ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Města šetří, kvůli vysokým nákladům svážejí komunální odpad méně často

  • 5
Místo jednou týdně začali popeláři v Budišově nad Budišovkou vyvážet komunální odpad co čtrnáct dní. Město frekvenci snížilo kvůli rostoucím nákladům. Opatření se šíří napříč krajem a podle radnic, kde platí už delší dobu, má efekt.

V Budišově mají nový harmonogram od minulého týdne, a to pro rodinnou zástavbu. Kontejnery od bytových domů budou popeláři vyvážet i dál každý týden.

„Náklady rostou a my chceme lidi motivovat, aby více třídili. Separace stagnuje a v komunálním odpadu bývá suť, listí i další věci. To vše pak jde na skládku,“ řekl starosta Budišova Patrik Schramm. Dodal, že město chce snížením nákladů předejít dalšímu růstu poplatku za odpad. Ten teď činí 720 korun na osobu a rok.

Prošlé pečivo, sýry i maso míří z hnědých popelnic do bioplynek

Opatření před nedávnem zavedla i Opava. Od února jezdí popeláři pro komunál jednou za dva týdny v rodinné zástavbě v městských částech, od dubna k domkům ve zbytku města. Ušetřit by to mělo dva a půl až tři miliony ročně. Opavané teď platí za odpad 660 korun na osobu, skutečné náklady na jeho svoz však činí dvojnásobek.

Řada domácností po změně žádala po městu popelnici navíc. „Přihlížíme však k počtu osob v nemovitosti a v případě, že je nižší než pět osob na jednu nádobu, nepřidáváme další. Někdy také provádíme kontroly obsahu popelnic, tedy zda osoby v nemovitosti třídí odpady,“ popsal zkušenosti z prvních měsíců Albert Červeň z odboru životního prostředí a dodal, že někde Opava musela přidat také nádoby na tříděný odpad.

Zhruba roční zkušenost s omezením svozů už má Petřvald, který jej po několika zkušebních měsících natrvalo zavedl loni v srpnu. „Lidé začali více třídit a máme méně tun směsného odpadu. Úspory jsou především za dopravu,“ popsal starosta Jiří Lukša.

Lidé mají kontejnery na použité oleje u dveří. Třídit ale nechtějí

Jen za letní období takto Petřvald ušetřil přes půl milionu. „Roční vyhodnocení připravujeme,“ dodal Lukša s tím, že ani v Petřvaldě, kde lidé platí za odpad 840 korun na osobu a rok, se změna neobešla bez protestů. Obce se snaží snížit množství komunálního odpadu, protože jeho svoz a likvidace rychle zdražují. Navíc se počítá s výrazným omezením skládkování.