Lidé sobě. Parčík u řeky si obyvatelé Olomouce sami navrhli i postavili

  9:52aktualizováno  9:52
Motýlí a květinovou louku s ovocnými i okrasnými stromy a keři, hmyzí hotel, okrasnou pumpu s korýtkem na vodu, kamenné ohniště či třeba vrbový plot. To všechno z velké části sami vybudovali lidé především z olomouckých čtvrtí Řepčín a Hejčín na prostranství v Břetislavově ulici. Odpoledne místo po dvou letech slavnostně otevřou.

Prvotní impuls vzešel od spolku Naše Řepčínsko, jenž využil možnosti získat třísettisícovou dotaci od Nadace Via, která podporuje komunitní život a projekty, v nichž lidé sami vylepšují místa či památky ve svém okolí.

„Náročnou podmínkou ke splnění bylo mít příslušný pozemek, na kterém se vše uskuteční. Naštěstí nám město vyšlo vstříc a na deset let nám ho pronajalo. Díky tomu jsme nakonec uspěli a peníze získali,“ nastínil Michael Mencl, člen spolku a vedoucí celého projektu nazvaného Sejdeme se u vody.

Poté spolek uspořádal veřejnou debatu, kde zazněly návrhy lidí. „Byla tam i zahradní architektka, která na základě toho vypracovala dva návrhy. Ty lidé prodiskutovali na druhém projednávání a z něj vzešla finální podoba. Prioritou bylo zachování rekreačního prostoru, který bude sloužit lidem,“ shrnul Mencl.

Fotogalerie

Ten je sice jedním z místních, byl dokonce řadu let předsedou komise městské části, přesto podle svých slov čelil on i celá myšlenka hlavně zpočátku nedůvěře. Záhy po představení plánů se k němu začaly dostávat různé fámy a spekulace o úmyslech spolku, třeba že cílem je provoz občerstvení, na němž bude vydělávat.

„Spousta místních byla dlouho přesvědčená, že je za tím nějaký náš vlastní zájem a zabralo hodně času je přesvědčit, že je opravdu jen čistě na nich, co tam vznikne. Ještě i po prvním veřejném projednání a hlasování za mnou pak přišlo pár lidí a ptali se, co tam tedy vlastně uděláme. A já jim vysvětloval, že přece to, co se právě odhlasovalo,“ vzpomíná vedoucí projektu.

Poněkud paradoxně podle něj pomohla přítomnost lidí odjinud, konkrétně zástupců nadace, kteří na celý projekt dohlíželi a zpočátku působili v roli prostředníků i nezávislé strany garantující dodržení slibů ohledně podoby prostranství u Mlýnského potoka.

Kostru popelnicového stání rozřezal odpůrce motorovou pilou

Poté následovalo několik větších i menších veřejných brigád, na které místní dobrovolníci především ze čtvrtí Řepčín a Hejčín, ale například i z Lazců, budovali jednotlivé části parku. Té největší, jejíž součástí bylo sázení a adopce stromů, se zúčastnilo na pět desítek lidí včetně celých rodin. Celkem tu lidé odpracovali přes tisíc hodin.

Ani to ale nebylo bez problémů a došlo i ke sporu. „Když jsme začali budovat ohrádku na popelnicové stání, tak její kostru další noc jeden soused v opilosti rozřezal motorovou pilou,“ popsal Mencl.

„Takže jsme pak museli začít znovu a nakonec i na jiném místě. Vyřešili jsme to ale bez policie, došlo k dohodě o posunutí toho stání a dotyčný si odpracoval jednu brigádu,“ dodal.

Výsledek dvouleté práce lidí bude slavnostně představen od patnácti hodin, součástí akce bude mimo jiné i promítání časosběrného dokumentu o celé akci vytvořeného studenty Univerzity Palackého.

Autor:

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

VIDEO: Olomoucké koleje ozdobily sedmnáctimetrové malby od známých umělců

Jedna ze dvou hlavních sedmnáctimetrových muralových maleb, které vznikly v...

Dvě sedmnáct metrů vysoké malby, které vznikly v rámci 12. ročníku Street Art Festivalu, nově zdobí areál...

Kraj doplácí za vyhazovy: čtvrtmilion mluvčí, řediteli až desetinásobek

Ilustrační snímek

Výpovědi, které v minulosti rozdal krajský úřad Olomouckého kraje některým zaměstnancům, se mu značně prodražují....

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz