Olomoučtí vědci prozkoumají vliv brusinek na rakovinu prostaty

  13:14aktualizováno  13:14
Biochemik Vilím Šimánek z olomoucké Univerzity Palackého zjistil prostřednictvím vlastní nemoci, že brusinky pomáhají při zánětech močových cest nejen u žen, ale i u mužů. Zdejší vědci proto budou zkoumat, zda mohou mít látky z červených plodů pozitivní vliv i na rakovinu prostaty.

Profesor biochemie Vilím Šimánek. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Profesor olomoucké univerzity a autor sedmi patentů Šimánek se před časem na popud kamaráda lékaře rozhodl jít na prohlídku. Chtěl zjistit, zda mu nehrozí rakovina prostaty, která je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Nález byl pozitivní.

Po úspěšné operaci začal vědec řešit, jak zmírnit nepříjemné pooperační problémy. V té době se podílel na výzkumu vlivu kanadských brusinek na infekce močových cest u žen. Právě jeho onemocnění ho přivedlo k tomu vyzkoušet, zda zaberou i na mužské obtíže.

Brusinky se osvědčily u infekcí, potvrdil experiment

Spolu s dalšími odborníky z registru Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc vybral 44 pacientů. Neměli sice nádorové změny na prostatě, ale trpěli jejím zánětem.

Preventivně jim začali podávat v koncentrované formě plod brusinky zpracovaný tak, aby v něm obsažené látky neztratily svou biologickou aktivitu. Plod v podstatě "přijde" jen o vodu, které obsahuje přes osmdesát procent.

"Kanadská brusinka je na základě poznatků tradičního léčitelství severoamerických indiánů doporučovaná při potížích v dolním traktu močových cest, zejména při zánětech," připomněl Šimánek.

Po šesti měsících se ukázalo, že pravidelné užívání brusinek pozitivně ovlivnilo potíže souhrnně označované jako symptomy dolních cest močových. Tedy problémy jako časté nucení na močení či nedokonalé vyprázdnění močového měchýře.

"Výsledkem klinické studie je nový doplněk stravy pro muže i pro ženy, který jedna tuzemská firma uvede letos na podzim na trh," dodal Šimánek.

Studie prozkoumá vliv plodů na rakovinu

Nyní se olomoučtí vědci chtějí zaměřit na to, jestli látky brusinkového plodu ovlivňují některé parametry související s rakovinou prostaty. "Tento experiment by mohl objasnit mechanismus působení těchto látek na prostatickou tkáň," vysvětlil Šimánek. Bádání by mohli zahájit na podzim.

Rakovina prostaty je nejčastějším mužským nádorem. Je záludná, protože nemusí dlouho působit potíže. "Existují i případy, kdy muž přišel k lékaři s bolestmi v zádech a vážnější problémy neměl. Ale jednalo se už o metastázy rakoviny prostaty," uvedl přednosta urologické kliniky Vladimír Študent.

Olomoucký kraj je v počtu případů na jednom z čelních míst v zemi. Může to být také lepším vyhledáváním nemocných, díky němuž se daří odhalovat nádory i v časných stádiích.

"Muži by se neměli bát jít k lékaři," míní František Záťura z urologické kliniky. Upozornil, že zájemci si mohou nechat zjistit hladinu prostatického specifického antigenu. Ten ukáže, zda je dotyčný tímto typem rakoviny už ohrožený.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Další z rubriky

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

Za mohutný výbuch v Mostkovicích mohly směsi na výrobu zábavní pyrotechniky

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

O tom, že za silnou explozí v Mostkovicích na Prostějovsku, která loni v září poničila přes padesát domů a zabila...

Kůrovec zlikvidoval i turistické trasy, na mýtiny vyrazí značkaři

Kůrovec devastuje lesy okolo vodní nádrže Švihov. Zpracování a odvoz dřeva z...

Těžba kůrovcového dřeva v Olomouckém kraji vymazala až stovky kilometrů značených turistických tras. S vykácenými lesy...

Najdete na iDNES.cz