Za šamanské rituály s lektvarem z Peru stojí před ostravským soudem tři Poláci

  • 14
Zcela mimořádný případ začal projednávat Krajský soud v Ostravě. Tři Poláci jsou obžalovaní za to, že v jihoamerickém Peru nakoupili téměř dvě stě litrů psychotropního nápoje Ayahuasca a na různých místech České republiky pořádali za úplatu šamanské rituály. Obžalovaní vinu odmítají.

Jaroslavu Kordysovi, jeho manželce Karolině a komplici Petrovi Kanawkovi hrozí za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s psychotropními látkami vězení od deseti do osmnácti let. Kordys jako údajný šéf skupiny zůstává ve vazbě.

Podle státního zástupce nelegální činnost prováděli od roku 2015 do října loňského roku, kdy byli zásahovou jednotkou celníků zadrženi v domku v Heřmanicích u Oder na Novojičínsku.

Pro šamanské seance s rituálním nápojem si pachatelé objednávali koncentrát psychotropní látky z Peru. Jejich činnost ukončil zásah celníků.

Jak uvádí žaloba, Kordys s Kanawkou přímo v Peru sjednali nákup nápoje Ayahuasca s účinnou psychotropní látkou DMT - dimethyltryptaminem. Pro takové látky však musejí mít výrobci, dovozci a prodejci povolení, což Poláci neměli.

Tento nápoj připravují k obřadním účelům jihoameričtí šamani z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Následně ho využívají pro údajnou komunikaci se světem duchů a pro jiné magické účely. 

K jeho účinkům patří změny smyslového vnímání, především vizuálního, změny vnímání času, myšlení a zesílení emočního prožívání. V mysli se po jeho požití mohou vybavit i dávno zapadlé vzpomínky. Často však má za následek i zdravotní potíže, někdy velmi závažné.

Trojice na internetu avizovala pořádání rituálů právě ve stylu amazonských šamanů s popíjením tohoto lektvaru.

Účastníky rituálů byli takřka výhradně Poláci, občas Rakušané a lidé z dalších evropských zemí. A vedle Severního Irska a Velké Británie se konaly takřka výhradně v České republice. Účastníci museli uhradit poplatek 1 500 zlotých, tedy zhruba 8 500 korun.

Nejprve se šamanské ceremonie konaly v pronajatých rekreačních zařízeních například v Horní Bečvě na Vsetínsku, v Lučanech nad Nisou na Jablonecku nebo v Orlickém Záhoří v okrese Rychnov nad Kněžnou. Nakonec si v roce 2018 pořídili domek se zahradou právě v Heřmanicích u Oder.

„Obžalovaný Kordys při těchto seancích vystupoval jako šaman, který nápoj podával, a obžalovaná Kordysová jako pomocnice šamana, která kromě jiného pomáhala lidem, které postihly střevní nebo žaludeční potíže, případně došlo k poruše vědomí,“ uvedl státní zástupce.

Zadržení zásahovou jednotkou v Heřmanicích u Oder

22. října 2020

Zatímco Kordys měl být šéfem skupiny, tak jeho žena měla mít na starosti i účetnictví. Kanawka pak zajišťoval logistiku. Když zásilku zachytili němečtí celníci, tak byl adresátem balíčků z Peru místo Kordyse právě on.

Jak vyšetřovatelé zjistili, tak trojice nakoupila celkem 146 litrů koncentrátu Ayahuasky, který dále ředili vodou. Vyrobili tak přes tři tisíce litrů psychotropního nápoje. Seancí se celkem zúčastnilo několik stovek lidí. Skupina podle spisu utržila přes patnáct milionů korun, přičemž čistý zisk měl činit přes jedenáct milionů korun.

Dohodu o vině a trestu všichni obžalovaní odmítli. Jak uvedli jejich obhájci, ničeho nezákonného se jejich klienti nedopustili. „Chceme vyvrátit spekulace státního zástupce a nesmyslné konstrukce, kterými je obžaloba protkána,“ uvedl obhájce Kordyse. „Obžaloba je zcela nedůvodná,“ přidal se další.

Peru? Ano, ale jen na detoxikační kúru

První vypovídající Petr Kanawka uvedl, že sice všichni tři v Peru na dva měsíce byli, ale jen za účelem detoxikační kúry a poznávání památek. „První dva týdny jsme byli v džungli v Amazonii a pak jsem se odpojil a s otcem odjeli do Bolívie,“ vypověděl.

Očistná kúra podle jeho slov spočívala v rituálu se šamanem, který podával různé bylinné čaje. „Měl jsem z něj průjem, jiných účinků jsem si nevšiml,“ konstatoval. Jakékoliv obchodování s psychotropními nápoji opakovaně odmítl.

Termín vyhlášení rozsudku není znám, vypovídat ještě budou svědci i z Polska nebo starostka Heřmanic u Oder.