Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Pandemie zmrazila Prostějovu plány na nový bazén

  4:20
Už roky se v Prostějově mluví o stavbě nového bazénu a wellness centra. Vášně budí především délka plavecké dráhy. Jde o to, zda má měřit 25, nebo 50 metrů. Na podporu delší varianty vznikla i petice. Koronavirus teď ale investici zastavil.

Staré lázně v centru Prostějova mají svá nejlepší léta za sebou | foto: dsp-pv.cz

V Prostějově v současné době fungují městské lázně v centru města, kde je pětadvacetimetrový bazén a vyhlášená sauna. Budova a technologie mají však nejlepší léta už dávno za sebou, a radnice proto již delší dobu uvažuje o stavbě nového vodního centra.

Stálo by vedle venkovního akvaparku v Koupelkách a kromě plaveckého bazénu by zde lidem sloužilo také moderní wellness.

Na tom, že Prostějov nový bazén potřebuje, se shodnou snad všichni. Vášnivé diskuse budí pouze délka plánované plavecké dráhy, to jest zda má měřit 25, nebo 50 metrů.

Na podporu delší varianty, kterou prosazuje i opozice v městském zastupitelstvu, vznikla dokonce petice s více než čtyřmi tisíci podpisy.

Bylo to jedno z největších čísel, ke kterému se kdy podpisová akce v historii Prostějova vyšplhala. Dva a půl tisíce podpisů pak bylo přímo z Prostějova, zbytek z blízkého okolí.

Ve hře byly tři varianty

„Dnešní bazén je už skutečně pod úroveň. Člověk si nemá kam jít v Prostějově zaplavat v teplé vodě a o pořádném wellness ani nemluvě. Je to ostuda,“ zlobila se jedna ze signatářek petice za padesátimetrový bazén Andrea Bezděková z Určic, které leží nedaleko Prostějova.

„Hlavně že prominenti mají tenisová centra se vším všudy, ale normální slušný člověk zde nemá nic,“ nešetřila kritikou signátářka.

Na začátku letošního roku vedení prostějovské radnice zadalo studii, která měla posoudit ekonomické a provozní záležitosti tří variant plánovaného vodního centra. A to pětadvacetimetrového bazénu s osmi drahami, padesátimetrového bazénu s osmi drahami a padesátimetrového s deseti drahami. Pokaždé s wellness provozem. Přišla ovšem epidemie koronaviru a všechno je jinak.

„Bohužel stále nekončící doba covidová má vliv na rozpočet města. Rozpočet na rok 2021 schválený zastupitelstvem má v kapitole investic pouze 167 milionů korun oproti 280 milionům v roce 2020. Výčet akcí je proto omezený a je nutné dodržovat rozpočtovou kázeň,“ uvedl investiční náměstek primátora Jiří Rozehnal.

„Pro příští roky se navíc počítá s rekonstrukcí Kulturního a společenského centra, kde jsou odhadované náklady kolem 200 milionů, a město bude muset tuto akci financovat z externích zdrojů,“ doplnil.

Cena nového vodního centra se ve třech variantách podle studie pohybuje mezi 665 až 828 miliony korun.

„To je v tuto chvíli naprosto nad finanční možnosti města. Pokud dojde k uklidnění situace s covidem a opětovnému restartu ekonomiky, a z toho vyplývajícím standardním příjmům do rozpočtu města, jsme samozřejmě připraveni se této záležitosti znovu věnovat,“ sdělil Rozehnal.

Priorita je kulturní dům

Podle opozičního zastupitele a trenéra plavání mládeže Aleše Matyáška je tento přístup špatný. V přípravě investice mělo město v každém případě pokračovat.

„Mohla se zadat nějaká architektonická studie, byly na to vyčleněny peníze pro letošní rok, ale neudělalo se vůbec nic,“ povzdechl si Matyášek.

Prostějovu se to podle něj může v budoucnu ošklivě vymstít.

„Všichni víme, že Evropská unie bude do svých členských zemí posílat neuvěřitelné miliardy, aby se investovalo a rozhýbala se ekonomika. Jestli někdo strká hlavu do písku, že je zlá doba, není to rozumné,“ zlobí se.

„Až bude příležitost a my nebudeme připravení, zbudou nám oči pro pláč a peníze dostanou jiní, kteří budou nachystaní, protože viděli do budoucna. Kdo bude mít projekty v šuplíku, dostane peníze,“ tvrdí Matyášek.

Podle Matyáška přitom ve studii nejlépe vycházela varianta padesátimetrového bazénu s deseti drahami, protože se dá využít na délku, ale i na šířku. Studie zkoumala provoz bazénu, wellness, zázemí i technologie dohromady.

„Aby to dávalo smysl, je nutné, aby k bazénu byly wellness, vodní atrakce, saunový svět. Pak je to komplex, který by mohl fungovat,“ je přesvědčen.

Radnice však namítá, že připraveny budou jiné důležité investice, které město rovněž nutně potřebuje. Už na začátku příštího roku chce vypsat soutěž na projekt opravy Kulturního a společenského centra tak, aby v dalším roce mohla začít rekonstrukce.

„Pro nás je to naprostá priorita. Do zastupitelstva budeme předkládat žádost o schválení úvěru, který bude cílený přímo na tuto akci. Kulturní dům musíme opravit, aby odpovídal moderní době, ve které žijeme,“ prohlásil na videoportálu města primátor František Jura.

  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Kdo by je lovil, když je musí zakopat. O kožešiny škůdců není zájem

Stát nově usnadnil lov nepůvodních zvířat v tuzemské přírodě, v Olomouckém kraji však tento boj naráží na potíže. Dříve...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Drulák bez servítků o Peltovi či Berbrovi. Proč nesleduje ligu?

Z voleje odpovídal Radek Drulák. Český Fotbalista roku 1995, vicemistr Evropy, dvojnásobný nejlepší střelec ligy, se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Havárie vody ukázala na zanedbávání infrastruktury města, říkají kritici

Minulý týden začal pro obyvatele bytového domu v Jižní ulici v Olomouci nepříjemným zjištěním, že neteče voda. Její...

Replika známé zvoničky v olomouckém parku získala svůj zvon

Před téměř třemi lety nahradila v olomouckých Bezručových sadech chátrající, mechem obrostlou zvoničku její replika. Až...

Nadšenec vyrobil da Vinciho vynálezy ze dřeva, lidé je uvidí v Šantovce

Předchůdce vrtulníku, krokoměru či jízdní kolo. Nejen tyto vynálezy renesančního génia Leonarda da Vinciho jsou k...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...