Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Případy z obžaloby kauzy Vidkun: Jezdecký areál, hokej i akvapark

  5:50
Z devíti různých případů podle obžaloby unikaly v kauze Vidkun od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo), expolicista Karel Kadlec (uprostřed) se svým někdejším podřízeným Radkem Petrůjem a také bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil (vpravo). Všichni čtyři jakoukoliv vinu odmítají. | foto: Koláž 3x archiv MAFRA

Obžaloba proti bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému a dvěma bývalým vysoce postaveným policistům Karlu Kadlecovi a Radku Petrůjovi čítá na 120 stran. Dokument, který v plném znění zveřejnil Ekonomický deník, popisuje, kterých kauz se Vidkun dotkl.

1Kauza Králík

Jako první zmiňuje obžaloba kauzu Králík. Ta se týká podnikatele a velmi vlivného člena ČSSD Jaroslava Králíka.

Podle obžaloby se Kadlec s Petrůjem snažili za každou cenu Králíka trestně stíhat kvůli podvodům při čerpání evropských dotací na výstavbu kanalizace v Kostelci na Hané. A to i přesto, že policistka, která měla případ na starosti, ho již chtěla odložit.

To se také nakonec stalo, ale až s dvoutýdenním zpožděním. Petrůj se hájí, že pouze ještě prověřoval nové skutečnosti. Kadlec podle obžaloby navíc informace o průběhu vyšetřování dodával Kyselému. Králík se nakonec dostal do hledáčku šumperské kriminálky v souvislosti s údajně fiktivními poradenskými službami pro Vodohospodářská zařízení Šumperk.

2Kaštilová-Tesařová

O členku ČSSD a někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou se zajímala policie kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle obžaloby šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili.

Kadlec měl navíc Kyselému předávat interní a neveřejné informace o výsledcích přípravného řízení, konzultacích policie se státním zástupcem, které se týkaly taktiky a postupu v řízení před soudem a požadavků na opatření dalších důkazů.

Kadlec s Kyselým navíc podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku.

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem, za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila,“ stojí v obžalobě. Tesařovou soud nakonec zprostil obžaloby.

3Akvapark

V kauze olomouckého akvaparku mířil zájem policie do řad ODS. Konkrétně jim šlo o někdejšího primátora Martina Novotného a také o matadora komunální politiky a současného náměstka primátora Martina Majora.

Podezřelí byli z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Konkrétně se v obžalobě zmiňuje akvapark a akcie města Olomouce. Tyto akcie skupovalo město od společnosti Tecprom vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka.

V souvislosti s akvaparkem také žalobce připomíná kontakty mezi Kyselým, Majorem a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

V obžalobě se píše, že Langer s Kyselým a Kadlecem měli informaci o tom, že Major má na účtu přes 3,5 milionu korun, což je částka, která neodpovídá jeho příjmům.

„Na schůzce Kadlec popisuje Kyselému svou schůzku s Ivanem Langerem, který byl spokojený s vývojem trestního řízení proti Majorovi, který nyní díky tomu komunikuje a je přítulný s tím, že kdyby mu pomohli, tak bude dělat úplně všechno. Kyselý na to uvádí, že se musí připravit, odkud ty peníze má,“ stojí v obžalobě.

4HC Olomouc

Kauza HC Olomouc se týkala možného zneužití krajských a městských dotací pro mládežnický hokej vedením klubu.

Podle obžaloby Kadlec opět informoval Kyselého o průběhu vyšetřování. Podle některých důkazů, které policie nashromáždila, probíhala výměna informací skutečně rychle.

„Z těchto listin opět vyplývá, že Kyselý měl v podstatě bezprostřední přístup k informacím z policie,“ stojí v dokumentu. Obžaloba také zmiňuje blízký vztah mezi Kadlecem a manažerem HC Olomouc Erikem Fürstem.

5Závodiště Lazce

Případ prověřování zneužití evropských dotací pro jezdecký areál v Olomouci-Lazcích je asi nejznámější kauzou v souvislosti s Vidkunem. Policie totiž vyšetřovala možný dotační podvod při veřejné podpoře stavby. Jízdárnu, za níž stojí hejtmanův známý a někdejší obchodní společník Roman Navrátil, Rozbořil od počátku podporoval.

