Olomoucké tržnici (na snímku) přibude od dubna nová konkurence ve formě každotýdenních farmářských trhů.

Olomoucké tržnici (na snímku) přibude od dubna nová konkurence ve formě každotýdenních farmářských trhů. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoucká tržnice uvadá, brzy přitom bude mít hned vedle konkurenci

  • 4
Na olomouckém Dolním náměstí začnou od dubna pravidelně každý týden farmářské trhy. Do ohrožení se tak ale může dostat jen o kousek dál stojící městská tržnice. Zdejší prodejci už nyní hlásí, že je jich tu stále méně, a to přestože poptávka po prodeji je dostatečná.

Na plácek mezi Kateřinskou ulicí a třídou Svobody přitom jezdí zelináři a ovocnáři prodávat své výpěstky už od konce 19. století. V posledních letech jich však jezdí stále méně, přesto chce ale olomoucká radnice tržiště zachovat a jeho úroveň v budoucnu pozvednout.

"Trhovců je tu méně a méně, protože tahle práce je neskutečná dřina," potvrzuje například Jaromíra Nováková z Olšan, která ve dvojici se svým manželem prodává na trhu už dvacet roků.

Pravidelně každou sobotu tu nabízejí vajíčka z vlastního chovu, kravské mléko a zeleninu, kterou během roku sklízí na třech hektarech polí. "Přivyděláváme si k důchodu," podotkla Nováková.

Zájem Olomoučanů chodit na trh nakupovat podle prodejců neopadá. Zákazníci už však tolik nemíří do stánků vietnamských obchodníků, ale na plácek s betonovými stoly, kde se shánějí po zelenině a ovoci, bylinkách nebo květinách.

Pro čerstvé potraviny či sazenice si chodí mladí i staří

"Chodím sem už roky a pořád ke stejným prodejcům. Určitě bych nejel do hobbymarketu," řekl starší muž, který si v sobotu kupoval sazenice salátů, a který se představil jako vysokoškolský profesor. "Mám ho vyzkoušený, hlavně chuťově je dobrý," sklonil poklonu prodavačce.

I když za betonovými pulty tržiště stojí hlavně senioři, nakupovat chodí na tržnici i mladší a střední generace. "Jsou to vzdělanější lidi, kterým záleží na původu toho, co si kupují. Chodí sem například i léčitelé. Kolikrát se tady vedou skoro akademické debaty," usmívá se trhovkyně Jaromíra Nováková.

Olomouckou tržnici má až do konce roku 2013 pronajatou soukromá firma. Radnice provoz tržiště svěřila podnikatelům poté, co v roce 2002 ztroskotaly snahy postavit tam obchodní a zábavní centrum Palác Morava. Proti plánu protestovaly tehdy tisíce Olomoučanů.

První nájemce - společnost Tržnice Hopa - zastřešil a sjednotil vzhled vietnamské části tržiště a do dřevěných stánků schoval také občerstvení. Jednatelé František Pavlík a Břetislav Holásek ale firmu i s nájemním právem k tržnici před dvěma lety prodali.

Chtěli bychom tržnici zásadně změnit, říká náměstek primátora

Novým jednatelem je Richard Morávek, mimo jiné předseda představenstva firmy SMC Development, která se nedaleko chystá stavět novou čtvrť Šantovka. Co tedy čeká tržnici?

"Opravili jsme kanalizaci, vyměnili část dlažby a srovnali terén na parkovišti. Počítáme ještě s úpravou chodníků a chceme se o tržnici starat tak, aby do konce nájmu dál bez problémů fungovala," uvedl manažer tržnice Vít Macháček, protože Richard Morávek nebyl k zastižení kvůli cestě do zahraničí.

Přes všechny úpravy olomoucká radnice nikdy nebyla spokojená se vzhledem tržnice. "Její podobu beru jako dočasnou a chtěl bych, aby prošla zásadní proměnou," prohlásil náměstek primátora Martin Major z ODS.

Z tržiště by podle něj měly zmizet betonové stoly a nebránil by se ani tomu, kdyby se část prostranství zastavěla budovou, v níž by byly obchody. Změny chce stihnout do konce volebního období.