Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Hlinsko čeká na muzeum hraček, tisíce jich je stále uložených v krabicích

  8:02
Hlinsko stále nemá vhodné prostory pro stálou expozici unikátní sbírky hraček Františka Kyncla, kterou město před osmi lety koupilo za dva miliony korun. Alespoň část exponátů bude nyní k vidění na jednorázové výstavě.
Hlinsko vlastní soubor hraček, který patří mezi unikáty. Jenže ho zatím nikde...

Hlinsko vlastní soubor hraček, který patří mezi unikáty. Jenže ho zatím nikde nastálo nevystavuje. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Hlinsko na Chrudimsku ukrývá před očima návštěvníků velký poklad. V depozitáři městského muzea se totiž nachází precizně zadokumentovaný komplex čítající na šest tisíc historických i novodobých dřevěných hraček ze sbírek velkého sběratele Františka Kyncla. Odborníci o ní mluví dokonce jako o největší ucelené expozici dřevěných hraček konce devatenáctého a dvacátého století v Česku.

V kolekci jsou také stovky hraček od rodu Bukáčkových z Krouny na Hlinecku či soubory českých hraček z Nové Paky a Podkrušnohoří. Sbírka obsahuje také tovární hračky vyráběné v malých i velkých sériích i originály od výtvarníků a designérů hraček.

Hračky měly být původně velkým návštěvnickým tahákem Hlinska ve speciální expozici ve Společenském domě, kde sídlí loutkové divadlo. Po volbách v roce 2014 však nové vedení města vidělo priority jinde, a tak šla sbírka k ledu. Přitom František Kyncl hledal na sklonku života instituci, která by mu zaručila, že sbírka bude v dobrých rukou.

Městské muzeum se snaží sbírku poodhalovat alespoň v rámci jednotlivých výstav. Komplexně však hračky, které František Kyncl sbíral soustavně 50 let, nebyly k vidění nikdy.

„Pana Kyncla vždycky těšilo, že hračky budou mít své muzeum. Na novou expozici, která měla být ve Společenském domě v sousedství památkové rezervace Betlém, už byla hotová studie. Pak do toho přišly volby a už se to neuskutečnilo. Hračky jsou skoro deset let uloženy v krabicích, což je obrovská škoda, protože sbírka je naprosto ojedinělá,“ řekla bývalá starostka Hlinska Magda Křivanová.

„Pořád jsem přesvědčená, že by se měla alespoň zpracovat vize, co s hračkami dál, aby se skutečně dle mého zpracovala smysluplná expozice, která by se čas od času obměňovala,“ dodala s tím, že město tehdy nákup konzultovalo s odborníky se specializací na hračky. „Všichni nám řekli, že jde o unikátní sbírku svým rozsahem i záběrem.“

Podle starosty Hlinska Miroslava Krčila hračky u ledu nejsou a město pro ně má již plán. Dojde na něj však nejdříve za tři roky.

Současné priority jsou podle města jiné

„Prioritně musíme v této době směřovat investice, které povedou ke snižování energetické náročnosti provozu města. Máme stále co zlepšovat, co se týče komunikací i chodníků. Tohle jsou priority. Neříkám, že o využití souboru hraček nepřemýšlíme, ale teď musíme řešit věci, které jsou aktuální. Nějakou představu máme a já věřím, že se nám to během tří čtyř let podaří dotáhnout do konce. Určitě s tou sbírkou chceme pracovat, ale zatím bych to nechal bez komentáře,“ řekl současný starosta Miroslav Krčil.

Z jiných vyjádření starosty vyplývá, že by nová výstavní expozice mohla vzniknout například v bývalém barokním zámečku ve zhruba sedm kilometrů vzdálené místní části Chlum. Opuštěný objekt dnes slouží dobrovolným hasičům. „Příští rok bychom chtěli věnovat projektové přípravě. Z objektu chceme vytvořit víceúčelové zařízení,“ uvedl pro ČTK.

Než padne definitivní slovo, musejí se malí i velcí návštěvníci spoléhat na příležitostné výstavy. Jedna taková s názvem Hračka – Cesta do dětství, která představí část českých hraček, bude zpřístupněna tento víkend od 26. listopadu do 26. února v sále městského muzea.

Hračky ze sbírky Františka Kyncla

Sbírka Františka Kyncla obsahuje na šest tisíc převážně dřevěných hraček.

Nová výstava v Hlinsku představuje část sbírky dřevěných hraček sběratele Františka Kyncla, pro kterého se hračky staly celoživotním posláním a vášní. Kořeny Františka Kyncla sahají až na Vysočinu do obce Krouna, kde byl počátek jeho sbírky. Jako malý chlapec jezdil s rodiči k babičce do Krouny, vedle jejíhož domku stál i malý krámek.

Babička pana Kyncla měla obchodní licenci (faktorství) na hračky. Nakupovala zboží od drobných výrobců a pak je prodávala, malý František si s nimi rád hrával. Když jeho babička zemřela, našel na půdě jejího domku asi osm kousků hraček. Tehdy se u něj zrodila myšlenka vytvořit sbírku dřevěných hraček. Těch osm kousků se stalo základem sbírky, kterou pan Kyncl rozšiřoval více než padesát let.

Jde o nejucelenější kolekci dřevěných hraček konce devatenáctého a dvacátého století v Česku. Sbírka obsahuje staré lidové hračky od neznámých výrobců, zastoupeni jsou také soukromí drobní výrobci nebo hračky továrních značek. Ve sbírce se nachází ucelené malé i větší série nebo originály od výtvarníků i designérů.

Sbírka Františka Kyncla obsahuje na šest tisíc kusů hraček především z českých lokalit, jako je Skašov, Hlinecko, Krušnohorsko, Příbramsko, Orlicko, dále jsou v ní zastoupeny i hračky z Evropy, Asie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Tuto sbírku město Hlinsko získalo koupí od Františka Kyncla v roce 2014 a Městské muzeum a galerie Hlinsko se stalo správcem této sbírky.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

Hala nebude na závodišti, Dědek ji chce poblíž budoucího obchvatu

Majitel hokejového Dynama Petr Dědek podle všeho opustil plán stavět novou arénu na dostihovém závodišti. Ovšem svůj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šňůry kamionů zahltily obce u nové dálnice, ve Stradouni je klid jen v noci

S velkými obavami sledovaly spuštění nového úseku dálnice D35 z Časů do Ostrova před měsícem tři obce, které od sebe...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Chátrající Bránu borců čeká obnova, u stadionu bude zatím jako pěst na oko

Chátrající Brána borců u nově opraveného Stadionu Arnošta Košťála v Pardubicích by se brzy mohla dočkat nové podoby....

Pardubické koupaliště Cihelna se začalo měnit na moderní plavecký areál

Koupaliště Cihelna v Pardubicích si v lednu převzala stavební firma, která po bouracích pracích začne s modernizací...

U Svitav roste nový železniční most, jednou pod ním povede dálnice

Čilý stavební ruch, který poslední roky probíhal na dálnici D35 mezi Opatovicemi a Ostrovem, se přesouvá ke Svitavám....

Ze zpustlé svitavské Cihelny se má stát moderní areál, využijí ho hlavně mladí

Desítky milionů korun chtějí Svitavy investovat do zpustlého areálu Cihelna, ve kterém by měla najít vyžití hlavně...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...