Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Moravskoslezské firmy platí kvůli koronaviru desítky milionů korun

Až na výjimky hned dvakrát doplácejí firmy v Moravskoslezském kraji na pandemii koronaviru. Vedle propadu výroby se musí potýkat i s náklady na zdravotní opatření. Velké podniky v desítkách milionů, střední ve statisících korun.
Testování na koronavirus v těžební společnosti OKD

Testování na koronavirus v těžební společnosti OKD | foto: ZZS MSK

Kopřivnickou automobilku Tatra a její dceřiné závody vyšly náklady spojené s koronavirem na milion korun. Jedny z nejvyšších nákladů pak má společnost OKD, která musela kvůli vysokému počtu nemocných na čas dokonce přerušit těžbu.

„Od počátku března jsme v souvislosti s covid-19 vydali téměř 25 milionů korun,“ přiblížila výdaje Naďa Chattová, mluvčí OKD. „V této částce jsou zahrnuty náklady na desítky tisíc roušek, respirátorů, desítky tisíc litrů dezinfekce, ochranné prostředky a podobně.“

Peníze ale nestojí jen samotný nákup zdravotních a bezpečnostních prostředků. „Zároveň jsme zakoupili čtyři termokamery, které jsou instalovány při vstupech do závodu. V částce jsou také náklady na služby spojené s pravidelnou dezinfekcí prostor,“ dodala Chattová.

Přes tři miliony korun, se kterými původně nepočítali, museli zaplatit za zvýšené bezpečnostní a zdravotní opatření i ve společnosti SmVaK. Firma musí být o to opatrnější, že zajišťuje dodávky pitné vody pro většinu obyvatel kraje.

„Ochranné osobní pracovní pomůcky, které jsme museli nakoupit kvůli novému typu koronaviru, nás přišly na více než tři miliony korun,“ přiblížil rozsah opatření mluvčí vodáren Marek Síbrt.

Na rozdíl od jarních měsíců, kdy vedle nečekaných nákladů firmy řešily i absolutní nedostatek ochranných pomůcek, je nyní situace podstatně klidnější.

„V současnosti máme ochranných pracovních pomůcek dostatek a není problém na trhu zásoby postupně doplňovat. Ceny jsou také příznivější, než tomu bylo během prvních týdnů od vyhlášení nouzového stavu,“ dodal Síbrt.

Liberty odstavila jednu z vysokých pecí

V milionech korun počítají dodatečné náklady vyvolané koronavirem také v hutních firmách.

I tak jsou pro ně ale nečekané výdaje jen menší částí problému. „V kontextu celkových ztrát způsobených propadem poptávky a souvisejícího omezení výroby jsou tyto vícenáklady zcela marginální,“ konstatovala Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti Liberty Ostrava.

Ta kvůli propadu zakázek napříč Evropou na čas dokonce odstavila jednu ze svých vysokých pecí.

Peníze firmu stojí i další opatření. „Aktivně spolupracujeme při zjišťování kontaktů pozitivně testovaných zaměstnanců. V případě, že se mezi nimi vyskytne pozitivní případ – od března jde naštěstí jen o jednotky zaměstnanců – přijímáme další kroky, abychom zamezili dalšímu šíření,“ dodala Barbora Černá Dvořáková.

Společnosti platily i testování pendlerů

V milionech počítají náklady na boj s koronavirem i v Třineckých železárnách. „Doposud nás covid stál řádově několik milionů korun, jen testování pendlerů nás vyšlo přibližně na dva miliony,“ konstatovala Petra Macková Jurásková, tisková mluvčí Třineckých železáren. „K dalším nákladům patří nákup dezinfekcí, roušek, plošné dezinfekce prostor nebo náklady na zaměstnance v karanténě, kdy máme i naši preventivní karanténu.“

Jen za PCR testy vynaložila téměř milion korun nošovická automobilka Hyundai. „Jen 471 PCR testů na covid-19, které jsme zaplatili svým zaměstnancům, nás stálo téměř 900 tisíc korun. Další řádově miliony korun jsme pak vynaložili na opatření jako dezinfekce a distribuce ochranných prostředků,“ řekl Petr Michník, mluvčí nošovické automobilky.

I tak se v současnosti zástupci firmy přou s odbory o to, kolik roušek by měli její zaměstnanci dostávat.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...