Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Případy z obžaloby kauzy Vidkun: Jezdecký areál, hokej i akvapark

  5:50
Z devíti různých případů podle obžaloby unikaly v kauze Vidkun od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo), expolicista Karel Kadlec (uprostřed) se svým někdejším podřízeným Radkem Petrůjem a také bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil (vpravo). Všichni čtyři jakoukoliv vinu odmítají. | foto: Koláž 3x archiv MAFRA

Obžaloba proti bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému a dvěma bývalým vysoce postaveným policistům Karlu Kadlecovi a Radku Petrůjovi čítá na 120 stran. Dokument, který v plném znění zveřejnil Ekonomický deník, popisuje, kterých kauz se Vidkun dotkl.

1 Kauza Králík

Jako první zmiňuje obžaloba kauzu Králík. Ta se týká podnikatele a velmi vlivného člena ČSSD Jaroslava Králíka.

Podle obžaloby se Kadlec s Petrůjem snažili za každou cenu Králíka trestně stíhat kvůli podvodům při čerpání evropských dotací na výstavbu kanalizace v Kostelci na Hané. A to i přesto, že policistka, která měla případ na starosti, ho již chtěla odložit.

To se také nakonec stalo, ale až s dvoutýdenním zpožděním. Petrůj se hájí, že pouze ještě prověřoval nové skutečnosti. Kadlec podle obžaloby navíc informace o průběhu vyšetřování dodával Kyselému. Králík se nakonec dostal do hledáčku šumperské kriminálky v souvislosti s údajně fiktivními poradenskými službami pro Vodohospodářská zařízení Šumperk.

2 Kaštilová-Tesařová

O členku ČSSD a někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou se zajímala policie kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle obžaloby šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili.

Kadlec měl navíc Kyselému předávat interní a neveřejné informace o výsledcích přípravného řízení, konzultacích policie se státním zástupcem, které se týkaly taktiky a postupu v řízení před soudem a požadavků na opatření dalších důkazů.

Kadlec s Kyselým navíc podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku.

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem, za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila,“ stojí v obžalobě. Tesařovou soud nakonec zprostil obžaloby.

3 Akvapark

V kauze olomouckého akvaparku mířil zájem policie do řad ODS. Konkrétně jim šlo o někdejšího primátora Martina Novotného a také o matadora komunální politiky a současného náměstka primátora Martina Majora.

Podezřelí byli z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Konkrétně se v obžalobě zmiňuje akvapark a akcie města Olomouce. Tyto akcie skupovalo město od společnosti Tecprom vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka.

V souvislosti s akvaparkem také žalobce připomíná kontakty mezi Kyselým, Majorem a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

V obžalobě se píše, že Langer s Kyselým a Kadlecem měli informaci o tom, že Major má na účtu přes 3,5 milionu korun, což je částka, která neodpovídá jeho příjmům.

„Na schůzce Kadlec popisuje Kyselému svou schůzku s Ivanem Langerem, který byl spokojený s vývojem trestního řízení proti Majorovi, který nyní díky tomu komunikuje a je přítulný s tím, že kdyby mu pomohli, tak bude dělat úplně všechno. Kyselý na to uvádí, že se musí připravit, odkud ty peníze má,“ stojí v obžalobě.

4 HC Olomouc

Kauza HC Olomouc se týkala možného zneužití krajských a městských dotací pro mládežnický hokej vedením klubu.

Podle obžaloby Kadlec opět informoval Kyselého o průběhu vyšetřování. Podle některých důkazů, které policie nashromáždila, probíhala výměna informací skutečně rychle.

„Z těchto listin opět vyplývá, že Kyselý měl v podstatě bezprostřední přístup k informacím z policie,“ stojí v dokumentu. Obžaloba také zmiňuje blízký vztah mezi Kadlecem a manažerem HC Olomouc Erikem Fürstem.

