Historická Lembergerova textilní továrna unikla demolicím, objekt i okolní...

Historická Lembergerova textilní továrna unikla demolicím, objekt i okolní pozemky vydražila společnost Marlenka. | foto: Stavby v Moravskoslezském kraji

Marlenka vydražila historickou textilku, kromě pečení dortů tam založí muzeum

  • 16
Za necelých sto milionů korun získala frýdecko-místecká společnost Marlenka areál bývalé tamní Lembergerovy textilní továrny, později známé jako Slezan. Místo i s historickými budovami chce zvelebit a v nových halách rozšířit výrobu známých medových cukrovinek.

Dražby se týkaly nejen historicky cenné objekty, tedy zejména dvouposchoďová budova tkalcovny z režného zdiva z roku 1893, ale také třicet tisíc metrů čtverečných pozemku i s dobovým komínem a trafostanicí či přilehlý bývalý firemní park se zahradou. Přistavěné přízemní tovární budovy bourací stroje zplanýrovaly.

Společnost Marlenka koupila areál poblíž řeky Ostravice v místecké části Koloredov za 94,5 milionu korun. Svou současnou výrobnu a základnu má zhruba tři kilometry severně v městské části Lískovec. Nově získané prostory využije pro rozšíření výroby, bude tam tedy dále péct oblíbené medovníky.

„Zachovaná budova tkalcovny bude úžasným bonbonkem. Je pravdou, že její oprava bude velice nákladnou investicí, přesto se nesmírně těším, až se do ní pustíme. Občané města se mohou těšit na moderní muzeum, firemní obchod, originální kavárnu, malý park s letním posezením na terase i fontánu. Je to pro mě splněný sen,“ uvedl majitel společnosti Marlenka Gevorg Avetisjan.

Původní podoba Lembergerovy textilní továrny v Místku na konci 19. století.

Jeho syn Nshan dodal, že měli i jiné možnosti, například plochy v průmyslových zónách v Karviné a v Mošnově by byly mnohem levnější.

„Ale je to emoční záležitost, jsme patrioti. Hrajeme si s myšlenkou, že bychom z komínu dokonce mohli udělat vyhlídkovou věž, uvidíme,“ řekl Nshan Avetisjan. Dodal, že počítají s celkovou investicí na rekonstrukci, výstavbu a technologie ve výši až miliardy korun.

„Určitě to je pro město dobrá zpráva. Areál bývalé textilní továrny rodiny Lembergerů patří k typickým průmyslovým areálům ve Frýdku-Místku, ve své době to byl jeden z nejdůležitějších zaměstnavatelů v regionu, kde pracovaly ženy nejen z města, ale i z okolí, a přijížděly tady i pracovní síly až z Haliče (nejzaostalejší oblast rakousko-uherského mocnářství na území dnešního Polska a Ukrajiny - pozn. red.). Je moc dobře, že dále bude sloužit svému účelu, i když s jiným obsahem,“ reagoval frýdecko-místecký historik Jaromír Polášek.

Žádné demolice, ale výstavba

Radost mají i v místním magistrátu. „Jde o historický okamžik, skvělá zpráva pro město Frýdek-Místek. Krásná Lembergerova továrna se nebude bourat, ale konečně rekonstruovat. Dále jde o přeměnu Těšínské ulice, kde vzniká bulvár a nová městská čtvrť,“ řekl po skončení dražby primátor Petr Korč.

Do České republiky přicestoval nyní 64letý Armén Gevorg Avetisjan v roce 1995. Když měl velkou finanční nouzi, začal podle tradiční rodinné receptury péct medovník, který podle jména své matky a dcery nazval Marlenka.

Medovníky rozvážel do restaurací a cukráren ve Frýdku-Místku a v Ostravě. Začalo se mu dařit, v roce 2003 založil firmu Marlenka International a svou výrobu dále rozšiřoval. Stal se i podnikatelem roku a v roce 2021 získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

V továrně nyní pracují přibližně tři stovky zaměstnanců, marlenky bez konzervantů se vyvážejí do 52 zemí po celém světě. V Lískovci funguje i zákaznické centrum, kde lze sledovat výrobu dortů na moderních automatizovaných linkách.

Marlenka nyní sídlí ve frýdecko-místecké části Lískovec (červená značka), nyní vydražila areál bývalé Lembergerovy textilní továrny (modrá značka).

Marlenka nyní sídlí ve frýdecko-místecké části Lískovec (červená značka), nyní vydražila areál bývalé Lembergerovy textilní továrny (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz