zůstane. Pro něj prý nepřipadá jiná varianta....

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz