Uprchlíci v novém asistenčním centru pomoci Ukrajině v Ostravě (26. září 2022) | foto: Krajský úřad

Nové krajské asistenční centrum pro pomoc uprchlíkům je menší a levnější

  • 0
Přes dvacet dva a půl tisíce uprchlíků už od začátku války vyhledalo pomoc v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). To se od pondělka přesunulo do krajských prostor na ulici Dr. Malého v Ostravě. Nabízí uprchlíkům podobné služby jako doposud.

Až do minulého týdne asistenční centrum pro Ukrajince fungovalo na ostravském výstavišti Černá louka, které v největším náporu zvládalo odbavit až šest set padesát uprchlíků denně. Počty příchozích se však postupně snížily, a tak se prostory staly zbytečně velkými a nákladnými na provoz.

„Do KACPU nyní přichází okolo šedesáti Ukrajinců za jeden pracovní den. Je to stále vysoké číslo, a proto se krajský krizový štáb rozhodl centrum pomoci zachovat,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Přestože je centrum na nové adrese menší, i nadále nabízí Ukrajincům veškerou administrativní pomoc. „Jsou tady zástupci odboru migrační a azylové politiky, zdravotních pojišťoven, služba cizinecké policie, hasiči, zaměstnanci Českého červeného kříže, tlumočník, psychologický intervent a městská policie,“ vyjmenoval hejtman. „Nechybí ani místo, které jsme vyhradili pro dočasné umístění domácích zvířat.“

S nouzovým přespáním centrum počítá

Na rozdíl od KACPU na Černé louce už zde však nejsou pracovníci úřadu práce či zástupci bank. „Chybí i takzvaný humanitární obchůdek, do kterého si mohli uprchlíci chodit pro základní potraviny a drogerii nebo oblečení. V původní budově bylo také více neziskových organizací,“ přiblížil změny hejtman.

Centrum je v novém sídle stejně jako dříve otevřeno každý všední den od osmi do šestnácti hodin. O dočasné nouzové přístřeší však uprchlíci mohou žádat nonstop. „S touto možností stále počítáme a máme k dispozici čtyřicet lůžek. Využíváme je skutečně pouze ve výjimečných případech,“ konstatoval Vondrák. „V minulosti to bylo hlavně tehdy, když bylo nutné ověřit, zda nově příchozí nemají dvojí statní občanství.“

V takovém případě totiž žadatelé nesplňují podmínky pro poskytnutí azylu a nemají nárok ani na další pomoc. Tyto situace už se ale podle hejtmana v současnosti nevyskytují a lůžka tak využívají minimálně.

Problémy, které prchající Ukrajinci řeší, se od začátku války v podstatě nezměnily. „Nově příchozí mají totiž stále stejné povinnosti. Musí osobně požádat o dočasnou ochranu a zajistit si zdravotní pojištění,“ jmenoval Vondrák. Obě tyto náležitosti lze v KACPU vyřídit, takže většina uprchlíků po příjezdu míří právě sem.

Pomoc psychologů je stále potřeba

„Část Ukrajinců také žádá o zajištění ubytování, část naopak po vyřízení všech nutností odjíždí za svými blízkými či známými. Poměr těch, kteří střechu nad hlavou nemají, a těch, kteří mají kam jít, se ale téměř nezměnil,“ uvedl hejtman. Stejně tak uprchlíci využívají i pomoc psychologického interventa. „Psychologickou pomoc lidé z Ukrajiny potřebují stále stejně,“ dodal Vondrák.

Kraj na zvládnutí uprchlické krize poskytl zhruba čtyřicet milionů korun. „Z toho dvacet osm šlo právě na provoz KACPU. Poskytovatelům ubytování pro uprchlíky pak na kompenzačních příspěvcích vyplatil sto třicet pět milionů korun,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Příchozí mají stejné povinnosti. Musí požádat o dočasnou ochranu a zajistit si zdravotní pojištění.“