Smutné prvenství Moravskoslezského kraje. Opouští ho nejvíc lidí v zemi

  13:25aktualizováno  13:25
Během deseti let přišel Moravskoslezský kraj téměř o čtyřicet tisíc lidí. Nejvíc jich odešlo z Karvinska, Bruntálska a z Ostravy. Nechvalný primát získal Moravskoslezský kraj za první tři čtvrtletí tohoto roku - z žádného jiného regionu v České republice se neodstěhovalo více lidí.

Karviná patří mezi místa, odkud v Moravskoslezském kraji odchází nejvíc lidí. | foto: MF DNES

„Počet obyvatel Moravskoslezského kraje za první tři čtvrtletí roku 2014 poklesl o 3 100 osob. Na tomto úbytku se podílela z více než 80 procent migrace. Úbytek obyvatelstva stěhováním je tak v porovnání s ostatními kraji největší,“ přiblížil jeden z výsledků Českého statistického úřadu Jan Dehner z jeho ostravské pobočky.

Nejvíce lidí odcházelo z okresů Karviná, Ostrava-město a Bruntál. Jediným okresem kraje, kam se přistěhovalo více lidí, než kolik jich odešlo, je Frýdek-Místek.

Přibývá lidí, kteří z kraje odcházejí jinam

Úbytek obyvatel není pro Moravskoslezský kraj ničím novým. Od roku 2004 se počet obyvatel kraje snížil téměř o čtyřicet tisíc lidí. Zatímco v roce 2004 zde žilo 1,257 milionu lidí, na konci letošního září to bylo o 38 822 lidí méně.

Ze statistik navíc vyplývá, že pokles počtu obyvatel kraje postupně narůstá. Zatímco se v roce 2004 počet obyvatel kraje snížil o 2,2 promile, letos již pokles dosáhl 3,9 promile. A to i přes skutečnost, že se v regionu narodilo více dětí než za stejné období minulého roku.

„Za prvních devět měsíců roku 2014 se v kraji narodilo 9 003 dětí, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 178 více,“ přiblížil statistiku porodnosti ředitel ostravské pobočky Českého statistického úřadu Jaromír Kartous.

„V relativním vyjádření na tisíc obyvatel se nejvíce dětí narodilo v okrese Nový Jičín, v okrese Bruntál byl zase největší podíl dětí narozených mimo manželství, 64,3 procenta.“

Zmenšila se úmrtnost kojenců a ubylo i potratů

Z desetiletého statistického průměru ale pro kraj neplynou jen samé špatné zprávy. Zmenšila se například úmrtnost kojenců i novorozenců. U kojenecké úmrtnosti, tedy u dětí do jednoho roku života, se na konci roku 2013 počet dětí, které nepřežily, snížil ze 4,2 úmrtí na tisíc porodů na 3,3. U novorozenců, tedy dětí do osmadvaceti dnů po porodu, pak z 2,5 na 1,6 promile.

Ubylo i potratů. Zatímco v roce 2004 připadalo na stovku porodů 41,2 potratu, loni to bylo 36,8. V roce 1993 připadalo na stovku porodů dokonce 67 potratů.

„Během prvních devíti měsíců roku 2014 bylo registrováno 2 968 potratů, to je o 266 méně než ve stejném období předchozího roku, přičemž v 1 732 případech se jednalo o umělá přerušení těhotenství, což znamená o 206 případů méně než loni,“ dodal Jaromír Kartous.

V celkových počtech přišel za posledních deset let o nejvíce obyvatel karvinský okres, z něhož zmizelo 19 385 lidí. V přepočtu na počet obyvatel nejvíce lidí ubylo na Bruntálsku, které přišlo o devět procent populace. V obou případech je na vině hlavně špatná ekonomická situace, protože oba okresy patří mezi regiony s největší nezaměstnaností v republice.

Jediným okresem, jehož počet obyvatel se za deset let zvýšil, je Ostrava. Zde ale hrálo roli i připojení některých okolních obcí.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Je originální, vítá vás i hodinu, tvrdili chovatelé na srazu v Jablunkově

Neobvyklou sešlost v neděli zažil Jablunkov. Park za radnicí zaplnili francouzští buldočci z celé republiky. Na drsném...

Ostravské stopy: Tady byla přehozena má profesní výhybka, přiznává Ledecký

Známý a uznávaný hudebník Janek Ledecký nedávno zavítal do Ostravy, aby se zúčastnil zahájení sezony Janáčkovy...

VIDEO: Hasiči zachránili kotě z úzké kanalizace. Využít museli i vysavač

V Ostravě-Zábřehu uvázlo černé kotě ve svodu dešťové vody. V úzkém potrubí sestoupilo zhruba tři metry pod úroveň země...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz