Anna Rybak se svým starším synem, čtyřletým Nazarem

Anna Rybak se svým starším synem, čtyřletým Nazarem | foto: Archiv Anny Rybak

Deník Ukrajinky: Děti poprvé ochutnaly perník, radost udělalo i kiwi

  • 316
Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se dvěma malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a dětmi našla po strastiplné cestě zázemí v Ostravě. iDNES.cz vydává její deník, pátý díl popisuje každodenní radosti a starosti, nemohla však pominout ani válečné hrůzy v její vlasti.

Tento týden se vyřešil problém se školkou pro mého staršího syna Nazara. Díky zaměstnancům úřadu ostravského obvodu Mariánské Hory se mi jej podařilo zapsat. Jana mě a Nazara vzala do obecní školky, kde jsem vyplnila potřebné dokumenty a poskytla potvrzení o očkování.

Potěšilo mě, že Nazar tam bude moci nastoupit už příští týden. Nutno podotknout, že vyrůstá jako velmi společenské a zvídavé dítě. Doma na Ukrajině velmi rád chodil na zahradu, kde měl mnoho kamarádů.

Zrezivělé radiátory vyžadovaly novou barvu. Jak vidno, Anna Rybak se práce nebojí.

Moc si přeji, aby byl šťastný a vše nám vyšlo. Děti opravdu potřebují socializaci, moc jim chybí tatínkové, není dne, kdy by se Nazar nezeptal, kdy přijede tatínek a proč není s námi…. 

Upřímně věřím, že brzy přijde čas, kdy bude naše rodina pohromadě a vše konečně bude dávat smysl. Již dříve jsem psala, že úřad Mariánské Hory nám poskytl byt a navíc jsem byla pozvána do centra pro pomoc Ukrajincům, kde jsem měla možnost vzít si potřebné věci pro život. 

Pan starosta je velmi angažovaný a otevřený člověk. Vyprávěl o tom, jak lidé přinášejí své vybavení, nábytek, věci a chtějí pomoci. Je tady místo, kde každý může přinést věci, které nepoužívá, a předat je do sbírky na úřadu.

Chtěla bych proto zvlášť poděkovat právě vedení Mariánských Hor za jejich pomoc a ochotu. Nejsem sice občanem České republiky, ale jsem si jistá, že s takovou obcí budete mít silnou a stabilní budoucnost.

Pokud jde o byt, samozřejmě v něm nebyl žádný nábytek. Jana a Vitalij nám pomohli najít vše, co jsme potřebovali. Jejich kamarádi a známí nám dali skříně, postel a sedačku. Teď máme kam dát věci a máme kde spát.

Deník Ukrajinky

Několik dní jsem zápasila se štětcem a barvou a natírala radiátory a dveře. Byly zestárlé a radiátory rezavé a tak bylo potřeba je zrenovovat. 

Žijí zde naše děti, což znamená, že musíme co nejvíce vytvořit atmosféru domova a pohodlí. Hodně mi s tím pomohla moje kamarádka Lena, která jela s námi i přesto, že již pracuje. Za což jsem velmi vděčná.

Obrovský dík musím také složit ostravské potravinové bance, která pro naše ukrajinské rodiny v Polance nad Odrou poskytla dostatek jídla. 

Děti měly obrovskou radost z kiwi, ale také z perníků, které dosud neznaly. A my ženy z mouky, ze které jsme mohly udělat naše milované pirohy, vareniky i pelmeně a připomenout si tak naši domovinu.

Anna Rybak

Rodina Anna, Danil, Nazar (vlevo) a Miron Rybakovi v mírové době

Narodila jsem se ve městě Záporoží, kde ještě nyní žijí moji rodiče a babička. Před válkou jsme s mou rodinou bydleli v městě Dnipro, kde nyní zůstal můj manžel Danil a mnoho mých přátel. 

Mám dva milované syny, čtyřletého Nazara a dvouletého Mirona. Vystudovala jsem marketing na Berdyansk University of Management and Business. Před válkou jsem pracovala pro Vodafone Ukrajina.

Na Ukrajině zůstala kromě mého manžela i jeho matka Olena a bratr Kirill. Bydleli ve městě Kryvyj Rih (Krivoj Rog), kde se tento týden stále častěji ostřelovalo, a to i dělostřelectvem.

Můj manžel se rozhodl, že je třeba matku a bratra evakuovat. Podstoupil tedy cestu dlouhou 155 kilometrů ve válečné zóně. 

Olena má bulharské kořeny, její dědeček se narodil v malé bulharské vesničce a jako dítě se s rodinou přestěhoval na Ukrajinu, takže volba země, kam utéct, pro ně byla jasná. 

Našli autobus, který jezdí z Dnipru do Varny. Bratr mého muže je od dětství postižený, a proto mohl vycestovat. Nyní jsou již v bezpečí v Bulharsku a mají zajištěnou střechu nad hlavou a jídlo.

Dlouho jsem přemýšlela, zda vůbec napsat tento poslední odstavec… Nechtěla jsem o těchto hrůzách mluvit, ale vzhledem k tomu, že popisuji vše, co prožívám, nemohu to ignorovat. A také chci, aby jste o tom věděli.

Peklo vytvořené ruskými bestiemi

Tento týden se všemi otřásla slova Buča, Irpiň, Hostomel… To jsou malá města u Kyjeva, která byla pod ruskou okupací. Co se stalo s těmito městy, je peklo na zemi… 

Deníky Ukrajinek

Projekt portálu iDNES.cz, který dává prostor ženám prchajícím před válkou. Své příběhy popisují v pravidelných denících

Odráží jejich cestu za svobodou, hledání střechy nad hlavou i jejich každodenní život v Česku.

Peklo vytvořené ruskými bestiemi. Těla civilistů rozházená po zemi, střelená zezadu do hlavy a pohřbená v hromadných hrobech mužů a žen, znásilněných a oběšených žen a dětí. Tohle nikdy, nikdy neodpustíme a nezapomeneme…

To nejsou lidé. Lidé, ať jsou jacíkoliv, se přece takto nechovají. Píšu to a nemohu zastavit slzy. Obnovíme města, znovu vybudujeme infrastrukturu, ale tyto mučené oběti už nikdy nevrátíme a neuvidíme.

Jejich duše jsou nyní v nebi a už je nic nebolí. Modlím se za svého manžela, modlím se za ozbrojené síly Ukrajiny, modlím se za náš lid. Zlo nemůže zůstat nepotrestáno…. 

A prosím vás, Čechy, nedovolte to ve své zemi. Važte si svých hodnot, své historie, své identity. Važte si přátel své země a znejte tvář nepřítele...