Ve chvíli, kdy se o možný dotační podvod začala zajímat policie, Rozbořil podle žalobců během schůzky v restauraci Potrefená husa intervenoval u Kadlece, aby policie případ odložila. Podle obvinění za to policistovi sliboval nespecifikovaný úplatek. Rozbořil obvinění od počátku odmítá.

6Brisuda – Vocabolario I.

V tomto případě se Kadlec s Petrůjem snažili podle obžaloby zjistit detaily k prověřování, které vedl Finanční analytický úřad (FAÚ).

Ten se zajímal o příbuzné Reginy Skokanové – životní partnerky tehdejšího ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Právě Pospíšek se podle obžaloby u Kadlece vyptával na detaily prošetřování a Kadlec následně pověřil Petrůje zjištěním podrobností, ačkoliv věděli, že Pospíšek informace nepotřebuje pro služební účely.

Případ se týkal možného krácení daní, ve kterém figuroval bratr Skokanové, dále firma Vocabolario a jistý Lukáš Brisuda. Z obžaloby je patrné, že FAÚ se zajímal o převádění peněz na různé účty a následné hotovostní výběry.

7Brisuda – Vocabolario II.

V tomto bodě obžaloby je Kadlecovi dáváno za vinu, že dění okolo firmy Vocabolario a Pospíškovy žádosti o lustraci popsal v kavárně Kyselému.

8TESCO SW

Komplikovaná kauza týkající se stamilionových IT zakázek, ve kterých figuruje mimo jiné firma TESCO SW vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka – bratra někdejšího poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka z ČSSD. Podle obžaloby Kadlec na schůzce vyzradil Kyselému, že je plánováno vydání usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze IT zakázek.

9Šternberk

Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku Pavel Pospíšil zpronevěřil 1,3 milionu korun z parkovacích automatů a prohrál je v hazardu, za což dostal v roce 2016 čtyři roky vězení.

V rámci vyšetřování v roce 2015 se ale policie také zabývala možnou odpovědností starosty města Stanislava Orsága a místostarosty Michala Oborného.

Policie se zajímala také o prodej městského pozemku právě Obornému, který byl podezřelý spolu s celým zastupitelstvem, které prodej schválilo.

O průběhu vyšetřování podle obžaloby opět Kadlec informoval Kyselého, podle vyšetřovatelů údajně proto, že se na něj kvůli dění ve Šternberku obrátil šéf krajské ČSSD Jiří Zemánek.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Pod školou zůstal tajný kryt železničářů, za války by odtud řídili vlaky

Když se ve světě rozhořela studená válka, rostl i strach komunistů z útoku Západu. Na Šumperk proto padla volba, aby...

V servisu začalo hořet auto, mechanik se popálil a škoda je milion a půl

Při požáru autoservisu v Holické ulici v Olomouci si popálil ruce mechanik. Oheň se postupně rozšířil na celou dílnu a...

Kamion sjel do příkopu, poškodil 20 metrů plotu a převrátil se na dům

Opřený o dům s levými koly ve vzduchu, tak skončil kamion, který v pondělí boural v osadě Široký Brod na Jesenicku. Vůz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Výchovu fotbalistů v Česku brzdí strach. Hložek je ale úkaz, říká Saňák

Patří k nejuznávanějším mládežnickým trenérům v Česku. Fotbal začal zapáleně studovat od sedmnácti let, kdy kvůli...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Vstoupil Slováckému expresu do cesty, muž srážku nepřežil

Rychlík srazil v neděli dopoledne mezi Říkovicemi na Přerovsku a Hulínem na Kroměřížsku člověka, který srážku nepřežil....

Napravují zločiny scelování polí a mezi lány vracejí aleje

Spolek Živé cesty alejí se zasazuje o obnovu historických cest, které vedly mezi poli. Jedna z nich se stala součástí...

Barbaři používali na formy pro odlévání zemní vosk, zjistili chemici

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zjistili, že řemeslníci ve 2. století našeho letopočtu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR - I JUNIOR (36-39.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 36 000 - 39 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...