Rok 2019 přinese velké kulturní a sportovní akce i omezení kvůli stavbám

  12:18aktualizováno  12:18
Propouštění u největšího zaměstnavatele, rozhodnutí o osudu D55, ale také hvězdné koncerty či velké sportovní akce. MF DNES přináší přehled nejdůležitějších událostí roku 2019 v Olomouckém kraji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

1.Leden

Hned od 1. ledna přestanou v Přerově zdejší Kulturní a informační služby provozovat Městský dům. Přebere ho hotel Jana, jehož provozovatelem je pražská společnost LH Hotels. Platit bude jen symbolické nájemné, za což se zavázala k milionovým opravám restaurace a kavárny.

Prvních deset kamenů zmizelých, jež budou připomínat oběti holokaustu, se pak objeví příští rok v Prostějově. Kameny budou uloženy do dlažby před domy, odkud Židé včetně dětí putovali do transportů.

Šumperská radnice zase představí začátkem roku novou podobu panelákového sídliště Sever. Zhruba dvacet hektarů mezi domy se má změnit k nepoznání. Obnova rozdělená na etapy potrvá osm až deset let.

2.Únor

Začátkem roku rozhodne Nejvyšší správní soud (NSS) o části trasy D55. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) napadlo verdikt krajského soudu, který dal za pravdu žalobě podané bývalým vedením obce Rokytnice na Přerovsku a zrušil územní rozhodnutí pro úsek z Kokor do Přerova. Nové vedení obce už sice tak radikální v otázce trasy není, případná dohoda s ŘSD však bude záviset právě i na rozhodnutí NSS.

Začne také největší investice, kterou v roce 2019 plánuje přerovská radnice, vyjde na 12 milionů korun a bude to rekonstrukce pozemků v Jasínkově ulici, na nichž má stát magistrátní archiv.

Za bezmála tři miliony Přerov dá do pořádku také Škodovu ulici, která po zbourání zdevastovaných bytových domů někdejšího ghetta v roce 2016 zůstala zapleveleným územím. Na zhruba pěti tisících metrech čtverečních se objeví především nové trávníky, stromy, lavičky či odpadkové koše.

3.Březen

Obyvatele olomouckých městských bytů čeká od 1. března zvýšení nájemného a to o 20 korun za metr čtvereční. O 10 korun za metr zdraží bydlení i seniorům a zdravotně postiženým v domech s pečovatelskou službou či v bezbariérových bytech.

Začnou rovněž opravy nebezpečné dálniční estakády v Prostějově, z níž odpadávaly kusy betonu a ohrožovaly lidi.

„Jeden most bychom chtěli začít opravovat v příštím roce, druhý napřesrok,“ popsal mluvčí ŘSD Jan Studecký. Prostějovská radnice se zase pustí do rekonstrukce mostu u Žešova, který byl v tak špatném stavu, že musel být uzavřen.

Olomouc zase navštíví jeden z nejlepších světových kytaristů, americký hudebník Al Di Meola, jeho koncert se uskuteční 20. března v sále Moravské filharmonie v Redutě. Držitel ceny Grammy a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine naposledy v Česku koncertoval loni v listopadu v Praze.

4.Duben

Výrobce světlometů Hella Autotechnik v Mohelnici a největší zaměstnavatel v regionu zahájí velké propouštění. Ve třech vlnách propustí zhruba 400 až 500 lidí. Důvodem je podle vedení podniku zpoždění náběhu nových typů reflektorů pro nové typy vozů a také nepovedené akvizice.

Na jaře také začne v olomouckých městských akciových společnostech fungovat takzvaný německý model řízení. Z představenstev zmizí straničtí nominanti a nahradí je manažeři. Zároveň však budou členy představenstev nově volit i odvolávat nikoliv valné hromady jako dosud, ale přímo dozorčí rady obsazené politiky.

Změny se dotknou Výstaviště Flora, dopravního podniku, technických služeb, městských lesů či akvaparku.

