Úřady už vykupují půdu pro obchvat Ptení sužovaného kamiony se dřevem

  12:38aktualizováno  12:38
Obyvatelům obcí v okolí Ptení na Prostějovsku, které už roky trápí provoz stovek těžkých kamionů se dřevem mířících do blízké průmyslové zóny v Ptenském Dvorku a na pilu, svitla naděje. Úřady dotáhly do konce projekt obchvatu a zahájily výkupy pozemků. Hotové je chtějí mít ještě letos.

Obyvatele obce Ptení trápí těžké kamiony vozící dřevo do pily. Už roky proto bojují o stavbu obchvatu. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Důležitá komunikace byla na papíře už před lety, přišla však krize a namalovaný projekt se zastavil. Roky se nic nedělo, až do doby, kdy se přiblížily poslední krajské volby. Obce začal objíždět tehdejší hejtman a sliboval nápravu. A uběhl další rok.

„Byl jsem první naivní a přesvědčoval lidi, že se obchvat stavět bude. Uskutečnilo se pár schůzek, pak se vše ale zastavilo. A nyní zase nevíme, proč se to zdrželo,“ zlobil se loni začátkem roku starosta Ptení Jiří Porteš.

Nyní se však věci opravdu daly do pohybu. Na podzim se Olomouckému kraji podařilo dokončit projektovou dokumentaci a konečně požádat o územní rozhodnutí. Začátkem letošního roku se pak uskutečnila tři setkání s majiteli pozemků pod obchvatem a kraji se už dokonce podařilo uzavřít první smlouvy o výkupech půdy.

Obchvat Ptení se dotkne asi sto šedesáti vlastníků. Úřady lidem nabízejí 165 korun za metr čtvereční a chtěly by veškeré majetkoprávní záležitosti dokončit ještě během letoška.

„Jsme moc rádi, že si kraj uvědomil, že firmy, které tady sídlí, jsou největšími zaměstnavateli na celém Konicku. Denně jsou na bráně více než dvě stovky kamionů, a když to vezmete, tak to máte přes čtyři sta jízd za den,“ popisuje starosta.

„Kromě toho je kůrovcová kalamita a máme tady manipulační sklad dřeva, které jde ven přes železnici. Nárůst počtu kamionů je značný a jsme rádi, že si to kraj konečně uvědomil a začal celou situaci řešit,“ dodává.

Pila chce pomoci s výkupy. Nabídka stále platí, tvrdí ředitel

Krajský úřad v Olomouci potvrdil, že se v současné době čeká na vydání územního rozhodnutí.

„Termín zahájení stavby nyní nelze stanovit. Nejdříve je nutné získat územní souhlas, posléze stavební povolení a souběžně je nutné provést majetkoprávní vypořádání stavby a zajistit finanční krytí,“ sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Smyslem ochvatu je podle ní odlehčit od průjezdu těžké nákladní dopravy obcím Ptení a Vícov. Kamiony tudy směřují do průmyslové zóny v Ptenském Dvorku. Kromě pily zde sídlí také jeden z největších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek v Evropě, společnost Agrop Nova.

Zvýšený provoz a nárůst produkce potvrzuje ředitel pily Javořice v Ptenském Dvorku Jan Vařeka.

„Poslední dva tři roky neustále zvyšujeme pořez. Na obchvat se proto nesmírně těšíme,“ řekl ředitel. V minulých letech pila zaplatila projektovou dokumentaci k obchvatu a nabídla také specialisty pro výkupy pozemků.

„Tato nabídka platí i nadále, kdyby výkupy nějak vázly. Vzhledem k tomu, že máme dobrou místní znalost, já sám jsem ve Ptení už pětadvacet let, tak bychom možná dokázali lépe komunikovat,“ dodal ředitel.

Provoz je nebezpečný a otřesy trpí lidé i budovy

Součástí obchvatu bude stavba chodníku k ptenskému hřbitovu, který leží kus od vesnice. Výkupy pozemků pro chodník si však Ptení musí zajistit samo, jde asi o třicet majitelů, a stavbu si bude také platit.

„Chodník je součástí obchvatu, a tedy i projektu a stavebního povolení. Obec však chodník bude financovat sama a po dokončení si ho převezme do své správy,“ řekl starosta Ptení Porteš.

Na kamionovou dopravu si lidé ze Ptení a okolních obcí stěžují již roky. Těžké nákladní vozy jim v řadě případů projíždějí přímo pod okny. Ačkoliv jim místní firmy dávají práci, silnice ani domy nejsou na nápor kamionů stavěné. Obyvatelé trpí hlukem, prachem, zplodinami a praskají jim zdi.

„Když přes obec jede kamion, a to říkám doslova a do písmene, tak se lidem doma třepou hrníčky. Provoz je také nebezpečný. Pro nás je jediným řešením obchvat,“ postěžoval si jeden z místních.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Další z rubriky

Žhář zapálil kontejnery, odnesla to auta na sousedním parkovišti

Následky požáru několika kontejnerů a aut na křižovatce ulic Dukelská a U...

Na 173 tisíc korun se vyšplhala škoda, která zůstala po prozatím neznámém žháři v Olomouci. Ve středu nad ránem tu...

Muž po pádu ztratil pulz, strážníci mu na ulici zachránili život

Snímek k případu, kdy strážníci a kolemjdoucí v Přerově zachránili život muži,...

Jen pár dní vozili přerovští strážníci v autě defibrilátor, jímž tento týden zachránili život staršímu muži. U vchodu...

Čtyřletá dívka z Olomoucka, kterou unesl její otec, je zpátky u matky

Ilustrační snímek

Čtyřletá holčička z Olomoucka, po které skoro čtyři měsíce pátrala policie, je zpět u své matky. Dívku unesl na začátku...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz