Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny...

Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny jsou maximálně čtyřem lidem, aby se jim mohl lektor dostatečně věnovat. | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Senioři se učí ovládat chytré telefony. Zajímají je jízdní řády i mapy

  • 0
Bohumínská knihovna pořádá již několik měsíců kurzy, kde se lidé učí zacházet s chytrými telefony. Zájem mají zejména senioři, kteří chtějí využívat smartphony například při cestování.

Mezi čtyřmi penzisty je veselo. Jedna z účastnic kurzu vypráví historku, kterak osmiletému vnoučeti doma vysvětlovali, jak se vyvíjel člověk.

„Od opic jsme se přes člověka vzpřímeného dostali k člověku moudrému a on říká: ‚No a potom byl smartphone.‘,“ směje se Eva Šimurová.

Ona i její tři vrstevníci by rádi pronikli do - s nadsázkou řečeno - další fáze evolučního vývoje. V dětství je „doba mobilní“ ještě minula, v produktivním věku jim stačilo umět vytočit číslo nebo vyťukat SMS. Smartphony ale kladou vyšší nároky na uživatelské znalosti, s čímž už se senioři složitě potýkají. Na druhou stranu je účastníkům kurzu líto nevyužít potenciálu chytrých telefonů.

„Když něco čtu, ráda se u toho dívám na mapy, kde co je. Chystám se hodně cestovat, takže se mi budou hodit jízdní řády v mobilu. Taky bych se s ním chtěla naučit dobře fotit,“ říká Šimurová, která teprve nedávno odešla do důchodu.

Od lekcí si senioři slibují, že se naučí chytré telefony používat a nebudou odkázáni na pomoc jiných. „Víte, minule jsem prosila s něčím o pomoc vnučku. Vzala telefon, něco naťukala a za pět vteřin bylo hotovo. Jenže jsem netušila, jak se jí to povedlo,“ popisuje Anna Henteková.

Tady vyhledáte počasí, tady nadiktujete SMS...

Lektor Radan Vašulín se snaží důchodcům trpělivě vysvětlit, k čemu daná funkce je, a hlavně je nechává si vše vyzkoušet.

Když vysvětluje, že doba posílání MMS je pryč a že je hravě nahradí aplikace jako WhatsApp nebo Messenger, zdá se, že je to pro kurzisty trochu španělská vesnice.

Zato pookřejí, když pouhým ovládáním hlasem přes službu na Google zjistí, jaké bude o den později v Ostravě počasí. „Hlásí to pokaždé ženská. To přece není genderově vyvážené,“ smějí se kurzisté po několikátém pokusu.

Lektor jim ukazuje různé fígle pro snadnější přístup k aplikacím i práci s textem. „To jsou věci, které možná nebudou znát ani vaše vnoučata,“ snaží se je podpořit.

Tuší, co starší lidé ocení, a tak jim ukazuje, jak zvětšit písmena, obrazovku, zapnout hlasitý odposlech nebo nadiktovat SMS.

Kurzy ovládání chytrého telefonu pořádá bohumínská knihovna od podzimu minulého roku. Dvě tříhodinové lekce jsou určeny vždy maximálně pro čtyři osoby.

„Pracovník se může každému věnovat osobně, ukáže jim práci s dotykovým displejem. Na konci kurzu by měli mít lidé pocit, že chytrý telefon je přítel, který jim zjednoduší a zpříjemní běžné činnosti, nabídne jim pomoc s organizováním času, zpestří sociální vazby a může jim přinést i zábavu,“ uvedl ředitel knihovny Karel Balcar. Kurzovné seniory vyjde na 300 korun.