V Olomouci končí sociální ubytovna, která se nachází v samém centru města v Riegrově ulici v domech číslo 14 a 16 (na snímku vpravo). | foto: olomouc.eu

Problémová ubytovna v centru Olomouce končí, v domě mají bydlet studenti

  • 12
Olomoučané vítají zrušení problémové ubytovny přímo v centru města. Do nelehké situace se kvůli tomu však dostali pracovníci sociálního odboru magistrátu, kteří pomáhají jejím obyvatelům najít nové bydlení. Jde totiž mimo jiné i o početné rodiny, někteří lidé navíc nabídky náhradního ubytování odmítli.

Ubytovna v Riegrově ulici ležící na dohled od srdce centra, Horního náměstí se sloupem Nejsvětější Trojice zapsaným v seznamu UNESCO, bude uzavřena v poslední srpnový den. Vlastník nemovitosti se totiž rozhodl ukončit provozovateli ubytovny smlouvu o pronájmu.

„Záměrem, který majitel deklaroval na našich společných jednáních, je začít celý objekt rekonstruovat. V budoucnu zde mají vzniknout komerční prostory a ubytování pro studenty,“ nastínila náměstkyně primátora pro sociální oblast Kateřina Dobrozemská.

Zástupci města konec ubytovny uvítali. „Kromě toho, že se další majitel příkladně postará o svou nemovitost v historickém centru, tak v tomto případě zároveň předejde i dalším potížím, které s sebou bohužel ubytovna v Riegrovce nesla a silně ji pociťovali poměrně dlouhou dobu sami Olomoučané,“ komentoval situaci primátor Miroslav Žbánek.

Provoz ubytovny provázely stížnosti od místních obyvatel i obchodů či podniků, radnice tak musela ubytovně dlouhodobě věnovat pozornost. S více než stovkou lidí, kteří tam žili, průběžně pracovali sociální pracovníci magistrátu i neziskových organizací, kteří ve městě poskytují sociální služby lidem ohroženým sociálním vyloučením.

Ubytovaní nemají na zajištění bydlení nárok

Ubytovaní nemají nárok na zajištění náhradního bydlení ani dočasného přístřeší od provozovatele, vlastníka objektu ani města, neboť po právní stránce je jejich status roven hostům hotelu. Přesto se magistrát rozhodl jim pomoci a většina lidí už náhradní bydlení má, nebo by ho měli získat v nejbližších dnech.

Přístup města se přitom dočkal i kritiky jako nedostatečný. „Oni to tady chtějí uzavřít a ty lidi s dětmi nechat na ulici. Proč tady město něco nezařídí nám obyvatelům, kteří tady žijeme celý život,“ řekla pro Český rozhlas jedna z obyvatelek Nataša Gáborová

Sociální odbor města vše řeší v součinnosti s vybranými poskytovateli sociálních služeb a koordinátorkou pro národnostní menšiny a romské záležitosti krajského úřadu. Největším problémem se ukázalo být hledání nového bydlení pro početné rodiny.

„Jde o rodiny s osmi a více dětmi. Kromě toho jsme se setkali také s tím, že někteří ubytovaní nabídky náhradního bydlení odmítli,“ přiblížil vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.

24. února 2023