Mnišské děti se chodí učit do kulturního domu, jídelna je v tanečním sále

  11:12aktualizováno  11:12
Děti z kopřivnické místní části Mniší zahájili školní rok na netradičním místě. Protože se jejich budova školy rozsáhle rekonstruuje, učí se v kulturním době. V provizorním prostředí zůstanou až do konce oprav. Třída je však mobilní, odpoledním a večerním akcím uvolní prostory.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Rekonstrukce školy má skončit 30. dubna. Ale jsme přestěhovaní na celý školní rok, ať se během provozu nemusíme stěhovat zase zpátky," vysvětluje ředitelka školy Ivana Zdarsová.

Kvůli školákům se ale musel kulturní dům upravit. To také vzbudilo patřičný zájem nejen u dětí, ale i jejich rodičů.

Rekonstrukce

Rozsáhlá rekonstrukce ZŠ Mniší bude stát téměř 18 milionů korun. Na další téměř milion přijde nové vnitřní vybavení.

Projekt je spolufinancován čtrnáctimilionovou dotací z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. V kulturním domě se děti budou učit celý školní rok.

"Byli strašně zvědaví, jak to tady předěláme. Přišli se podívat i bývalí žáci. A 1. září jsme tady měli i rodiče starších dětí, což rozhodně není obvyklé," dodává ředitelka s tím, že nové prostory pro výuku si všichni pochvalují.

Všechny kulturní akce pokračují bez omezení

V kulturním domě má škola propůjčené dvě místnosti. Část sálu pak zabírá jídelna. "Ale vše je uděláno mobilně, takže nenarušíme žádné akce, které budou v obci probíhat," říká Ivana Zdarsová a pokračuje: "Dohodli jsme se, že veškeré aktivity, které tady byly, budou pokračovat. Všechny byly v odpoledních a večerních hodinách, takže v tom není problém."

Kulturní dům je pro děti zpestřením i z jiného důvodu. Školní budova, kde se učily, totiž také připomínala spíš jakési provizorium. "Škola měla pouze dvě třídy pro žáky první až čtvrté třídy. Kvůli nedostatku místa pobíhala výuka i ve školní jídelně, chyběly zde šatny, prostor pro družinu a také učitelský kabinet byl nevyhovující," popisuje situaci Ludvík Michalec z odboru rozvoje města.

V Mniší nově zůstanou i žáci páté třídy

Po rekonstrukci se děti dočkají jak nových šaten, tak také nové počítačové a výtvarné učebny. "Zároveň si budeme moci od příštího roku nechat i páťáky. Budeme mít tedy úplný první stupeň, což je pro nás moc důležité z hlediska výstupu školních vzdělávacích programů," poukazuje Ivana Zdarsová.

Přestavba vyjde na téměř 18 milionů korun, další necelý milion bude stát nové vnitřní vybavení. Čtrnáctimilionovou dotaci získalo město z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

I děti ze sousední místní části Lubiny čekala v novém školním roce změna. Místní základní škola se rozšířila do přízemních prostor blízkého domu zahrádkářů. "V prvním nadzemním podlaží vznikla nová učebna, sociální zázemí pro žáky i učitele, kabinet a šatna. Druhé podlaží bude i nadále sloužit zahrádkářům," přibližuje rozsah stavebních prací Vladimíra Martiníková z odboru majetku města.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz