Úřady už vykupují půdu pro obchvat Ptení sužovaného kamiony se dřevem

  12:38aktualizováno  12:38
Obyvatelům obcí v okolí Ptení na Prostějovsku, které už roky trápí provoz stovek těžkých kamionů se dřevem mířících do blízké průmyslové zóny v Ptenském Dvorku a na pilu, svitla naděje. Úřady dotáhly do konce projekt obchvatu a zahájily výkupy pozemků. Hotové je chtějí mít ještě letos.

Obyvatele obce Ptení trápí těžké kamiony vozící dřevo do pily. Už roky proto bojují o stavbu obchvatu. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Důležitá komunikace byla na papíře už před lety, přišla však krize a namalovaný projekt se zastavil. Roky se nic nedělo, až do doby, kdy se přiblížily poslední krajské volby. Obce začal objíždět tehdejší hejtman a sliboval nápravu. A uběhl další rok.

„Byl jsem první naivní a přesvědčoval lidi, že se obchvat stavět bude. Uskutečnilo se pár schůzek, pak se vše ale zastavilo. A nyní zase nevíme, proč se to zdrželo,“ zlobil se loni začátkem roku starosta Ptení Jiří Porteš.

Nyní se však věci opravdu daly do pohybu. Na podzim se Olomouckému kraji podařilo dokončit projektovou dokumentaci a konečně požádat o územní rozhodnutí. Začátkem letošního roku se pak uskutečnila tři setkání s majiteli pozemků pod obchvatem a kraji se už dokonce podařilo uzavřít první smlouvy o výkupech půdy.

Obchvat Ptení se dotkne asi sto šedesáti vlastníků. Úřady lidem nabízejí 165 korun za metr čtvereční a chtěly by veškeré majetkoprávní záležitosti dokončit ještě během letoška.

„Jsme moc rádi, že si kraj uvědomil, že firmy, které tady sídlí, jsou největšími zaměstnavateli na celém Konicku. Denně jsou na bráně více než dvě stovky kamionů, a když to vezmete, tak to máte přes čtyři sta jízd za den,“ popisuje starosta.

„Kromě toho je kůrovcová kalamita a máme tady manipulační sklad dřeva, které jde ven přes železnici. Nárůst počtu kamionů je značný a jsme rádi, že si to kraj konečně uvědomil a začal celou situaci řešit,“ dodává.

Pila chce pomoci s výkupy. Nabídka stále platí, tvrdí ředitel

Krajský úřad v Olomouci potvrdil, že se v současné době čeká na vydání územního rozhodnutí.

„Termín zahájení stavby nyní nelze stanovit. Nejdříve je nutné získat územní souhlas, posléze stavební povolení a souběžně je nutné provést majetkoprávní vypořádání stavby a zajistit finanční krytí,“ sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Smyslem ochvatu je podle ní odlehčit od průjezdu těžké nákladní dopravy obcím Ptení a Vícov. Kamiony tudy směřují do průmyslové zóny v Ptenském Dvorku. Kromě pily zde sídlí také jeden z největších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek v Evropě, společnost Agrop Nova.

Zvýšený provoz a nárůst produkce potvrzuje ředitel pily Javořice v Ptenském Dvorku Jan Vařeka.

„Poslední dva tři roky neustále zvyšujeme pořez. Na obchvat se proto nesmírně těšíme,“ řekl ředitel. V minulých letech pila zaplatila projektovou dokumentaci k obchvatu a nabídla také specialisty pro výkupy pozemků.

„Tato nabídka platí i nadále, kdyby výkupy nějak vázly. Vzhledem k tomu, že máme dobrou místní znalost, já sám jsem ve Ptení už pětadvacet let, tak bychom možná dokázali lépe komunikovat,“ dodal ředitel.

Provoz je nebezpečný a otřesy trpí lidé i budovy

Součástí obchvatu bude stavba chodníku k ptenskému hřbitovu, který leží kus od vesnice. Výkupy pozemků pro chodník si však Ptení musí zajistit samo, jde asi o třicet majitelů, a stavbu si bude také platit.

„Chodník je součástí obchvatu, a tedy i projektu a stavebního povolení. Obec však chodník bude financovat sama a po dokončení si ho převezme do své správy,“ řekl starosta Ptení Porteš.

Na kamionovou dopravu si lidé ze Ptení a okolních obcí stěžují již roky. Těžké nákladní vozy jim v řadě případů projíždějí přímo pod okny. Ačkoliv jim místní firmy dávají práci, silnice ani domy nejsou na nápor kamionů stavěné. Obyvatelé trpí hlukem, prachem, zplodinami a praskají jim zdi.

„Když přes obec jede kamion, a to říkám doslova a do písmene, tak se lidem doma třepou hrníčky. Provoz je také nebezpečný. Pro nás je jediným řešením obchvat,“ postěžoval si jeden z místních.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Mánesova kresba pohřešovaná od války je zpět na zámku, kde žil a tvořil

Návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku mohou od nynějška...

Unikátní kresbu zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku od Josefa Mánesa, která byla od druhé světové války nezvěstná,...

Přerov vyhrál první spor o to, zda smí vzniknout už postavená točna

Autobusová točna u pneuservisu v přerovské místní části Lýsky. Majitel servisu...

Po čtyřech měsících od dostavby nového zálivu pro otáčení autobusů v přerovské čtvrti Lýsky na něj smí vjet první vozy...

V Prostějově se objevily vadné volební lístky, hlasy by neplatily

Lidem v části Prostějova přišly vadné hlasovací lístky pro blížící se volby do...

Někteří lidé v západní části Prostějova obdrželi špatné hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu. Seznam...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz