Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Případy z obžaloby kauzy Vidkun: Jezdecký areál, hokej i akvapark

  5:50
Z devíti různých případů podle obžaloby unikaly v kauze Vidkun od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo), expolicista Karel Kadlec (uprostřed) se svým někdejším podřízeným Radkem Petrůjem a také bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil (vpravo). Všichni čtyři jakoukoliv vinu odmítají. | foto: Koláž 3x archiv MAFRA

Obžaloba proti bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému a dvěma bývalým vysoce postaveným policistům Karlu Kadlecovi a Radku Petrůjovi čítá na 120 stran. Dokument, který v plném znění zveřejnil Ekonomický deník, popisuje, kterých kauz se Vidkun dotkl.

1 Kauza Králík

Jako první zmiňuje obžaloba kauzu Králík. Ta se týká podnikatele a velmi vlivného člena ČSSD Jaroslava Králíka.

Podle obžaloby se Kadlec s Petrůjem snažili za každou cenu Králíka trestně stíhat kvůli podvodům při čerpání evropských dotací na výstavbu kanalizace v Kostelci na Hané. A to i přesto, že policistka, která měla případ na starosti, ho již chtěla odložit.

To se také nakonec stalo, ale až s dvoutýdenním zpožděním. Petrůj se hájí, že pouze ještě prověřoval nové skutečnosti. Kadlec podle obžaloby navíc informace o průběhu vyšetřování dodával Kyselému. Králík se nakonec dostal do hledáčku šumperské kriminálky v souvislosti s údajně fiktivními poradenskými službami pro Vodohospodářská zařízení Šumperk.

2 Kaštilová-Tesařová

O členku ČSSD a někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou se zajímala policie kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle obžaloby šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili.

Kadlec měl navíc Kyselému předávat interní a neveřejné informace o výsledcích přípravného řízení, konzultacích policie se státním zástupcem, které se týkaly taktiky a postupu v řízení před soudem a požadavků na opatření dalších důkazů.

Kadlec s Kyselým navíc podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku.

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem, za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila,“ stojí v obžalobě. Tesařovou soud nakonec zprostil obžaloby.

3 Akvapark

V kauze olomouckého akvaparku mířil zájem policie do řad ODS. Konkrétně jim šlo o někdejšího primátora Martina Novotného a také o matadora komunální politiky a současného náměstka primátora Martina Majora.

Podezřelí byli z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Konkrétně se v obžalobě zmiňuje akvapark a akcie města Olomouce. Tyto akcie skupovalo město od společnosti Tecprom vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka.

V souvislosti s akvaparkem také žalobce připomíná kontakty mezi Kyselým, Majorem a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

V obžalobě se píše, že Langer s Kyselým a Kadlecem měli informaci o tom, že Major má na účtu přes 3,5 milionu korun, což je částka, která neodpovídá jeho příjmům.

„Na schůzce Kadlec popisuje Kyselému svou schůzku s Ivanem Langerem, který byl spokojený s vývojem trestního řízení proti Majorovi, který nyní díky tomu komunikuje a je přítulný s tím, že kdyby mu pomohli, tak bude dělat úplně všechno. Kyselý na to uvádí, že se musí připravit, odkud ty peníze má,“ stojí v obžalobě.

4 HC Olomouc

Kauza HC Olomouc se týkala možného zneužití krajských a městských dotací pro mládežnický hokej vedením klubu.

Podle obžaloby Kadlec opět informoval Kyselého o průběhu vyšetřování. Podle některých důkazů, které policie nashromáždila, probíhala výměna informací skutečně rychle.

„Z těchto listin opět vyplývá, že Kyselý měl v podstatě bezprostřední přístup k informacím z policie,“ stojí v dokumentu. Obžaloba také zmiňuje blízký vztah mezi Kadlecem a manažerem HC Olomouc Erikem Fürstem.

5 Závodiště Lazce

Případ prověřování zneužití evropských dotací pro jezdecký areál v Olomouci-Lazcích je asi nejznámější kauzou v souvislosti s Vidkunem. Policie totiž vyšetřovala možný dotační podvod při veřejné podpoře stavby. Jízdárnu, za níž stojí hejtmanův známý a někdejší obchodní společník Roman Navrátil, Rozbořil od počátku podporoval.

Ve chvíli, kdy se o možný dotační podvod začala zajímat policie, Rozbořil podle žalobců během schůzky v restauraci Potrefená husa intervenoval u Kadlece, aby policie případ odložila. Podle obvinění za to policistovi sliboval nespecifikovaný úplatek. Rozbořil obvinění od počátku odmítá.

6 Brisuda – Vocabolario I.

V tomto případě se Kadlec s Petrůjem snažili podle obžaloby zjistit detaily k prověřování, které vedl Finanční analytický úřad (FAÚ).

Ten se zajímal o příbuzné Reginy Skokanové – životní partnerky tehdejšího ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Právě Pospíšek se podle obžaloby u Kadlece vyptával na detaily prošetřování a Kadlec následně pověřil Petrůje zjištěním podrobností, ačkoliv věděli, že Pospíšek informace nepotřebuje pro služební účely.

Případ se týkal možného krácení daní, ve kterém figuroval bratr Skokanové, dále firma Vocabolario a jistý Lukáš Brisuda. Z obžaloby je patrné, že FAÚ se zajímal o převádění peněz na různé účty a následné hotovostní výběry.

7 Brisuda – Vocabolario II.

V tomto bodě obžaloby je Kadlecovi dáváno za vinu, že dění okolo firmy Vocabolario a Pospíškovy žádosti o lustraci popsal v kavárně Kyselému.

8 TESCO SW

Komplikovaná kauza týkající se stamilionových IT zakázek, ve kterých figuruje mimo jiné firma TESCO SW vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka – bratra někdejšího poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka z ČSSD. Podle obžaloby Kadlec na schůzce vyzradil Kyselému, že je plánováno vydání usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze IT zakázek.

9 Šternberk

Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku Pavel Pospíšil zpronevěřil 1,3 milionu korun z parkovacích automatů a prohrál je v hazardu, za což dostal v roce 2016 čtyři roky vězení.

V rámci vyšetřování v roce 2015 se ale policie také zabývala možnou odpovědností starosty města Stanislava Orsága a místostarosty Michala Oborného.

Policie se zajímala také o prodej městského pozemku právě Obornému, který byl podezřelý spolu s celým zastupitelstvem, které prodej schválilo.

O průběhu vyšetřování podle obžaloby opět Kadlec informoval Kyselého, podle vyšetřovatelů údajně proto, že se na něj kvůli dění ve Šternberku obrátil šéf krajské ČSSD Jiří Zemánek.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Dívka zbila vrstevnici. Ve Šternberku roste agresivita lidí z vyloučených lokalit

Nezletilá dívka bez jakéhokoli varování napadla v neděli v podvečer ve Šternberku vrstevnici. Několikrát ji udeřila do obličeje a následně ji měla také kopnout. Děvče utrpělo zranění v oblasti...

9. července 2024  13:33,  aktualizováno  15:02

Obrat o 180 stupňů. Obec se zásobami kaolinu se snaží zvrátit plány těžařů

Odpor proti plánované těžbě kaolinu na Jesenicku zesílil, připojili se k němu i zastupitelé. Přitom před třemi lety tehdejší vedení obce změnu územního plánu právě ve prospěch těžby důležité suroviny...

11. července 2024  5:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnici D1 ve směru na Olomouc uzavřela na hodinu nehoda šesti osobních aut

Na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje se před jedenáctou hodinou srazilo šest aut. Do péče zdravotníků byl předán jeden zraněný člověk. Uvedla mluvčí...

7. července 2024  11:58,  aktualizováno  13:07

Policisté v zahrádkářské kolonii postřelili agresivního muže se sekerou

Policisté v neděli v zahrádkářské kolonii v Přerově zpacifikovali agresivního muže, museli při tom použít služební zbraň a při zákroku jej postřelili. Muže poté policisté zadrželi, se zraněním...

14. července 2024  16:31,  aktualizováno  16:47

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracující chudoba. Přibývá zaměstnaných, kterým hrozí sociální vyloučení

Sociální vyloučení hrozí lidem na více místech Olomouckého kraje. Souvisí mimo jiné i s drahým bydlením. Podle odborníků jde o případy lidí, kteří pracují a vydělávají, jejich mzdy ovšem nestačí...

9. července 2024  6:27

U Olomouce hořel bytový dům, jeden člověk se nadýchal kouře. Škoda je v milionech

Požár v prvním patře bytového domu likvidovali v neděli odpoledne hasiči v Příkazech na Olomoucku. Jeden člověk se nadýchal zplodin hoření a skončil v péči záchranářů. Hasiči z domu evakuovali...

14. července 2024  18:50

Policisté v zahrádkářské kolonii postřelili agresivního muže se sekerou

Policisté v neděli v zahrádkářské kolonii v Přerově zpacifikovali agresivního muže, museli při tom použít služební zbraň a při zákroku jej postřelili. Muže poté policisté zadrželi, se zraněním...

14. července 2024  16:31,  aktualizováno  16:47

Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují klimatické změny i počasí na hřebenech

Turisté i specialisté získali unikátního pomocníka, který sleduje aktuální počasí v horách, ale věnuje se i dopadům probíhající klimatické změny na přírodu Jeseníků. Měření probíhá na Velkém Máji a...

14. července 2024  6:13

Řidiči nerespektovali značení, doprava u přechodu je omezena

Zásadní nerespektování přechodného dopravního značení u náhradního přechodu na Velkomoravské v Olomouci vyhodnotil Krajský úřad Olomouckého kraje jako vysoce rizikové a nařídil svedení dopravy v...

13. července 2024  6:46

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...