5 Závodiště Lazce

Případ prověřování zneužití evropských dotací pro jezdecký areál v Olomouci-Lazcích je asi nejznámější kauzou v souvislosti s Vidkunem. Policie totiž vyšetřovala možný dotační podvod při veřejné podpoře stavby. Jízdárnu, za níž stojí hejtmanův známý a někdejší obchodní společník Roman Navrátil, Rozbořil od počátku podporoval.

Ve chvíli, kdy se o možný dotační podvod začala zajímat policie, Rozbořil podle žalobců během schůzky v restauraci Potrefená husa intervenoval u Kadlece, aby policie případ odložila. Podle obvinění za to policistovi sliboval nespecifikovaný úplatek. Rozbořil obvinění od počátku odmítá.

6 Brisuda – Vocabolario I.

V tomto případě se Kadlec s Petrůjem snažili podle obžaloby zjistit detaily k prověřování, které vedl Finanční analytický úřad (FAÚ).

Ten se zajímal o příbuzné Reginy Skokanové – životní partnerky tehdejšího ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Právě Pospíšek se podle obžaloby u Kadlece vyptával na detaily prošetřování a Kadlec následně pověřil Petrůje zjištěním podrobností, ačkoliv věděli, že Pospíšek informace nepotřebuje pro služební účely.

Případ se týkal možného krácení daní, ve kterém figuroval bratr Skokanové, dále firma Vocabolario a jistý Lukáš Brisuda. Z obžaloby je patrné, že FAÚ se zajímal o převádění peněz na různé účty a následné hotovostní výběry.

7 Brisuda – Vocabolario II.

V tomto bodě obžaloby je Kadlecovi dáváno za vinu, že dění okolo firmy Vocabolario a Pospíškovy žádosti o lustraci popsal v kavárně Kyselému.

8 TESCO SW

Komplikovaná kauza týkající se stamilionových IT zakázek, ve kterých figuruje mimo jiné firma TESCO SW vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka – bratra někdejšího poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka z ČSSD. Podle obžaloby Kadlec na schůzce vyzradil Kyselému, že je plánováno vydání usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze IT zakázek.

9 Šternberk

Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku Pavel Pospíšil zpronevěřil 1,3 milionu korun z parkovacích automatů a prohrál je v hazardu, za což dostal v roce 2016 čtyři roky vězení.

V rámci vyšetřování v roce 2015 se ale policie také zabývala možnou odpovědností starosty města Stanislava Orsága a místostarosty Michala Oborného.

Policie se zajímala také o prodej městského pozemku právě Obornému, který byl podezřelý spolu s celým zastupitelstvem, které prodej schválilo.

O průběhu vyšetřování podle obžaloby opět Kadlec informoval Kyselého, podle vyšetřovatelů údajně proto, že se na něj kvůli dění ve Šternberku obrátil šéf krajské ČSSD Jiří Zemánek.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Přímý přenos Částí republiky se přehnaly bouřky. Meteorologové varovali, že ve východní části Čech, na Moravě a ve Slezsku mohly být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Úroda bude bídná, meruňky jsou vzácností, předpovídají ovocnáři

Zatímco loni sadaři v Olomouckém kraji zažívali velmi úrodný rok, letos se smiřují s tím, že dojde k výraznému ...

Obce v kraji nechtějí vzdát boj o daň z nemovitosti, ale nejspíš prohrají

Úklid a opravy silnic, pouliční osvětlení nebo třeba údržba vodovodní a kanalizační sítě. Na zaplacení mnoha potřebných...

S napřaženou pěstí chtěla po úřednici dávky, vyhrožovala jí i smrtí

„Dej sem ty peníze, nebo tě zabiju.“ Těmito slovy si žena na sociálním odboru přerovského magistrátu vymáhala dávku pro...

Z Bornea na světovou premiéru v Olomouci. Čeští vědci ukázali novou masožravku

Vůbec poprvé na světě může veřejnost na vlastní oči spatřit nově objevený druh masožravé rostliny. Láčkovku stydlivou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....