Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Případy z obžaloby kauzy Vidkun: Jezdecký areál, hokej i akvapark

  5:50
Z devíti různých případů podle obžaloby unikaly v kauze Vidkun od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo), expolicista Karel Kadlec (uprostřed) se svým někdejším podřízeným Radkem Petrůjem a také bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil (vpravo). Všichni čtyři jakoukoliv vinu odmítají. | foto: Koláž 3x archiv MAFRA

Obžaloba proti bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému a dvěma bývalým vysoce postaveným policistům Karlu Kadlecovi a Radku Petrůjovi čítá na 120 stran. Dokument, který v plném znění zveřejnil Ekonomický deník, popisuje, kterých kauz se Vidkun dotkl.

1Kauza Králík

Jako první zmiňuje obžaloba kauzu Králík. Ta se týká podnikatele a velmi vlivného člena ČSSD Jaroslava Králíka.

Podle obžaloby se Kadlec s Petrůjem snažili za každou cenu Králíka trestně stíhat kvůli podvodům při čerpání evropských dotací na výstavbu kanalizace v Kostelci na Hané. A to i přesto, že policistka, která měla případ na starosti, ho již chtěla odložit.

To se také nakonec stalo, ale až s dvoutýdenním zpožděním. Petrůj se hájí, že pouze ještě prověřoval nové skutečnosti. Kadlec podle obžaloby navíc informace o průběhu vyšetřování dodával Kyselému. Králík se nakonec dostal do hledáčku šumperské kriminálky v souvislosti s údajně fiktivními poradenskými službami pro Vodohospodářská zařízení Šumperk.

2Kaštilová-Tesařová

O členku ČSSD a někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou se zajímala policie kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle obžaloby šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili.

Kadlec měl navíc Kyselému předávat interní a neveřejné informace o výsledcích přípravného řízení, konzultacích policie se státním zástupcem, které se týkaly taktiky a postupu v řízení před soudem a požadavků na opatření dalších důkazů.

Kadlec s Kyselým navíc podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku.

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem, za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila,“ stojí v obžalobě. Tesařovou soud nakonec zprostil obžaloby.

3Akvapark

V kauze olomouckého akvaparku mířil zájem policie do řad ODS. Konkrétně jim šlo o někdejšího primátora Martina Novotného a také o matadora komunální politiky a současného náměstka primátora Martina Majora.

Podezřelí byli z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Konkrétně se v obžalobě zmiňuje akvapark a akcie města Olomouce. Tyto akcie skupovalo město od společnosti Tecprom vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka.

V souvislosti s akvaparkem také žalobce připomíná kontakty mezi Kyselým, Majorem a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

V obžalobě se píše, že Langer s Kyselým a Kadlecem měli informaci o tom, že Major má na účtu přes 3,5 milionu korun, což je částka, která neodpovídá jeho příjmům.

„Na schůzce Kadlec popisuje Kyselému svou schůzku s Ivanem Langerem, který byl spokojený s vývojem trestního řízení proti Majorovi, který nyní díky tomu komunikuje a je přítulný s tím, že kdyby mu pomohli, tak bude dělat úplně všechno. Kyselý na to uvádí, že se musí připravit, odkud ty peníze má,“ stojí v obžalobě.

4HC Olomouc

Kauza HC Olomouc se týkala možného zneužití krajských a městských dotací pro mládežnický hokej vedením klubu.

Podle obžaloby Kadlec opět informoval Kyselého o průběhu vyšetřování. Podle některých důkazů, které policie nashromáždila, probíhala výměna informací skutečně rychle.

„Z těchto listin opět vyplývá, že Kyselý měl v podstatě bezprostřední přístup k informacím z policie,“ stojí v dokumentu. Obžaloba také zmiňuje blízký vztah mezi Kadlecem a manažerem HC Olomouc Erikem Fürstem.

5Závodiště Lazce

Případ prověřování zneužití evropských dotací pro jezdecký areál v Olomouci-Lazcích je asi nejznámější kauzou v souvislosti s Vidkunem. Policie totiž vyšetřovala možný dotační podvod při veřejné podpoře stavby. Jízdárnu, za níž stojí hejtmanův známý a někdejší obchodní společník Roman Navrátil, Rozbořil od počátku podporoval.