5.Květen

Od 1. května začne v Přerově fungovat nová městská společnost, která bude provozovat čtyři tamní sportoviště – zimní stadion i s hotelem, plavecký areál v Přerově, koupaliště v Penčicích a městskou sportovní halu. Až dosud jejich chod zajišťovala společnost Teplo Přerov.

Olomoucké Moravské divadlo pak uvede Mozartovu operu Cosi fan tutte, kterou připomene výročí 230 let od jejího vzniku. Premiéra je naplánovaná na 10. května.

Zástupci společnosti Plavba a vodní cesty zase plánují hromadným sjezdem vodáků na kanoích, raftech a kajacích dokázat, že Mlýnský náhon není sjízdný jen z Litovle do Olomouce, ale že se po něm a částečně po Moravě dá doplout až do Kroměříže. Cílem je povzbudit rozvoj vodácké turistiky.

Milovníci řvoucích motorů pro změnu vyrazí 18. a 19. května do lomů u Mohelnice na hřmící osmikolové tatry na samé hranici technických limitů i hbité a lehké čtyřkolky. Pojedenácté se totiž uskuteční Velká cena v truck trialu.

6.Červen

Již podesáté bude v létě Olomouc patřit tisícům běžců, tentokrát je zdejší půlmaraton naplánovaný na 15. června. Během uplynulé dekády se z olomouckého vytrvaleckého závodu stal fenomén, který pokaždé vyprodá startovní čísla a na trati křižující centrum i městské parky povzbuzují běžce zástupy fanoušků.

Velké dopravní stavby naopak zasáhnou do života v Přerově. Jsou spojené s uzavírkami, které zkomplikují už tak špatnou průjezdnost města. V plánu je hlavně stavba mimoúrovňové křižovatky v Předmostí, navazovat bude výstavba okružní křižovatky v Dluhonské ulici. Připravovat se bude i průtah centrem – ve druhé polovině roku ŘSD vyhlásí soutěž na dodavatele stavby.

„Bude pokračovat také boj o dostavbu dálnice D1, na niž už roky marně čekáme,“ podotkla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Zásadní dopravní stavby se ovšem příští rok dočká také Prostějov, dělníci začnou budovat velice důležitý severní obchvat, který by měl ulehčit auty věčně přecpanému centru města.

Konečně by také mohla být vyřešena zapeklitá situace okolo heliportu letecké záchranné služby (LZS) v Olomouci. Na jaře by měly skončit práce na změně letových koridorů, čímž bude splněn požadavek developera, který chce u heliportu stavět obytnou čtvrť.

Developer drží kraj coby zřizovatele LZS několik let v šachu, protože má část pozemku pod heliportem, který kraji pronajímá a nájemní smlouva bude končit v červnu. V té době kraj měl pozemek odkoupit.

7.Červenec

Zhruba v polovině roku bude hotová první část náročné velké modernizace rozhlasů a sirén v Olomouci za desítky milionů korun. Na řadě míst totiž již dosluhují a v některých částech města varovný systém úplně chybí.

Kromě toho by ve druhé polovině roku mohlo být jasněji v otázce, jak se bude v Olomouckém kraji v budoucnosti nakládat s odpady. Připravovaná akciová společnost, která má v regionu sdružovat obce a města, by měla vypsat výběrové řízení na konečného zpracovatele odpadu. V současné době se spekuluje hlavně o spalování odpadu v Přerově.

8.Srpen

Až do prestižního světového kalendáře se dostal Mezinárodní folklorní festival Šumperk, který každý rok roztančí tamní ulice. Nejenom tuzemský, ale i světový folklor se tu znovu představí od 14. do 19. srpna.

Koná se také největší tuzemský cyklistický závod Czech Cycling Tour, který má pravidelně centrum v Olomouci a během čtyř etap projíždí celý kraj od Jeseníků až po Hanou. V roce 2019 v rozmezí 15. a 18. srpna navíc významně zavítá i do sousedního regionu, úvodní časovka se pojede v ulicích Ostravy a třetí etapa je pak naplánovaná z Olomouce do Frýdku-Místku.

