Dva mosty přes obchvat Frýdku-Místku postaví město za 75 milionů

  19:30aktualizováno  19:30
Mosty, které byly původně součástí plánu stavby obchvatu, si musí Frýdek-Místek zaplatit sám. Někdejší ministr dopravy Vít Bárta je totiž z úsporných důvodů z projektu vyškrtl. Tím by se ale výrazně zhoršila dostupnost některých okrajových částí města.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Město původně předpokládalo, že se stavby ujme stejná firma, jako staví samotný obchvat, to se ale nakonec nestalo.

„Je tam jiný stavitel, než staví obchvat, ale to jsme nemohli nijak ovlivnit, prostě nabídli lepší cenu,“ řekl náměstek frýdecko-místeckého primátora Karel Deutscher. „Ale věříme, že se stavebníci mezi sebou dohodnou, je to i v jejich zájmu,“ dodal.

Za stavbu dvou mostů má město zaplatit 62 milionů korun bez DPH, s daní z přidané hodnoty se cena vyšplhá na 75 milionů korun.

Za to by mělo dostat přemostění s pětiletou zárukou na stavbu a desetiletou zárukou na izolace. Vyplývá to ze smlouvy, která byla zveřejněna na hlidacsmluv.cz.

Podle Karla Deutschera by neměla stavba mostů život ve městě příliš omezit.

„Mosty se budou stavět v části města, kde se už obchvat staví. Doposud se tam dělaly hlavně přeložky inženýrských sítí, teď se už ale začíná stavět naplno, začínají první uzavírky, třeba na Kvapilově ulici,“ vysvětluje náměstek primátora.

„Vlastní stavba mostů by situaci příliš komplikovat neměla, právě naopak. Po čase budou oba využívány jako objízdné trasy při stavbě obchvatu,“ tvrdí.

Jeden most by měl v budoucnosti spojit Frýdek-Místek s Chlebovicemi, po druhém by se mělo jezdit hlavně k vodní nádrži Olešná a k zahrádkářské kolonii nedaleko ní. Stavbu má společnost Strabag dokončit do patnácti měsíců od převzetí staveniště, samotné mosty mají být hotové do jednoho roku.

Spory s ekology o obchvat stále nekončí

Ačkoliv Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se stavbou první etapy obchvatu Frýdku-Místku, vedoucí od příjezdu od Příbora k výpadovce na Frýdlant nad Ostravicí, začalo už letos v květnu, o potřebná povolení pro druhou etapu, mezi výpadovkou na Frýdlant nad Ostravicí a dálnicí do Českého Těšína, přetrvávají spory.

„Ministerstvo dopravy na začátku srpna 2018 zamítlo rozklad spolku Děti Země proti stavebnímu povolení druhé etapy obchvatu FrýdkuMístku. Pokud spor neskončí u soudu, stavět se začne na podzim 2018,“ stojí ve zprávě ŘSD o stavu příprav stavby.

„Prozatím jsme nebyli oficiálně informování, že by proti rozhodnutí ministerstva byla podána žaloba,“ dodal nyní mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Děti Země se ale k soudu odvolaly. „Podali jsme žalobu týkající se úseku, kde trasa obchvatu prochází přes řeku Morávku, tedy chráněnou oblastí Natura,“ řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

„Soud nyní má 90 dnů na rozhodnutí. Vedle toho ještě čekáme na výsledek rozkladu ke zhruba 360 metrům stavby na několika místech. V něm jsme žádali například změny uložených podmínek ve stanovisku hygieniků na ochranu před hlukem, ve stanovisku krajského úřadu na ochranu cenných území kolem řeky Morávky a také ve stanovisku EIA na ochranu životního prostředí,“ dodal.

Pro ŘSD zatím protest ekologů zpomalení stavby neznamená. „V rámci druhé etapy stavby nyní probíhá proces podepisování smlouvy s vybraným zhotovitelem,“ řekl mluvčí Studecký.

O soudním odvolání Dětí Země už ví také Karel Deutscher. „Není to dobrá zpráva. Zatím to ale nemá odkladný účinek, otázkou je, zda ekologové nenavrhnou nějaké předběžné opatření,“ říká náměstek.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Soutěž návrhů na velký parkovací dům v Ostravě vyhráli místní architekti

Nový parkovací dům pro 679 aut postaví Ostrava v proluce naproti kulturnímu domu a budoucí koncertní síni za zhruba 350...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

ANALÝZA: Co bude s OKD? Možná pět šest let a fajront

Už několik měsíců se vede tichá zákulisní bitva o to, jak dlouho se ještě bude v české části Slezska těžit černé uhlí....

Krnov hledá stavaře pro přeměnu textilky Karnola zničené požárem

Bezmála dva roky času vzal zničující požár přeměně brownfieldu uprostřed Krnova v kulturní, společenské a vzdělávací...

Najdete na iDNES.cz