Možná budoucí podoba dnes chátrající výškové budovy v Ostrčilově ulici v...

Možná budoucí podoba dnes chátrající výškové budovy v Ostrčilově ulici v Ostravě, známé jako Ostravský mrakodrap. (1. listopadu 2023) | foto: Magistrát města Ostravy

Oprava socialistického „mrakodrapu“ v Ostravě se blíží, magistrát vybral kupce

  • 1
Výšková budova v Ostrčilově ulici přezdívaná Ostravský mrakodrap se snad brzy dočká rekonstrukce. Rada města totiž začala jednat s úspěšným zájemcem o jeho koupi. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce smlouvu o odkoupení nepodepsal.

„Chceme zachránit třetí nejvyšší stavbu města,“ uvedl náměstek primátora Jiří Vávra. „Zjednodušili jsme proto některé procesní záležitosti prodeje a netrváme již ani na zpětném odkupu bytových jednotek a parkovacích stání.“

Nabídky na odkup domu nově využili dva zájemci, a to společnost Antracit Management CZ, která nabídla městu 44,5 milionu korun bez DPH, a společnost First Skyscraper, jež je ochotná zaplatit 55 milionů korun bez DPH.

„Rada města schválila zahájit jednání o prodeji firmě First Skyscraper jako první v pořadí, a to v souladu s hodnocením nabídek provedeným komisí pro hodnocení nabídek,“ sdělila mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná.

O podobě mrakodrapu v centru Ostravy rozhodnou světoví architekti

Podmínkou města zůstalo, že noví majitelé musí při rekonstrukci 68 metrů vysoké budovy dodržet návrh architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera, který zpracovali v letech 2020 až 2021.

„Podle něj mrakodrap dál zůstane obytným domem, v němž by mělo po rekonstrukci být až 76 nových bytů od velikosti 1+kk po nadstandardní byty mezonetového typu,“ doplnila mluvčí magistrátu.

Architekti do nového objektu zakomponovali i prvky specifického charakteru, jako je zelená fasáda budovy včetně jejího centrálního zavlažování, recepce v objektu či zelená střecha na parkovacím domě.

Věžák je prázdný už jedenáct let

„Jsem nadšená, že se Ostrava snaží zachovat v centru budovy z období 60. až 70. let a místo zbourání jim vdechuje nový život,“ uvedla Eva Jiřičná.

„Je to nejen snaha o zachování historického období, ale i snaha o úspory investic spojených s demolicí. Věřím, že i na případu věžáku dokážeme, že většina těchto staveb má naději na nový život také za současných požadavků a nároků na bydlení,“ dodala architektka.

S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci. Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy a podobně.

Prohlídka ostravského „mrakodrapu“ v roce 2018

7. února 2018