Vyšší mzdy mohou v Olomouckém kraji čekat jen lidé z firemních tahounů

  9:47aktualizováno  9:47
Kvůli ekonomickým problémům se na vyšší platy mohou v příštím roce v Olomouckém kraji těšit jen pracovníci firemních tahounů. Zvyšovat mzdy, i když často jen mírně nad inflaci, bude například přerovská Meopta, mohelnická Hella Autotechnik a Siemens či litovelský Papcel.
Na vyšší mzdy se v Olomouckém kraji mohou těšit jen zaměstnanci firemních tahounů. (Ilustrační snímek)

Na vyšší mzdy se v Olomouckém kraji mohou těšit jen zaměstnanci firemních tahounů. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jasno už mají například v přerovské Meoptě. Šéf odborů Antonín Hradílek podepsal s vedením kolektivní smlouvu před Vánocemi. Už letos byl s nárůstem platů spokojen. Firma patřící k předním světovým výrobcům optiky a optických systémů totiž loni přidala svým zaměstnancům v průměru o pět procent.

"Systém odměňování je u nás vysoce motivační. Je vázán na výsledky, takže odhaduji, že v příštím roce by mohl být nárůst mezd zhruba stejný. Reálné mzdy se určitě nepropadnou," řekl Hradílek. Průměrná dělnická mzda ve firmě je nyní 20 787 korun.

Také v mohelnickém Siemensu, který patří mezi přední světové producenty elektromotorů, už mzdy na příští rok znají. Obchodní rok ve firmě totiž začal mnohem dříve než rok kalendářní.

"S výsledkem jsme spokojeni. Víc asi nebylo možné v současné době dohodnout," míní šéf odborů Siemensu Jiří Hanák. V obchodním roce 2011/12 brali tamní dělníci 26 952 korun měsíčně, což je vysoko nad průměr.

Nárůst tarifních mezd pro dělnické profese je na obchodní rok 2012/13 domluven na 2,75 procenta. "Samozřejmě pokud budou dobré hospodářské výsledky, lidé mohou čekat větší příjem," doplnil Hanák.

Papcel kromě zvyšování mezd zaměstná dalších 30 lidí

Víc peněz dostanou také lidé v mohelnické Helle patřící ke světové špičce ve výrobě reflektorů pro automobily. "Přes určitou stagnaci čekám, že bychom mohli lidem přidat tři až čtyři procenta," sdělil generální ředitel společnosti Marek Ryšavý.

A nárůst mezd mohou v příštím roce čekat i zaměstnanci litovelského Papcelu, kde už letos výrazně vzroste celoroční průměr. Firmě vyrábějící papírenské stroje a zařízení se totiž dařilo nad očekávání a zaměstnanci dostanou podle předsedy představenstva Davida Dostála roční prémie.

"Průměrné zvýšení mezd by se v příštím roce mohlo pohybovat mezi třemi a pěti procenty," odhaduje Dostál. Upozornil však, že mzdy neporostou plošně.

"Mzdová politika společnosti je úzce vázána na výkonnostní cíle. Nárůst půjde opět do prémiových ukazatelů, které mají řadu kritérií," řekl Dostál.

Platy v největších firmách v kraji

Meopta Přerov
odhadovaný nárůst: 3 - 5 %
mzda nyní: 20 787 Kč
příští rok: 21 826 Kč

Siemens Mohelnice
nárůst: 2,75 %
mzda nyní: 26 952 Kč
příští rok: 27 693 Kč

Hella Autotechnik Mohelnice
nárůst: 3 - 4 %
mzdy neuvádí

Papcel Litovel
nárůst: 3 - 5 %
mzdy neuvádí

Pars Šumperk
odbory chtějí přidat 5 %

Olma Olomouc
o mzdách se jedná

Papcel nejenže v příštím roce zvýší mzdy, ale bude také nabírat, přijme dalších 30 lidí. Získal totiž ohromnou zakázku na stavbu papírny v Bělorusku za dvě miliardy korun (více čtěte zde).

V řadě firem se o platech ještě jedná

Mnohde o kolektivních smlouvách vedení s odbory teprve jednají.

"Kolektivní smlouvu s vedením máme sice uzavřenou na dva roky do konce 2013, ale jednáme o dodatku, který se týká úpravy mezd," sdělil například šéf firemních odborů šumperské společnosti Pars Pavel Horák.

Protože firma zabývající se modernizacemi a rekonstrukcemi kolejových vozidel vykazuje trvale dobré výsledky, odboráři chtějí přidat.

"Do vyjednávání jdeme s návrhem zvýšit mzdy o pět procent," nastínil Horák. Podrobnější čísla nejsou známa, výši průměrných platů firma nesděluje.

Ani v olomouckém mlékárenském gigantu Olma lidé zatím nevědí, zda a kolik dostanou v příštím roce přidáno. Jednání o mzdách pokračují. "Nebudu prozrazovat, s čím jdeme do kolektivního vyjednávání. Uvidíme, co se nám podaří prosadit," řekla za odboráře olomoucké firmy Eva Rašková.

Nejčtenější

Boj v Jeseníkách: ekologové při kůrovcové kalamitě hrozí blokádou kácení

Kácet nebo ne? V rezervaci Suchý vrch v Jeseníkách se dohadují ekologičtí...

V Jeseníkách přituhuje v boji za záchranu lesů v nejcennějších partiích hor. Ekologické neziskové organizace žádají...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Po pádu z koloběžky praskla chlapci přilba, sjížděl z Dlouhých strání

Zraněného chlapce převezl do nemocnice vrtulník. (18. července 2019)

Těžké zranění hlavy utrpěl jedenáctiletý chlapec, který sjížděl po asfaltové silnici od horní nádrže elektrárny Dlouhé...

Další z rubriky

Neslyšící a přesto hasič. Nemohu ale pomáhat, jak bych chtěl, říká mladík

Životní touhou Martina Látala je být profesionálním hasičem. Je však neslyšící,...

Od dětství chtěl být profesionálním hasičem. Tento sen se Martinu Látalovi nesplnil, od narození je neslyšící. V...

VIDEO: Řidiče na Přerovsku vylekal větrný vír, byla to zřejmě tromba

Olomoucké tornádo. Ve skutečnosti se lidé báli tromby

Nezvyklý zážitek měl tento týden řidič na cestě mezi Přerovem a Olomoucí. V dálce jej při pohledu na pole a les vylekal...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz