ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Pardubice uvolní další startovací byty pro mladé, rozhodne o nich losování

  • 0
V Pardubicích se blíží termín rozlosování letos už druhého kola startovacího bydlení. V nabídce bude 13 malometrážních bytů, které jsou určeny mladým, ekonomicky aktivním lidem. Výběr žádostí připadá na 2. a 3. října a losování se uskuteční o dva dny později.

Ceny bytů v Pardubicích jsou vůči platům až nesmyslně vysoké. Získat hypotéku je nyní pro mladé lidi prakticky nemyslitelné. Těžko mohou mít na účtech požadovanou část peněz na koupi nového bydlení. Komerční nájmy kvůli výše zmíněnému také letí nahoru.

Proto je nabídka radnice na pronájem startovacích bytů více než zajímavá. O uvolněné byty tak bude už za pár týdnů velký zájem, ale dostane se jen na pár šťastných.

„Nyní nás čeká kvůli velkému zájmu rozhodování formou losování o dalších 13 bytových jednotkách. Tentokrát máme v nabídce byty v ulicích Ohrazenická, Mladých, Bělehradská, Gagarinova, Nerudova, Staňkova a Lexova,“ uvedl náměstek primátora pro sociální politiku, ekonomiku a rozpočet Jakub Rychtecký.

Dispozičně se ve většině případů jedná o byty o velikosti 1 + kk, které jsou pro mladé lidi z hlediska nákladů tím nejlepším řešením. „Díky tomu mají nájemníci šanci v co nejkratší době našetřit alespoň část peněz na vlastní bydlení ideálně v Pardubicích. Cenově výhodné nájemné je podmíněno převodem trvalého pobytu do Pardubic, pokud ho již nemají, pro město to znamená příjmy z rozpočtového určení daní navíc. Ukazuje se, že tato naše snaha nalákat mladé lidi do Pardubic se osvědčuje,“ doplnil náměstek.

Mladí lidé musí dojíždět

Podle něj na základě předchozích ročníků přidělování zvýhodněných bytů je zjevné, že řada mladých lidí pracuje v Pardubicích, ale kvůli rostoucím cenám by si nemohli dovolit první samostatné bydlení ve městě, a tak do města dojíždí odjinud.

„Pro město a jeho budoucnost je důležité, abychom uměli nabídnout cenově přijatelné bydlení mladým ekonomicky aktivním lidem, kteří svůj život chtějí spojit s Pardubicemi, a stanou se tak plnohodnotnými členy systému včetně platby daní,“ komentoval spuštění programu tehdejší primátor a dnešní radní Pardubic Martin Charvát z ANO.

Průběh druhého kola letošního ročníku startovacího bydlení bude zcela totožný, jako tomu bylo při červnovém losování.

„I tentokrát dojde při losování nových nájemníků ještě tentýž den na slosování pořadí 20 náhradníků na předem neurčený neobsazený byt. Slosováni tak opět budou všichni, kteří neměli štěstí při samotném rozlosování bytů, nutností však je, aby ve své žádosti udělili souhlas se zařazením do slosování náhradníků. Tuto novinku jsme si mohli ozkoušet již při červnovém losování, jelikož o jeden byt nikdo zájem neprojevil, tudíž byl postupně nabízen vylosovaným zájemcům-náhradníkům a nakonec svého nájemce našel také,“ řekl náměstek primátora Jan Hrabal, který má v gesci majetek a investice města.

Při podání žádosti nebudou žadatelé o startovací byt dokládat potřebná potvrzení. Tedy potvrzení o bezdlužnosti vůči městu Pardubice, doložení příjmu, výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o bezdlužnosti u zdravotní pojišťovny.

„Tyto dokumenty doloží až v případě, že budou vylosováni, což znamená, že pro zažádání o startovací byt bude stačit pouze vyplněná žádost a souhlas se zpracováním osobních údajů,“ uvedla tisková mluvčí města Iveta Koubková. Veškeré informace o příjmu a formě podání žádostí, všech potřebných termínech i nabízených bytech zájemci najdou již nyní na webových stránkách města.

Míčky se sypou do osudí, emoce v sále stoupají

Šestadvacetiletá Barbora Bojčuková patří mezi budoucí nájemníky startovacích bytů v Pardubicích. Jako žadatelku o nájem ji komise vylosovala. Tento měsíc se nastěhuje do městského bytu. Startovací bydlení nabízí město od roku 2016, za výhodnějších podmínek pronajímá aktuálně 237 bytů.

„Cítím se rozklepaně, mám radost. Je mi 26 let a chci se osamostatnit od rodičů. Šest let pracuji, měla bych to zvládnout. Jsem tady poprvé a měla jsem štěstí. Vybrala jsem si byt v Bělehradské ulici, je pěkný, má 28 metrů čtverečních. Vybavení do něj mám,“ řekla Bojčuková.

Radnice naposledy losovala 12 bytů, žadatelů bylo kolem šesti desítek, ne každý tedy uspěl. Bývá zhruba čtyřnásobný převis poptávky. Úspěšní zájemci se budou stěhovat v půlce září. Za roky losování má komise zavedený losovací systém. Pro každý nabízený byt je vždy takový počet míčků, kolik je na něj žadatelů.

Míčky mají na sobě napsaná fixou čísla, která anonymně reprezentují zájemce o byt. Míčky pak členka komise nasype z krabičky do kyblíku, ten opatří rukávcem s úzkým otvorem, jím provléká ruku a vytahuje míčky.

„Je tady hodně svědků, kontrolují postup. Rukávec nám ušila jedna zaměstnankyně. Já losuji v oblečení bez rukávů a bez hodinek, aby nebyly pochybnosti, že mám třeba něco schované v rukávu nebo magnet v hodinkách,“ řekla Věra Netolická z útvaru interního auditu pardubického magistrátu.

Nájemné získají lidé na čtyři roky, první tři roky platí 80 korun za metr čtvereční a čtvrtý 100 korun za metr. Tržní nájmy jsou vyšší. Startovací bydlení je určeno mladým a ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům. Žadatel musí mít příjem minimálně na hranici 16 tisíc korun hrubého měsíčně, což dokládá potvrzením od zaměstnavatele nebo daňovým přiznáním.

„Všechny nabízené byty jsou po rekonstrukci, v dobrém technickém stavu, jedná se především o malometrážní byty, od garsoniér přes 1 + kk po 2 + kk. Jsou po různých lokalitách Pardubic,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký a dodal, že počet startovacích bytů postupně roste. (ČTK)

1. června 2023