Darovat obci vánoční strom chce spousta lidí, ušetří za kácení

  8:31aktualizováno  8:31
Ve většině obcí Moravskoslezského kraje si radní nemusí lámat hlavu s tím, kde vezmou vánoční strom na náměstí. Lidé jsou pyšní, když obec zdobí vánoční strom z jejich zahrady. Zároveň jsou ušetřeni starostí s nákladným kácením.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Na Frýdecko-Místecku někde stromy teprve vybírají, jinde mají jasno. Například v Hrádku se sešlo sedm nabídek. 

„Zvolili jsme ten nejpěknější stříbrný smrk. Majiteli dřevinu pokácíme, odvezeme a poté, až ji po Vánocích odstrojíme, mu ji vrátíme nařezanou na polena,“ uvedl starosta Hrádku Robert Borski. 

Bývalý starosta Vendryně Rudolf Bilko vzpomíná, že když v obci s tradicí vánočních stromů začínali, měli obavy, kde dřevinu pokaždé vezmou. 

„Zbytečně. Stačilo poptávku rozhlásit a potenciální dárci si podávali na úřadě dveře. Kácení nebývalo snadné. Někdy se strom nacházel v husté zástavbě. Musel přijet jeřáb, opatrně ho ze zahrady vytáhnout a naložit,“ popsal Bilko.

V Bystřici loni sháněli vánoční strom poprvé. A starosta Roman Wróbel přiznal, že tolik dárců nečekal. 

„Mohli jsme si opravdu vybírat ze spousty nabídnutých urostlých smrků. Lidé se prostě chtěli dřeviny zbavit. A letos jsme na tom podobně,“ podotkl Wróbel.

Jablunkov se ještě rozhoduje mezi dárcem z Návsí a z Třince. „Důležité jsou pro nás rozměry, aby na náměstí pasoval. Převezeme ho asi o víkendu, protože bývá menší provoz a potřebujeme při jeho instalaci uzavřít náměstí,“ zmínil vedoucí odboru hospodářství jablunkovské radnice Vladislav Janiczek.

Jedna jedle pro Místek, druhá pro Frýdek

Na místeckém náměstí Svobody bude letos stát dvanáctimetrová jedle z ulice Rybnické v lokalitě Berlín a na frýdeckém náměstí jedle z ulice Na Veselé ve Slezské. Jde o dřeviny města. 

„Loni jsme museli strom na místeckém náměstí kvůli bezpečnosti zkrátit. Na kmeni se objevila svislá prasklina,“ vylíčila mluvčí Frýdku-Místku Eva Matějíková. V Hukvaldech si obyvatelé přáli, aby měla vánoční strom každá místní část. 

„Máme jich pět, takže jsme všude zasadili jeden smrk, aby si nezáviděly, a lidé si ho sami zdobí. Plus společně všichni rozsvěcujeme strom pod dolní bránou. Několikrát ho věnovalo biskupství z obory nebo lidé. A v Horním Sklenově vánočně krášlíme i lípu. Osvětlená je krásná,“ řekla místostarostka Hukvald Ivana Hrčková.

Vánoční strom od některého z obyvatel zdobí v Hlučíně dvakrát. Poprvé vánočně a podruhé už bez větví a kůry jako májku. Kromě vánočního stromu se už stal ve městě tradicí obří adventní věnec. „Dělají ho místní lidé,“ popsala mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Frenštátu pod Radhoštěm nyní věnovala strom rodina ze sousedních Trojanovic. V Opavě bude svítit sedmnáctimetrový strom od dárce z místní části Kateřinky. V centru Ostravy si lidé zvykají na umělý vánoční strom. Chystá se jeho třetí instalace.

„Poskládání kostry a upevnění 27 tisíc větví zabere asi týden. Uřezané stromy občas praskaly, proto jsme kvůli bezpečnosti zvolili jejich alternativu,“ vysvětlila mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

V Novém Jičíně v tomto roce padne městský strom, který vadí plynařům. V některých obcích nehledají dárce, ale zkrášlí živý strom. V Bohumíně dokonce dva smrky blízko sebe na náměstí. 

„Právě tím jsme výjimeční a v minulosti jsme se smrky uspěli i v celorepublikové soutěži o nejhezčí vánoční strom. Nevím ale, jak dlouho ještě vydrží, nejsou v dobré kondici,“ konstatovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Vědci zkoumali plyny z odvalů v příhraničí. Dopad na zdraví je malý

Slezská Ostrava s haldou Ema

I pro samotné vědce je to překvapení. Hořící haldy v českém a polském příhraničí škodí ovzduší méně, než předpokládali....

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Najdete na iDNES.cz