Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Olomoučané nevědomky kráčejí po hrobech, pod městem jsou jich tisíce

  19:00
Uplynulý víkend, kdy prasklé potrubí v Olomouci vyplavilo z podzemí staré kosti ze zaniklého hřbitova, připomněl, že toto město částečně stojí na zaniklých hrobech. Podobná situace se tak může opakovat, pod chodníky či náměstími města jsou až tisíce starých hrobů.

Lidské ostatky, které o víkendu vyplavila voda z prasklého potrubí na olomouckém sídlišti v Pionýrské ulici. Jsou zhruba 200 let staré, pocházejí ze starého zrušeného hřbitova. (24. 2. 2018) | foto: Policie ČR

Zrušená pohřebiště zůstala hlavně pod historickým jádrem Olomouce, po ostatcích ale chodci šlapou i v okrajových částech města.

Patří mezi ně Nová Ulice, kde na sídlišti v Pionýrské ulici pravděpodobně kvůli mrazu prasklo potrubí. Voda vyplavila parkoviště a také lidské ostatky. Odborníci určili, že nejsou pozůstatkem novodobého zločinu. Stáří několika kostí vyčíslili na zhruba 200 let. K detailnější analýze si je přizvali odborníci z Archeologického centra v Olomouci.

„Jsou to jednoznačně lidské kosti. Odhadujeme, že pochází zhruba z 18. století,“ shrnuje ředitel centra archeolog Jaroslav Peška.

O moc víc se zjistit nedalo. Hlavně proto, že archeologové nemohli kosti prozkoumat na místě, kde je voda z podzemí vyzvedla. Odpověď na otázku, kde se ostatky mezi paneláky vzaly, však Peška má.

„Zřejmě jde o pozůstatky narušeného hrobu ze špitálního hřbitova, který tady býval,“ přemítá archeolog. Kosti teď poputují na hřbitov v Neředíně.

Nebylo v lidských silách ostatky přestěhovat na nová pohřebiště

Fakt, že pod některými sídlištními trávníky a parkovišti na Nové Ulici odpočívají předcházející generace Olomoučanů, připomíná zhruba čtyři sta metrů od místa sobotního nálezu kostel Panny Marie Pomocné z let 1774 až 1780. Zemřelé u něj lidé ukládali do května 1901, kdy začal fungovat nynější hřbitov na okraji této městské části.

Právě kostely či místa, kde stávaly, jsou nejen v Olomouci bezpečným vodítkem pro ty, kteří by se rozhodli pátrat po zaniklých hrobech. Pod zemí v jejich okolí mnohdy alespoň zčásti zůstaly. V minulosti nebylo v lidských silách všechny přemístit na nové hřbitovy.

Až tisíce mrtvých tak stále odpočívají v centru pod dlažbou na Mořickém náměstí. Naproti nákupní galerii mu dominuje gotický chrám svatého Mořice.

„Celá oblast kolem něj, to býval největší městský hřbitov. Dnes po něm nezůstala žádná stopa,“ říká archeolog Richard Zatloukal z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

Mořický kostel pochází ze 13. století, kus města, kde stojí, patří k nejdéle osídleným místům v Olomouci. I proto tu počty pohřbených lidí sahají podle Zatloukala do řádů tisíců, ne-li desetitisíců.

„Z písemných pramenů víme, že ještě před svým zrušením byl místní hřbitov tak přeplněný, že v létě zapáchal. Navíc tu byla vysoká hladina podzemní vody, a tak se nedalo pohřbívat hluboko,“ přibližuje Zatloukal.

Ze staveniště Flory si děti v šedesátých letech nosily lebky

Po hrobech lidé kráčí i na nedalekém náměstí Republiky. Oproti Mořickému mu ale od první poloviny 19. století chybí svatostánek.

„V místech, kde je dnes městská knihovna, stál kostel Panny Marie na Předhradí. I tady jsou bezpečně nějaké ostatky,“ popisuje Zatloukal. Sám odkryl stovky koster v roce 2012 při průzkumu na Dolním náměstí.

Na dalších bezmála šedesát hrobů archeologové narazili před třemi lety při práci v areálu olomoucké filozofické fakulty v Křížkovského ulici. Patřily ke kostelu svatého Petra, jenž zanikl v roce 1792. Právě v závěru 18. století přišel konec pohřbívání uvnitř městských hradeb. Z hygienických důvodů ho zakázal císař Josef II.

Ve stejné době proto dál od jádra města Olomoučané založili nové pohřebiště. Dnes na jeho místě stojí areál Výstaviště Flora. Už předtím tu fungoval vojenský hřbitov, své mrtvé sem posléze ukládali také katolíci, evangelíci a Židé.

Hřbitovní areál měl naproti Hostinec U Dřevěného zvonu, a tak se pro tato pietní místa brzy ujal název Hřbitov U Dřevěného zvonu. Sloužit přestal začátkem 20. století, kdy jej nahradil současný hřbitov na Neředíně. Ostatky ovšem U Dřevěného zvonu zůstaly a v 60. letech na ně narazili dělníci při stavbě hlavního pavilonu A.

„Byl kolem toho rozruch na olomoucké židovské obci, děti si odtamtud nosily lebky,“ vzpomínal již dříve architekt Petr Brauner.

Další kosti tady odhalili archeologové v letech 2012 a 2013 při výzkumu před modernizací výstaviště. Bylo to více než tisíc hrobů, některé byly i hromadné.

„Náležely k vojenskému hřbitovu. Hroby zde byly velmi často masové s deseti až čtyřiceti převážně mužskými jedinci,“ uvedl tehdy Peter Kováčik, ředitel společnosti Archaia Olomouc, jež měla výzkum na starost. Část ostatků město posléze uložilo na neředínském hřbitově.

  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Slivovice bude vzácnost. Mrazy spálily úrodu, pálenice čekají bídnou sezonu

20. května 2024

Loni tragédie, letos bída. Tak označují majitelé pálenic v Olomouckém kraji loňskou a letošní...

Řidičku překvapila mokrá silnice, dodávka skončila po nehodě na střeše

19. května 2024  12:52

Mokrá silnice zřejmě překvapila řidičku Škody Fabie, která způsobila v neděli dopoledne nehodu obce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Soutěž dopraváků zaskočila řidiče, zmatkovali i profesionální šoféři

23. května 2024  16:37

Že jsou na tom čeští řidiči stále hůř se zvládnutím situace, kdy křižovatku řídí policista,...

Za zneužití dotací při přeměně zámků na hotely dostal podnikatel 5,5 roku

23. května 2024  10:24,  aktualizováno  13:07

Na pět a půl roku poslal krajský soud v Olomouci do vězení podnikatele Petra Látala za podvody s...

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Zemřel Petr Huťka, jeden z trenérů daviscupových vítězů z roku 1980

23. května 2024  11:49

Ve věku 76 let zemřel ve středu po dlouhé nemoci prezident Tenisového klubu Precheza Přerov a jeden...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...