Zatímco první vysokou pec (na fotografii nejvzdálenější) si turisté prohlížejí už řadu let, dokonce na ní vznikla nástavba Bolt Tower, zbývající dvě pece stále zůstávají nevyužívané. To by se mělo změnit. | foto: Z publikace Ostravsko z nebe

Nové muzeum v Ostravě vznikne podle návrhu Pleskota, financování je nejisté

  • 0
Zatím značně pomalu se rodící MUSEum+ ve zbývajících dvou vyhaslých vysokých pecích 4 a 6 v Dolních Vítkovicích bude mít podobu podle návrhu známého architekta Josefa Pleskota. Kdyby se projekt nyní ubíral ideálně, otevřel by se za asi čtyři roky.

Jednasedmdesátiletý Pleskot je s areálem Dolních Vítkovic spjatý dlouhodobě, právě on totiž naskicoval například přeměnu první vysoké pece, plynojemu, nyní haly Gong, nebo vznik Světů techniky.

Naposledy to byla lávka přes Ostravici. „Ano, lze říci, že MUSEum+ je pro mě další výzvou v Dolních Vítkovicích. Věřím, že to vše dopadne velmi dobře,“ potvrdil oceňovaný architekt.

„Architekt Pleskot navrhuje pro MUSEum+ řešení, které maximálně ctí národní kulturní památku a obohacuje ji moderními doplňky. Expozice a depozitáře umisťuje do vzniklého suterénu, kde zároveň takřka archeologicky odhaluje základy vysokých pecí,“ nastínil Jakub Jareš, vedoucí odborného oddělení nového muzea.

Do Dolních Vítkovic vede nová lávka, možná dostane jméno po spisovateli

V přízemí by mělo vzniknout kromě vstupních prostor i místo pro krátkodobé výstavy, konference a vzdělávací programy.

Ve velké odlévací hale je jako nový prvek navržen jakýsi tunel umožňující pohled na halu z výšky i vznik audiovizuálních expozic. „Cílem industriálního muzea je atraktivní formou ukazovat proměny a význam průmyslu pro život naší civilizace a otevírat otázky jeho současnosti a budoucnosti. Moderní architektonické řešení tuto roli podporuje,“ doplnil Jareš.

Na dotaz MF DNES na vizualizace Jareš sdělil, že zatím jsou k dispozici jen jejich první verze, které budou ještě procházet diskusí. „Termín dodání architektonické studie je v polovině února příštího roku,“ poukázal na možné zveřejnění vizí.

Projekt je o půl miliardy levnější

Jareš současně sdělil, že MUSEum+ podalo žádost o dotaci z programu Spravedlivá transformace pro regiony postižené útlumem těžby uhlí, odkud má čerpat peníze například i krajský projekt takzvané Černé kostky.

Co je MUSEum+

Projekt prvního státního muzea v Ostravě (primát nakonec získala pobočka Národního zemědělského muzea).

Muzeum mělo veřejnosti ukázat exponáty prozatím umístěné v různých depozitářích.

Řeší dosud nevyužívané zbývající vyhaslé vysoké pece 4 a 6 v Dolních Vítkovicích.

Podobu muzea navrhl známý architekt Josef Pleskot.

„Na rozdíl od původních plánů bude projekt výrazně levnější. Místo 1,8 miliardy korun je nyní rozpočet vyčíslen na 1,3 miliardy. Částka zahrnuje projekt, rekonstrukci památky, vznik expozic a vnitřní vybavení muzea,“ přiblížil vedoucí odborného oddělení MUSea+ s tím, že příspěvek Evropské unie by měl pokrýt náklady z 85 procent.

Schválení dotace Státním fondem životního prostředí však není jisté. „Už nyní je vysoký převis moravskoslezských projektů nad vyčleněnou sumou,“ upozornil krajský náměstek Jakub Unucka.

„Ale důležité je, že podáním žádosti se MUSEum+ stalo strategickým projektem a bude záležet na dalším posouzení, jestli, kdy a jakým způsobem případně bude dotace přidělena,“ vysvětlil Unucka.

Pokud společnost MUSEum+ dotaci získá, koupí vysoké pece od společnosti Vítkovice a poté zahájí přeměnu. Podle Jareše se v ideálním případě muzeum otevře veřejnosti na přelomu let 2027 a 2028.

Jarní výměna ředitelů

„Bylo podepsáno memorandum, které vznik muzea na základě dohod podporuje,“ řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková a připojil se ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina: „Naše projekty se doplňují ve vzdělávací, kulturní a společenské koncepci lokality a je další příležitostí a možnou atraktivitou.“

Ministerstvo kultury společně s krajem a městem uzavřelo memorandum o spolupráci už v roce 2019 a o rok později vznikla ideová studie.

Po zřízení příspěvkové organizace a studii proveditelnosti oznámilo ministerstvo letos v květnu výměnu ředitelů, přičemž Jaroslava Dvořáka, bývalého starostu Nového Jičína, nahradila ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

11. října 2019