Ve chvíli, kdy se o možný dotační podvod začala zajímat policie, Rozbořil podle žalobců během schůzky v restauraci Potrefená husa intervenoval u Kadlece, aby policie případ odložila. Podle obvinění za to policistovi sliboval nespecifikovaný úplatek. Rozbořil obvinění od počátku odmítá.

6Brisuda – Vocabolario I.

V tomto případě se Kadlec s Petrůjem snažili podle obžaloby zjistit detaily k prověřování, které vedl Finanční analytický úřad (FAÚ).

Ten se zajímal o příbuzné Reginy Skokanové – životní partnerky tehdejšího ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Právě Pospíšek se podle obžaloby u Kadlece vyptával na detaily prošetřování a Kadlec následně pověřil Petrůje zjištěním podrobností, ačkoliv věděli, že Pospíšek informace nepotřebuje pro služební účely.

Případ se týkal možného krácení daní, ve kterém figuroval bratr Skokanové, dále firma Vocabolario a jistý Lukáš Brisuda. Z obžaloby je patrné, že FAÚ se zajímal o převádění peněz na různé účty a následné hotovostní výběry.

7Brisuda – Vocabolario II.

V tomto bodě obžaloby je Kadlecovi dáváno za vinu, že dění okolo firmy Vocabolario a Pospíškovy žádosti o lustraci popsal v kavárně Kyselému.

8TESCO SW

Komplikovaná kauza týkající se stamilionových IT zakázek, ve kterých figuruje mimo jiné firma TESCO SW vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka – bratra někdejšího poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka z ČSSD. Podle obžaloby Kadlec na schůzce vyzradil Kyselému, že je plánováno vydání usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze IT zakázek.

9Šternberk

Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku Pavel Pospíšil zpronevěřil 1,3 milionu korun z parkovacích automatů a prohrál je v hazardu, za což dostal v roce 2016 čtyři roky vězení.

V rámci vyšetřování v roce 2015 se ale policie také zabývala možnou odpovědností starosty města Stanislava Orsága a místostarosty Michala Oborného.

Policie se zajímala také o prodej městského pozemku právě Obornému, který byl podezřelý spolu s celým zastupitelstvem, které prodej schválilo.

O průběhu vyšetřování podle obžaloby opět Kadlec informoval Kyselého, podle vyšetřovatelů údajně proto, že se na něj kvůli dění ve Šternberku obrátil šéf krajské ČSSD Jiří Zemánek.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Za covidovými seniory do Hranic míří vojáci. Nakazil se i hejtman

Doposud největší nárůst počtu nakažených koronavirem zaznamenali na počátku tohoto týdne hygienici v Olomouckém kraji....

Za brutální vraždu tříleté dcery potvrdil soud matce 19,5 roku vězení

Za brutální vraždu tříleté dcery si čtyřiadvacetiletá žena z Přerova definitivně odpyká 19,5 roku vězení. Rozhodl o tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virus sužuje v Olomouckém kraji nové oblasti včetně dosud nulového Konicka

Následek pořádání hromadných akcí, nebo náhoda? Takovou otázku vyvolává nynější šíření koronaviru v Olomouckém kraji....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Zatímco jsi spal. Sestry budou v Přerově psát pacientům v kómatu deník

Co se dělo, zatímco jsem spal? I s touto otázkou opouštějí nemocnice lidé, kteří měli to štěstí a probudili se z...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Rybáři oživili Bečvu dalšími tisícovkami ryb, prospěly jí i vydatné deště

Druhou velkou dávku životabudiče dostala dnes řeka Bečva. V úseku nedávno otráveném kyanidy rybáři vypustili další...

Policie vyšetřuje milionové provize bosse Černoška z peněz pro olympioniky

O aktivity sportovního bosse Miroslava Černoška se zajímají detektivové z Národní centrály proti organizovanému...

Advantage Consulting, s.r.o.
POSILA V OBLASTI MÁ DÁTI /DAL (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...