Poslední srpnový týden pak bude v Olomouci patřit dalšímu ročníku letního festivalu Moravské divadelní léto. Jednotlivá představení se odehrají v osvědčených kulisách Fortu Křelov a také na Korunní pevnůstce.

9.Září

V září budou mít lidé poslední možnost vyrazit do olomouckého Arcidiecézního muzea na výstavu Za chrám, město a vlast věnovanou olomouckému biskupu Karlovi z Lichtensteinu-Castelcorna. Otevřená bude od poloviny června.

Karel z Lichtensteinu-Castelcorna byl nejvýznamnějším barokním biskupem olomoucké diecéze, po útrapách třicetileté války pozvedl svěřený majetek, například vystavěl sídla v Olomouci či Kroměříži, koupil úžasnou obrazovou sbírku či založil biskupskou knihovnu. Výstava je výsledkem čtyřletého výzkumu.

Koncem příštího roku by také mělo být jasněji v tom, co rok 2019 přinesl zastaralému olomouckému zimnímu stadionu. Legendární „plecharéna“ nutně potřebuje opravy či kompletní modernizaci, nová olomoucká koalice slíbila na podzim dokonce stavbu moderní víceúčelové haly s využitím státní podpory, popřípadě zajištění její nezbytné opravy z vlastních zdrojů.

10.Říjen

Od 4. října bude až do ledna roku 2020 v olomouckém Vlastivědném muzeu otevřená exkluzivní výstava k pětisetletému výročí první známé písemné zmínky o olomouckém orloji. Návštěvníci budou moci zhlédnout unikátní dochované artefakty, a to jak umělecké, tak i technické součásti orloje či celou řadu písemných, plánových i obrazových dokladů díla starého půl tisíciletí.

Rok 2019 ovšem bude pro olomouckou historii významný i kvůli tomu, že odborníci definitivně rozseknou otázku, zda kosti nalezené před časem v kostele v areálu olomouckého Klášterního Hradiska skutečně patří zdejším přemyslovským knížatům Otovi I. a Otovi III.

Dosavadní výsledky antropologických analýz tomu jednoznačně nasvědčují, vše musí potvrdit rozbor DNA. Pokud genetika předpoklady expertů potvrdí, půjde o celoevropsky významný objev.

11.Listopad

Na bluesové hvězdy světového formátu se mohou opět těšit návštěvníci známého festivalu Blues Alive v Šumperku. Město ho bude hostit 14. až 16. listopadu, půjde již o 24. ročník této největší přehlídky žánru blues ve střední Evropě a současně o jednu z nejvyhledávanějších akcí svého druhu v celé Evropě, kterou vysoce uznává i kolébka blues – USA.

12.Prosinec

O programu na závěr roku 2019 má už teď řada lidí jasno. Historické jádro Olomouce, stejně jako v dalších městech a obcích Olomouckého kraje, opět po roce obsadí vánoční trhy. Na Horní a Dolní náměstí chodívají na proslulý punč či veřejné bruslení každoročně zástupy lidí.

Autoři:

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Žhář zapálil kontejnery, odnesla to auta na sousedním parkovišti

Následky požáru několika kontejnerů a aut na křižovatce ulic Dukelská a U...

Na 173 tisíc korun se vyšplhala škoda, která zůstala po prozatím neznámém žháři v Olomouci. Ve středu nad ránem tu...

Olomouc vykope pod tratí podchod navzdory petici, lidé ho nechtěli

Olomoučané přišli o zkratku vedoucí přes železniční trať, protože zchátralou...

Zchátralou lávku přes koleje u olomoucké části Hejčín město loni zbořilo, na stole byly tři možnosti, jak ji nahradit....

Olomoucké muzeum porušilo zákon, uvedlo ministerstvo po kritice za SEFO

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD

Pouhý den poté, co zaměstnanci Muzea umění Olomouc vyzvali k rezignaci ministra kultury Antonína Staňka za situaci...

Najdete na iDNES.cz