VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

  11:43aktualizováno  11:43
Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném pásmu přehrady se nesmí používat spalovací motory. Loď za 14 milionů korun je jedinou svého druhu v republice.

Bezmála tisíckrát za sezonu hladinu Slezské Harty obkrouží replika staré plachetnice Santa Maria. Výletní loď, jež pojme nejvýše deset cestujících, jich loni svezla přes sedm tisíc a zatím turisty po přehradě vozila sama.

Od letošního června tam lodní doprava posílí, startuje provoz velkokapacitní výletní lodi. Ta jezdí výhradně na elektřinu.

„Zájem o lodní dopravu po Slezské Hartě narůstá. V současnosti se bavíme o více než sedmi tisících přepravených lidí na lodi, která má maximální kapacitu deset cestujících. Z toho vlastně vznikl i požadavek na loď, která pojme více turistů, a my můžeme rozšířit nabídku,“ uvedl Bedřich Buťák, starosta Leskovce nad Moravicí.

V Leskovci má plavidlo jménem Harta domovský přístav. Provozovat jej bude Mikroregion Slezská Harta, který stojí i za vznikem projektu.

Připravoval se pět let, podmínkou byl totiž ekologický provoz výletní lodi tak, aby vyhověla legislativě a omezením spojeným s přehradou, která je zásobárnou užitkové vody a nachází se v ochranném pásmu. Výrobce plavidla se našel v Polsku.

„Loď je na solární energii, na povrchu má rozmístěných více než třicet solárních panelů. Má lithiové baterie a dva samostatné motory, jejichž ložiska se promazávají vodou, v technologii nenajdete žádné oleje. Rychlost plavby je asi 7 kilometrů v hodině, maximální rychlost 13 kilometrů v hodině,“ uvedl předseda mikroregionu Josef Havlík.

Fotogalerie

Provoz lodi vyjde zhruba na milion korun ročně, podle toho se počítaly ceny palubních lístků. Na výběr je okružní či vyhlídková plavba, okružní vyjde dospělého od 60 do 260 korun, vyhlídková na 190 korun.

„Nikde v Česku taková loď nejezdí,“ řekl hejtman Ivo Vondrák s tím, že pro hejtmanství, jež na vznik lodi přispělo čtrnácti miliony, je Slezská Harta jednou ze stěžejních turistických oblastí. „Je třeba, aby sem lidé jezdili, aby jezdili pravidelně a aby mohli využít možností, které tady jsou,“ dodal.

Začátek provozu nového plavidla s sebou nese i vznik potřebné infrastruktury. Na pěti místech u přehrady vznikla nová mola. Při jejich stavbě bylo potřeba se vypořádat s častým kolísáním hladiny v nádrži.

„Každé přistávací místo má svoje specifika. V Leskovci máme schodiště, které končí ještě ve vodě a je schopné zvládnout výkyv kolem sedmi osmi metrů,“ uvedl příklad starosta Leskovce Buťák.

V Mezině mají u břehu velmi mělko a tomu museli přizpůsobit i molo. Výkyvy výšky hladiny eliminuje osmnáctimetrová lávka. Pokud dojde k razantnímu poklesu, posune se celé molo. Je na sloupech, které lze vytáhnout z vody a přemístit. „Záměrně se šlo cestou konstrukce mobilního mola,“ doplnil předseda mikroregionu Havlík.

Přibude i trasa kolem Harty

Lodní doprava je jednou ze tří skupin stěžejních pro turistický ruch na Slezské Hartě. Dalšími jsou cykloturistika a pěší turistika. 

„Všechny tyto tři segmenty návštěvnicky rostou. Pracujeme na další infrastruktuře, vznikají tady nabíjecí stanice pro elektrolodě, v Leskovci vznikne sociální zařízení pro návštěvníky, lidé si zde mohou dobít i půjčit elektrokola. Intenzivně připravujeme cyklostezku podél celé Slezské Harty,“ sdělil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

U přehrady, kde to bylo dosud zakázáno, bude možné také stanovat. „Navazující pozemek u mola jsme si pronajali a připravujeme pilotní projekt, kdy tam umožníme táboření a kempování,“ upřesnil starosta Bedřich Buťák.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace...

Krnov hledá stavaře pro přeměnu textilky Karnola zničené požárem

Bezmála dva roky času vzal zničující požár přeměně brownfieldu uprostřed Krnova v kulturní, společenské a vzdělávací...

Plány na nové moravskoslezské lanovky padly, počítá se jen s modernizacemi

Na žádné beskydské a jesenické vrcholy nepovedou v nejbližších letech z moravskoslezské strany nové lanovky. Krajský...

Ostravské stopy: Policie naháněla party mániček, vzpomíná kytarista Vitásek

Jednou z prvních rockových kapel v Ostravě byla formace Star. K jejím členům patřil také kytarista Petr Vitásek, který...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz