ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Školy z Olomouckého kraje testy překvapily, někde ukázaly i na desítky dětí

  • 2
Názornou ilustraci skrytého šíření koronaviru, anebo naopak chybovosti antigenních testů. To přineslo pondělní testování ve školách na Přerovsku a Prostějovsku. Výsledkem byly totiž na dvě stovky pozitivních žáků a studentů. Většina přitom neměla vůbec žádné příznaky.

Pondělní testování ve dvou okresech regionu se týkalo více než šestnácti tisíc dětí a náctiletých.

„V okrese Přerov mělo pozitivní antigenní test 145, v okrese Prostějov 92,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Rekordmanem bylo Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově, kde testy ukázaly ze zhruba 450 studentů na 31.

„Ti musí na PCR testy, které pozitivitu potvrdí, nebo vyvrátí. Řešíme to s hygienou, do čtvrtka bych mohla vědět, kolik je skutečně nakažených,“ řekla ředitelka Romana Studýnková. Pokud budou mít studenti pozitivní i PCR test, začne poté trasování.

„V rámci mimořádného opatření se řeší dva dny kontaktů před pozitivním výsledkem testu, v tomto případě by se to tedy vztahovalo na kontakty během soboty a neděle,“ vysvětlila Koutná.

Podle Studýnkové už ale mají někteří pozitivně testovaní studenti výsledky PCR testů a nákaza se u nich neprokázala.

Testy čekají i další dva okresy

Antigenním testováním na osmi základních školách v Přerově bylo celkem zachyceno 60 pozitivních případů. Nejvíce, a to 18, jich bylo v ZŠ Svisle, o dva méně registruje ZŠ Trávník. Podle ředitelky druhé jmenované školy Kamily Burianové tak vysoký počet překvapil vedení i žáky, kteří do školy přišli bez jakýchkoli příznaků.

Kvůli zhoršující se koronavirové situaci se příští týden rozšíří dvoukolové antigenní testování i na Olomoucko a Šumpersko, kde se uskuteční 8. a 15. listopadu.

V kraji je situace nejhorší ze všech regionů Česka. Ke včerejšku zde ministerstvo zdravotnictví evidovalo 522 nově nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní, což je téměř čtyřiapůlkrát víc než v nejlépe si stojícím Karlovarském kraji se 119 případy.

Od pondělí musí například provozovatelé restauračních podniků kontrolovat doklady o bezinfekčnosti svých hostů. Část hospodských z malých vesnic třeba na Olomoucku ale uvedla, že to u stálých hostů dělat nehodlají. Odůvodňují to specifickými podmínkami v malých obcích, kdy jsou sousedé většinou obeznámeni s tím, kdo covid prodělal a kdo je očkovaný.

Dodržování nařízení kontrolují policisté i hygienici. „Kolegové chodí průběžně, týdně provedou desítky kontrol,“ podotkla mluvčí Koutná. Pochybení byla zatím v jednotkách případů, většinou šlo o nenošení respirátoru zaměstnancem.

Nemocnice zrušily návštěvy a už omezují péči

Neustále zhoršující se situaci potvrzují i nemocnice, které nakažení opět začínají plnit.

„K úterku u nás bylo hospitalizováno 34 covidových pacientů, z toho 9 na JIP a 25 na standardních pokojích. Převažují neočkovaní, ale nikoliv absolutně, počet se spíše vyrovnává,“ konstatoval mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher a dodal, že věkový průměr hospitalizovaných je zhruba 70 let.

Nemocnice, ve které bylo před týdnem 24 nakažených, od pondělka příštího týdne ruší plánované ambulantní kontroly pacientů na I. interní klinice – kardiologické, aby mohla soustředit síly na péči o lidi s covidem.

Podobné je to i v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, které spadají pod společnost Agel.

„K úterku jsme měli v nemocnicích hospitalizovaných 30 pacientů s covidem, z toho 6 na JIP. Z důvodu nárůstu pacientů už jsme museli omezit péči na plicním oddělení prostějovské nemocnice,“ řekl mluvčí Agelu Adam Knesl.

Na sílící epidemii v kraji reagovaly nemocnice už dříve také plošným zákazem návštěv.

,