Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Chci Floru konečně posunout do 21. století, říká její nová ředitelka

  5:48
Eva Fuglíčková je první ženou, jež vede olomoucké Výstaviště Flora, a jako nová ředitelka má velké plány. Mimo jiné chce kdysi slavným květinovým výstavám vrátit středoevropský význam. Jak toho dosáhne, popsala v rozhovoru pro MF DNES.

Eva Fuglíčková, nová ředitelka olomouckého Výstaviště Flora. (červenec 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Přilákat mladší návštěvníky či rodiny s dětmi, lepší gastronomie i kulturní program, méně stánků, větší využití parků, ale také vyšší vstupné.

To je ve zkratce představa nové ředitelky Výstaviště Flora Evy Fuglíčkové o restartu olomouckých výstav. V posledních letech upadaly a spoléhaly na setrvačnost. Třiapadesátiletá Fuglíčková to chce změnit.

„Není to práce na dva, tři roky. Pokud se nám to podaří za pět let, bude to ideální,“ říká.

Jaký největší projekt chcete coby nová ředitelka na Výstavišti Flora v budoucnu uskutečnit?
Chci Floru, její výstavy, samotné výstaviště a v neposlední řadě i parky konečně posunout do jednadvacátého století. Chci výstavám znovu vrátit to, co měly kdysi – minimálně středoevropský význam.

Flora kdysi proslulá květinovými výstavami čelila v posledních letech stále větší kritice. Především za komerční stánky s nejrůznějším zbožím, jež se sem nehodily. Na letošní jarní etapě se už náznaky změny objevily, stánků na některých místech ubylo, naopak přibyla odpočinková zóna či gastrozóna. Co přijde dál?
Letos na jaře jsme od těchto prodejců „vyčistili“ Rudolfovu alej a budeme pokračovat. Chceme, aby se prodejci i vystavovatelé víc profilovali v zahradnickém oboru či oborech, jež s ním blízce souvisí. Letošní jarní Flora byl ale jen začátek, musíme pokračovat dál. Mohli jsme se do toho ovšem pustit až v momentě, kdy jsme věděli, že budeme mít zajištěnou větší finanční podporu od města. Právě prodejci, jejichž počet jsme tak omezili, přináší skutečně velké tržby.

Eva Fuglíčková

Absolventka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, v roce 1989 nastoupila do olomouckého rozária, pak přešla na výstavnický úsek Výstaviště Flora Olomouc.

V roce 1995 odchází, zhruba 20 let pracuje ve výstavnictví. Poté se na Floru vrátila, od února 2017 jako obchodní náměstkyně – vedoucí výstavnického úseku.

Letos v únoru byla pověřena řízením výstaviště po odchodu ředitele Jiřího Uhlíře, v červenci se stala ředitelkou.

Olomoucká radnice na všechny tři letošní květinové výstavy kvůli jejich restartu přidala tři miliony korun. Stačí to?
Prvotně jsme tyto prostředky využili na zvýšení atraktivity expozic v pavilonu A a také v dalších pavilonech. Na vyrovnání toho, abychom mohli odříct část prodejců, to zatím stačí. A také jsme z těchto peněz zaplatili část květinové expozice v pavilonu A i v jiných pavilonech.

Vy jste ale jako cíl zmínila celkový posun do 21. století. Co pro něj ještě uděláte?
U expozic chceme, aby přešly z pavilonů do venkovních prostor. Flora je naprosto výjimečná tím, že jde o výstaviště obklopené parky. V nich chceme ukázat nové zahradnické technologie jak při výstavách, tak i při jejich obnově.

K té se ještě dostaneme. Plánujete na výstavách změny v zázemí pro návštěvníky? Na jarní Floře byla nově odpočinková část i moderní gastrozóna. Co dál?
Chceme na Floře vytvořit lidem prostor pro zážitek. Musí tu najít estetično a krásu v expozicích, výstavy by měly být také edukativní, což splníme prezentací nových zahradnických technologií a výrobků. A v neposlední řadě tu musí být kvalitní jídlo. To vidím jako náš velký úkol, lidé jsou v tomto stále náročnější. Aby tu strávili celý den, musí tu najít kvalitní občerstvení v pěkném prostředí. Proto jsme se už pustili do obnovy prostoru mezi pavilony A a E. Šlo o zanedbaný kout parku, jenž ale výstaviště využívalo právě pro gastrozónu. Nebylo to však příjemné prostředí. To chceme změnit.

