Ropné laguny coby velká ekologická zátěž Ostravy. (14. listopadu 2017)

Ropné laguny coby velká ekologická zátěž Ostravy. (14. listopadu 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Likvidace ropných lagun se komplikuje, český zpracovatel kalů skončil

  • 1
Tisíce tun ropných kalů už sice z Ostravy-Mariánských Hor v uplynulých letech zmizely, ale teď se likvidace staré ekologické zátěže, lagun Ostramo, opět zkomplikovala. A hlavně zpomalila. Dosavadní odběratel již kaly nezpracovává.

Společnost AVE CZ, která má za úkol odvézt a zajistit ekologickou likvidaci ropných kalů, přišla o hlavního odběratele - elektrárnu společnosti Sokolovská uhelná. Ta kaly zplyňovala, ale na konci srpna definitivně zastavila provoz technologie, která to uměla. Přestala se jí vyplácet.

„Odstranění ekologické zátěže pokračuje podle plánu,“ reagovaly však na dotaz MF DNES Lenka Rychtaříková, mluvčí státního podniku Diamo, který na likvidaci lagun dohlíží, i Pavla Ivácková, mluvčí firmy AVE CZ, jež získala od státu zakázku na likvidaci zhruba 90 tisíc tun takzvaných nadbilančních kalů s termínem do konce letoška.

Obě mluvčí uvedly, že firma do poloviny roku podle smlouvy odvezla z Ostravy většinu upravených kalů k energetickému využití či konečnému odstranění. „Odvoz i konečné odstranění upravených kalů pokračuje průběžně,“ ujistily mluvčí. 

Jenže ani jedna nesdělila, kam konkrétně teď firma ostravské kaly vozí a kdo je zpracovává. Z kuloárů se ozývají hlasy, že jejich odvoz klesl tak výrazně, že se nejspíš nepodaří prosincový termín dodržet.

„Oficiální zprávu k tomu vydáme za čtrnáct dní,“ řekla mluvčí Ivácková. Nakonec ale prozradila, že firma navázala spolupráci s koncovým zpracovatelem v Německu, který kaly využije energeticky.

„Zbývá nám zlikvidovat čtyřiadvacet tisíc tun kalů. Věřím, že do konce roku to stihneme,“ dodala.

Sanace podle primátora potrvá ještě deset let

Když to firma nestihne, zaplatí pokutu. A likvidace lagun, která se táhne už 17 let, se opět prodlouží.

Ostravský primátor Tomáš Macura zatím věří, že město se ropných kalů letos konečně zbaví. „Generální ředitel podniku Diamo mě nedávno ujistil, že kaly z Ostravy odvezou. Koncovku neřeším,“ řekl.

Odhadl ale, že celková sanace ekologické zátěže po bývalé chemičce Ostramo potrvá dalších asi deset let. Zbývá totiž ještě likvidace kontaminované zeminy a dočištění vod.

Problém je, že město a stát mají rozdílné představy o způsobu dekontaminace asi 400 tisíc tun zeminy znečištěných těžkými kovy. Představa městských politiků, koaličních i opozičních, je taková, že kontaminovaná zemina se musí vybagrovat a odvézt, případně na místě vyčistit pomocí speciálních technologií. To však bude nákladné.

Ostrava stále trvá na úplném vyčištění zeminy

Ministerstvo financí, které sanaci platí, i ministerstvo životního prostředí dávají přednost levnější variantě: konzervaci, při které by část zeminy zůstala na svém místě, ale uzavřená v jakémsi pouzdře. Životnost stěn pouzdra je však omezená na několik desítek let.

„Podle nás je takové řešení levnější jen krátkodobě. Stále trváme na vyčištění zeminy takzvaně dočista, aby město mohlo tamní území využít bez omezení, například k volnočasovým aktivitám,“ řekl Macura. 

„Zatím nepadlo poslední slovo. Teď se chystá průzkum, který ukáže, kolik znečištěné zeminy tam vlastně je. Budu o tom znovu jednat s premiérem Babišem. Zřejmě už o víkendu, kdy přijede na Dny NATO,“ dodal Macura.