Po Šumpersku se pohybuje rys, který se nebojí lidí. Zřejmě přišel z Polska

  • 14
V severní části Olomouckého kraje byl v posledních dnech opakovaně spatřen rys se sledovacím telemetrickým obojkem na krku, který navíc postrádá přirozenou silnou plachost typickou pro tyto šelmy. Narazila na něj například hlídka strážníků v Postřelmově a Zábřehu či část místních.

Šelma už byla spatřena na řadě míst, například nad obcí Bohdíkov mezi Rudou nad Moravou a Hanušovicemi, následně mezi Raškovem a oborou Počátky či v Písařově, kde se ji podařilo svědkovi i vyfotit. Zaznamenala ji také kamera v autě zábřežských strážníků během jejich hlídky v Postřelmově.

„Hlídka zpozorovala volně se pohybujícího rysa, který měl na krku obojek. Následně utekl. V případě zpozorování rysa kontaktujte prosím hlídku, jde o poměrně velkou šelmu,“ napsal starosta Zábřehu František John na svém Facebooku.

„Pokud by jej lidé zahlédli, mají volat strážníky, aby byl jeho pohyb zmapován. Informace bychom předali Městskému úřadu Zábřeh, který je v kontaktu z Olomouckým krajem,“ informoval Václav Doubrava z Městské policie Zábřeh.

Podle ochránců zvířat není rys lidem nebezpečný, avšak neprojevuje obvyklou míru plachosti.

„Žádáme veřejnost, aby nás o případných dalších pozorováních informovala na e-mailu stopy@selmy.cz, přes web mapa.selmy.cz nebo na telefonní číslo 728 832 889,“ vyzval expert na velké šelmy z Hnutí Duha a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

Lidé se nemusí bát, respekt je ale na místě

Starosta Zábřehu podotkl, že nechce lidi strašit, jen pozorně sledovat pohyb šelmy.

„Je podivné, že se toulá po městě, jako by byl někde domestikovaný, že nemá strach z lidí, když se jedná o plaché zvíře,“ uvedl John, vzděláním přírodovědec.

Lidé si šelmy všimli na řadě míst v okolí. „Je to divné, že se nebojí, což je nebezpečné, protože kdyby se k zvířeti někdo přiblížil moc blízko, mohlo by jej napadnout,“ dodal starosta s tím, že se sám podílel na záchranných programech.

„Hrozí, že začne škodit lidem. Ve volné přírodě loví nemocnou zvěř, takže svým způsobem pomáhá lidem. Když se však objeví ve vesnici nebo ve městě, je to divné,“ přemítal John s tím, že k takové šelmě je třeba mít patřičný respekt.

V Polsku vypouští rysy chované v zajetí

Podle odborníka Kutala toto pozorované zvíře nepochází z České republiky.

„Pravděpodobně bylo vypuštěno v Polsku v rámci projektu Návrat rysa do severozápadního Polska, odkud přešlo na naše území,“ vysvětil ochránce.

Projekt vypouštění rysů nicméně s českou ochranou přírody nikdo nekonzultoval.

„Není v souladu s přístupem, který se v České republice uplatňuje,“ upozornil Kutal s tím, že v tuzemsku je kladen důraz na přirozenou obnovu populací velkých šelem a důsledné vyhodnocování případných zásahů do populace s ohledem na její genofond.

„V rámci projektu jsou navíc vypouštěni rysi, kteří byli chováni v zajetí. Takový postup nepodporuje ani Hnutí Duha, zabývající se ochranou velkých šelem v České republice,“ popsal Kutal na webu selmy.cz a vyzval všechny, kdo rysa zpozorují, aby o tom informovali ochranáře.

V současnosti v České republice probíhá telemetrický výzkum volně žijících rysů.

„Zvíře, které se nyní pohybuje v Olomouckém kraji, nemá s tímto výzkumem nic společného,“ podotkl Kutal s tím, že na území republiky v současné době žije asi stovka rysů. Převážně se pohybují v jižních Čechách a v Beskydech.