Jen jídlem ale lidi celý den v parku neudržíte.
Větší důraz také klademe na kulturní doprovodný program. Byl tady už teď, ale budeme se mu víc věnovat, aby byl zajímavý pro všechny věkové skupiny. To je totiž náš další úkol – přilákat na Floru mladší ročníky. Návštěvníci nám obecně stárnou, musíme sem dostat mimo jiné rodiny s dětmi. Už odmalička se tak budou učit chodit na Floru.

Fotogalerie

Na to všechno ale bude třeba mnohem víc peněz, než byly letošní tři miliony od města. Podaří se vám je sehnat?
Bude jich určitě potřeba víc. Dotace se snažíme sehnat už teď, například od statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a také dalších institucí národního významu.

Je na obzoru zdražení vstupného?
Pokud výstavy Flora Olomouc zatraktivní svou náplň a lidé sem opravdu půjdou za celodenním zážitkem, tak s ním počítáme. Vstupné je jeden z hlavních finančních zdrojů Flory, zvlášť když omezíme počty prodejců.

Část Olomoučanů kritizuje zavření parku během výstav pro lidi, kteří jím chtějí jen projít. Změníte to?
Aby se mohlo na Floru vybírat vstupné, není bohužel jiná možnost než park zavřít. Už teď jsme se snažili, a budeme v tom pokračovat, dát lidem možnost parkem projít. Na druhou stranu to musíme udělat tak, aby to nebylo zneužitelné. Navíc jde pouze o třikrát čtyři dny v roce a Čechovy i Bezručovy sady jsou stále otevřené. Také se při letní a podzimní etapě uzavírá jen půlka parku. To jest od aleje k Zamenhofově ulici, cyklostezka v horní části parku je tak přístupná. Současně se budeme snažit, aby výstavy nekolidovaly s termíny dalších akcí, a při Floře tak byly ostatní dva parky skutečně přístupné.

A co jejich údržba? Před časem v parcích začala velká obnova zeleně, co ještě chystáte?
Už jsem zmínila revitalizaci gastrozóny mezi Áčkem a Éčkem, poté bychom rádi dodělali terasu pavilonu A, kdy si dovedu představit zelenou střechu jako zajímavý VIP prostor. Do konce roku upravíme prostor kolem oranžerie ve směru k „fontánkové aleji“ (k pavilonům G a H) a směrem k jezírku. Zaměříme se i na sbírkové skelníky, protože to je velmi zajímavý turistický cíl. V parcích je ovšem práce na spoustu let, snad i celé desetiletí je málo.

Návštěvníci parků také říkají, že jim v nich chybí toalety či pítka.
S pítkem počítáme u oranžerie a pak také mezi pavilony A a E. Co se týče veřejných toalet, máme plán, že v každém parku budou jedny. V Bezručových sadech už jsou v Botanické zahradě a v rozáriu, ve Smetanových sadech počítáme s větším využitím toalet, jež jsou u pavilonů G a H, další toalety jsou u restaurace Fontána. Ty by měly být nově využívané jako veřejné. A v každém případě opravíme toalety v Čechových sadech u frekventovaného dětského hřiště. A to vše letos, nejpozději příští rok.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Za presumpci neviny dostal Zlámal pokutu: Vadí mi, že nás Skotové mají za rasisty

Zdeněk Zlámal, bývalý fotbalový brankář, jenž poslední tři roky působil v Heart of Midlothian, dostal od skotského...

Pád mocného muže ANO Faltýnka, který dirigoval dění ve Sněmovně

Jaroslav Faltýnek, jedna z dosud nejvlivnějších osob v hnutí ANO, přišel o pozici v čele poslaneckého klubu dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Muž po hádce najel autem do souseda, vadilo mu natírání dveří

Sedmapadesátiletý muž v Loučné nad Desnou nezvládl svůj vztek a po krátké hádce a strkanici úmyslně najel do souseda,...

Do střechy zatéká, Prostějov proto chystá velkou opravu umělecké školy

Novou fasádu i střechu dostane prostějovská Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose. Ukázalo se, že do budovy stojící...

Zahrádkářská kolonie v Olomouci bude na prodej, lidé se obávají výstavby

Po více než padesáti letech mohou olomoučtí zahrádkáři přijít o své zahrádky. Správa železnic se totiž rozhodla zbavit...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...