Vysoké pece v roce 1893.

Vysoké pece v roce 1893. | foto: Archiv Vítkovic

Železárny Vítkovice, díky nimž se rozrostla Ostrava, slaví 190 let

  • 7
Do Ostravy ve čtvrtek zavítali potomci Habsburků a Gutmannů, zakladatelských rodů Vítkovických železáren. Mimo jiné si prohlédli zakládací listinu a industriální skanzen s vyhaslými vysokými pecemi v Dolních Vítkovicích. Zakládací listina byla podepsána 9. prosince 1828, pokračovatelé firmy tak nyní slaví 190 let jejího vzniku.

„Těší mě, že jsem byla pozvána na oslavu výročí založení železáren. Oblast Dolních Vítkovic jsem viděla jen krátce, ale zapůsobilo na mě moderní pojetí areálu i to, že potenciál historie je využit pro současnou vědu a vzdělávání,“ uvedla Ulrika Margareta Gräfin, arcivévodkyně Habsbursko-Lotrinská.

Ve Vítkovicích založil před 190 lety olomoucký arcibiskup Rudolf Jan Habsbursko-Lotrinský pudlovnu, ve které zkujňoval železo vyráběné jeho firmou ve Frýdlantě nad Ostravicí. Vedla jej k tomu snaha zlepšit hospodaření vlastních panství a možnost dodávat kolejnice na stavbu Ferdinandovy dráhy.

„V roce 1828 byly Vítkovice malou zemědělskou osadou, kde žilo 160 lidí. Ani blízká Ostrava, i když byla středověkým městem obehnaným hradbami, nebyla o moc větší, žily v ní necelé dva tisíce obyvatel. Když arcibiskup otevřel ve Vítkovicích pudlovnu, pracovalo tam jen 60 dělníků a v polovině 19. století asi 400,“ líčí ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková.

A dodává, že nikdo tehdy netušil, jak velký vliv to později bude mít na rozvoj celé Ostravy, ke které se nakonec obec Vítkovice připojila. 

Historické milníky firmy

  • Rok 1828 Olomoucký arcibiskup Rudolf Jan Habsbursko-Lotrinský založil 9. prosince 1828 v obci Vítkovice železárenský podnik určený ke zkujňování železa.
  • Rok 1836 Zapálení první koksové vysoké pece v habsburské monarchii. Pod vedením bankovního domu Rothschildů se výroba rozšiřuje i o strojírenskou produkci.
  • Rok 1873 Rothschildovi se sourozenci Gutmannovými zakládají Vítkovické horní a hutní těžířstvo.
  • Rok 1897 První kliková hřídel pro bitevní křižník Habsburg. Firma vyráběla i děla, granáty a torpéda.
  • Rok 1906 První ocelová lahev, která provází další historii Vítkovic, včetně novodobé privatizace firmy. 
  • Rok 1946 Dekretem prezidenta Beneše byl 1. ledna zřízen národní podnik Vítkovické železárny.
  • Po roce 1990 Dělení firmy: některé části zanikly, jiné dál fungují.

Po roce 1876, kdy se generálním ředitelem firmy stal Paul Kupelwieser, firma začala rozvíjet výrobu. Počet zaměstnanců se záhy zvýšil na deset tisíc. A venkovská obec se změnila v moderní průmyslové město. Vznikly obytné kolonie, lázně, nová závodní nemocnice, kostel svatého Pavla i závodní hotel.

V roce 1946 firmu znárodnil stát, v roce 1989 měla nejvíc zaměstnanců v historii, asi 43 tisíc. Pak se začala dělit. Část firem zanikla, v dalších dnes pracují asi čtyři tisíce lidí.

„Od počátku firma rostla a dělila se. Po válce z ní stát oddělil celé hornictví, později i těžbu vápence, hutní části, rourovnu, válcovnu. Když jsme v roce 2003 privatizovali strojařskou část Vítkovic, zbývalo z původního předválečného koncernu jen asi šest procent,“ říká předseda dozorčí rady firmy Vítkovice Jan Světlík. „Vývoj pokračuje,“ dodal.