Dobrovolníci přenášejí u České Třebové tisíce žab, pomáhají jim i zábrany

  8:19aktualizováno  8:19
Když lidé v Přívratě na Orlickoústecku viděli, kolik žab končí svůj život pod koly aut, požádali ochranáře o pomoc. Letos už transfer obojživelníků jistí i trvalé zábrany.

Sedm, někdy ale až deset tisíc žab zachrání každý rok členové Českého svazu ochrany přírody Podorlicko a dobrovolníci na území obce Přívrat, sousedící s Českou Třebovou. 

Fotogalerie

Ochranáři rozmístí na jaře podél zdejších silnic zábrany, které obojživelníkům nedovolí vlézt pod kola automobilů při jejich jarní cestě z lesů kolem obce do tří rybníků. Žáby, které se na jaro, léto a podzim stěhují k vodě, aby se rozmnožily, dojdou podél zábran ke sběrným nádobám a pak do nich spadnou. Odtud je ochranáři vyberou a vypustí do vody.

Ochranáři začali obojživelníkům v Přívratu pomáhat před patnácti lety, když je lidé ze vsi upozornili na velké množství mrtvých žab na silnicích v obci a kolem ní. Letos nadšencům poprvé pomáhají v jednom z hlavních úseků trasy obojživelníků do rybníků stálé zábrany s pohodlnými širokými propustmi pod silnicí, které nechal instalovat nad Přívratem podél silnice kraj.

„Dneska nula. Nic jsme v nádobách nenašli,“ hlásila na konci března Zuzana Kubištová, která už druhým rokem celý sběr žab zachycených a svedených zábranami do asi devadesáti nádob organizuje. Ropuchám, ale i skokanům a dalším vzácnějším druhům žab se kvůli chladnému počasí z teplotně stálých lesů nechtělo. Avšak první dubnové pondělí už jich našli ochránci přírody po teplém víkendu v záchytných nádobách u zábran na tři sta.

„Zachycené“ obojživelníky sbírá každý den po sedmé hodině pětice ochranářů a studentů dobrovolníků a druhý den ráno nastoupí na transfer další nadšenci. Už jich přenesli několik set. 

„Bude to trvat tak dva, možná tři týdny. Záleží na počasí. Dneska se jim zase z lesů moc nechtělo, našli jsme jich na čtyřech přechodných zábranách asi třicet. Loni byly trochu rychlejší. Oteplilo se a žáby se přesunuly zhruba v rozmezí jednoho týdne. V jednom dni jsme jich našli v záchytných nádobách celkem až dva tisíce,“ řekla dobrovolnice, která byla v úterý 2. dubna nejúspěšnější. 

Sesbírala u zábran na dvacet žab a opatrně je poté vypouštěla do jednoho z rybníků. „To je sameček a tady samička. Ta je podstatně větší,“ ukazuje posbírané ropuchy.

Nové trvalé zábrany pomáhají ochranářům v úseku lesa od Řetové na odbočku na Zacharovci. 

Zábranami neproklouznou jenom žáby

„Pardubický kraj ošetřil trvalými zábranami asi 500 metrů silnice, nechal i upravit příkopy a vybudovat tři propustky pod vozovkou a sjezdy na pole a do lesů. Tento úsek jsme dříve ošetřovali dočasnými zábranami, nyní budeme pouze kontrolovat stav trvalých zábran a sledovat jejich funkčnost. Tedy jestli v místě jsou, nebo nejsou přejetí jedinci. Pro nás tak odpadá potřeba procházet tento úsek pěšky, stačí kolem něj projet autem cestou na zbylé, zatím takto neošetřené úseky,“ sdělil za Český svaz ochránců přírody Podorlicko Vít Bednář.

Trvalé zábrany ošetří i podzimní tah obojživelníků zpět od rybníků do lesa. „Navíc trvalé zábrany svedou do propusti i další drobné živočichy, například hlodavce nebo hmyz. Výhodou je, že se nemusíme dotýkat chráněných živočichů ani s nimi jakkoli manipulovat. Drobnou nevýhodou je, že ztratíme přehled o tom, kolik obojživelníků a jaké druhy v lokalitě vlastně žijí,“ podotýká Vít Bednář.

Takzvané dočasné zábrany nechávají dnes stavět ochranáři na zbytku lokality v celkové délce asi 900 metrů.

„Kontroly záchytných nádob a zaznamenané počty obojživelníků v těchto čtyřech dalších úsecích bude možné použít jako podklad při případné stavbě dalšího úseku trvalých zábran,“ říká Vít Bednář.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Rolinek po záchraně Pardubic: Rozhodlo, že jsme měli stažené zadky

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

I po letošní sezoně platí, že hokejové Pardubice nikdy neopustily nejvyšší soutěž. Extraligu zachránily už po 9. kole...

Další z rubriky

Velká pardubická je stále bez sponzora a trenéři se bojí poničené dráhy

Hromadný pád během 128. ročníku Velké pardubické.

Velká pardubická je stále nevěstou bez věna. Ani po čtyřech měsících se nenašel hlavní sponzor, který by spojil své...

Pardubický kraj i města odmítají mýtné na silnici z Hradce do Mohelnice

Ilustrační snímek

Pardubický kraj souhlasí s vybíráním mýtného od roku 2020 jen na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi....

Policie žádá úpravu rizikové silnice, místní vidí problém v řidičích

Nebezpečná část silnice mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí.

Policie požádala oficiálním dopisem Pardubický kraj, aby něco provedl se silnicí mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí,...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz