Bývalý primátor Pardubic Deml se stal náměstkem ministra dopravy

  12:45aktualizováno  12:45
Před více než dvěma roky poslali členové pardubické ODS při svých primárkách Jaroslava Demla do politického důchodu a ten pak potichu opustil i post primátora. Nyní se opět vyhoupl nahoru. Stal se novým náměstkem ministra dopravy Zbyňka Stanjury, s nímž se poznal jako s kolegou primátorem z Opavy.

Náměstek ministra. Bývalý primátor Jaroslav Deml bude mít na starost silnice v zemi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Můj první pocit je údiv a trochu překvapení, že tento rezort neměl v minulosti klid na práci a kontinuitu při řešení problémů pro Českou republiku zásadních. Politické hrátky dovedly situaci až ke stavu, že některé potřebují dost zásadní řešení a v tomto je ministr Stanjura podle mne jako člověk pragmatický a racionální na správném místě. Jsem rád, že mu se svými zkušenostmi mohu pomoci k tomu,aby se problémy řešily," řekl nový náměstek Deml.

Podle něj má po určitém posunu kompetencí na starosti informatiku, komunikaci a technologie, kam patří i registr vozidel, odbor spisové služby, vnitřní správy, odbor dopravy, silničních vozidel a dopravní správní agendy.

Veřejným zájmem je podpora R35, říká Deml

"Stavby silnic a dálnic pod sebou nemám, ale jako dopravní stavař profesí i školou věřím tomu, že k tomu budu moci něco říci," řekl exprimátor, podle něhož je prioritou nejen z hlediska Pardubického kraje urychlení rychlostní komunikace R35.

Jaroslav Deml nahradil dosavadního náměstka Miroslava Drobného. Ten byl odpovědný za centrální registr vozidel a spekuluje se, že jeho rezignace souvisí s otálením při vypisování výběrového řízení na správce registru.

Jaroslava Demla tedy nečeká lehká úloha, ale na stres z vysoké funkce je zvyklý. V závěru svého primátorství se setkával s vyhrůžkami po telefonu, s anonymy a dokonce mu někdo zaslal i výstražnou nábojnici. Proto dokonce na čas požádal i o policejní ochranu (více se dočtete zde)..

K potížím přispělo jeho předvolební prohlášení, ve kterém de facto nabádal voliče občanských demokratů k tomu, aby při křížkování kandidátky přeskočili tehdejší lídry strany v krajském městě.

"Snažil jsem se jednat férově a poctivě, řídit se podle svých morálních hodnot, které jsou zároveň základními hodnotami ODS. Bohužel jsem zjistil, že to není ve straně obecný princip," řekl například před posledními volbami do zastupitelstva.

Pardubickou ODS dokonce opustil, když s manželkou přešel do organizace v obci Spojil. K tlaku na něj přispěla i jeho podpora redukování pardubických obvodů.

Jako náměstek primátora měl na starosti dopravu

Sedmapadesátiletý Jaroslav Deml absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze a je inženýrem v oboru oboru konstrukce a dopravní stavby. Na ČVUT absolvoval i postgraduální studium zaměřené na silniční a městské dopravní inženýrství. Je autorizovanou osobou v oboru Městské inženýrství.

V letech 2002 až 2006 byl Deml náměstkem primátora, měl na starosti dopravu, investice a majetek města. Od roku 2006 do roku 2010 zastával funkci primátora města Pardubice.

Zkušenosti má i ze soukromé sféry. Poslední dva roky pracoval jako obchodní ředitel stavební společnosti Domec. Ve stavebnictví působil i dříve, zabýval se statikou, projektováním silnic či přípravou staveb.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Najdete na iDNES.cz