Od července do září. Motoráky se vrátí na trať mezi Opavu a Jakartovice

  7:55aktualizováno  7:55
Rozhodnuto. Vlaky se na zrušenou trať mezi Opavou a Jakartovicemi vrátí v červenci a o víkendech budou jezdit až do září. Motoráky vypraví zatím neznámá pražská společnost.

Trampové mají nyní značný důvod k radosti, železnice Opava - Jakartovice obnoví víkendový provoz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smuteční věnce, vzpomínky, poslední fotografie a videa. To vše na začátku dubna provázelo závěrečné jízdy vlaků na velmi prodělečné trati mezi Opavou a Jakartovicemi.

Na stesk po lokálce zapomeňte. Čtvrt roku po železniční tryzně se totiž motoráky vrátí.

Po několika vyjednáváních se obce mikroregionu Hvozdnice dohodly s krajským úřadem na tom, že uhradí prázdninové jízdy od začátku července do konce září. "První vlak vyjede v sobotu 5. července," potvrdil starosta Slavkova u Opavy Vladimír Chovanec.

Trať Opava - Jakartovice

Trať číslo 314 byla slavnostně zprovozněna 29. června 1892. Původně vedla až do Horního Benešova, ale po propadu podloží byla v úseku Svobodné Heřmanice - Horní Benešov v roce 1970 zrušena.

Vlak nyní zastavoval ve stanicích Opava-východ, Kylešovice, Otice, Slavkov u Opavy, Štáblovice, Dolní Životice, Litultovice, Mladecko a Jakartovice. Provoz motoráků skončil 6. dubna 2014.

Zdroj: Wikipedie

Po železnici budou jezdit stejné vlaky jako doposud, tedy staré motoráky řady 810, které jsou na regionálních tratích dosud nejrozšířenější. Každý víkendový den vyrazí z Opavy do Jakartovic a zpět třikrát: dvakrát dopoledne, jednou pozdě odpoledne.

"Z nákladů ve výši zhruba 260 tisíc korun přispěje krajský úřad částkou 150 tisíc, sumu ještě musí schválit radní," konstatoval náměstek hejtmana Daniel Havlík.

Obce mají písemné garance

Zdůraznil, že obnovení plného provozu, tedy i ve všední dny, nebylo ekonomicky únosné.

"Základní dopravní obslužnost by přišla opět na miliony korun a za chvíli bychom řešili stejný problém jako nedávno. Turistické spoje vyjdou mnohem levněji."

Z výběrového řízení na dopravce vzešla vítězně pražská společnost Railway Capital. Jednatele firmy se však redakci dosud nepodařilo kontaktovat a na internetu nejsou dohledatelné žádné její zkušenosti s drážním provozem.

"Máme písemné garance. Je to firma, která v letošním roce začíná také na Vysočině a v severních Čechách. Dlouho také spolupracovala s provozovatelem vlaků na Osoblažsku, odkud se také trochu učíme," uklidňoval starosta Slavkova u Opavy.

Bývalí strojvedoucí (zleva) Jiří Král, Vojtěch Pavera a Josef Toška ukazují...

Bývalí strojvedoucí (zleva) Jiří Král, Vojtěch Pavera a Josef Toška ukazují tabulku s označením původního motoráku Hurvínek, který kdysi na trati Opava - Jakartovice jezdíval. (6. dubna 2014)

Starostové přiznávají, že z obnovení trati budou mít radost zejména turisté, trampové, čundráci, prostě lidé, kteří spojů využívali pro oblíbené výlety.

"Ano, některým občanům se moc nelíbí, že zatímco oni jezdí náhradní autobusovou dopravou, tak trampům se vlaky vrátí. Jde však o kompromis," poznamenal starosta Litultovic Jan Raida.

Plán, že by vlaky zajížděly až za Jakartovice do Svobodných Heřmanic, padl. "Výpravní budova není v dobrém stavu. Pokud se však letní provoz vlaků uchytí, tak v příštím roce by to bylo realizovatelné," dodal náměstek Havlík.

To však předpokládá zájem cestujících. "Když trať končila, tak mnoho lidí říkalo, jaká je to škoda. Věříme proto, že bude zájem," konstatoval slavkovský starosta Chovanec.

Autor:

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Dopravní podnik v Ostravě po velkém požáru parkuje autobusy dál od sebe

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Požár v areálu garáží, který v sobotu zcela zničil sedm autobusů a dalších pět poškodil, přinutil Dopravní podnik...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Opava řeší problémy s novými příměstskými autobusy, přišly o točnu

Ilustrační snímek

Po výměně autobusového dopravce přišla Opava o vytíženou zastávku a čelí dopravním komplikacím kvůli nárůstu prázdných...

Najdete na iDNES.cz