Řidič autobusu ztrácí vědomí, příčinu jeho potíží má zjistit monitor srdce s AI

  • 0
Jen dva týdny po oficiálním světovém představení nejnovější generace EKG záznamníku, který spolupracuje s umělou inteligencí a poskytuje tak mnohem přesnější výsledky sledování srdeční činnosti, už byl přístroj v Česku voperován prvnímu pacientovi. Olomoučtí lékaři díky němu chtějí odhalit příčinu toho, proč řidič autobusu ztrácí vědomí.

Tým I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc voperoval dvaatřicetiletému muži přístroj nazvaný Biomonitor IV, který má na výšku zhruba pět milimetrů, na délku necelých pět centimetrů a váží čtyři gramy, minulý týden.

„Pacient pracuje jako řidič autobusu a několikrát utrpěl ztrátu vědomí, což je pochopitelně pro jeho profesi velmi limitující a nebezpečné,“ uvedl přednosta kliniky Miloš Táborský.

„Absolvoval kompletní neurologické vyšetření, které vyloučilo epilepsii, cévní mozkovou příhodu a další neurologické příčiny. Žádné abnormality neprokázalo ani EKG vyšetření, echokardiografie nebo holterovský EKG záznam. Příčina jeho potíží je tedy zatím nejasná,“ dodal.

Lékaři doufají, že zatím utajenou příčinu zdravotních potíží pomůže odhalit právě nový EKG záznamník, jenž využívá k vyhodnocení některých klinických parametrů umělou inteligenci, což významně zvyšuje přesnost a spolehlivost výsledků měření.

Lékaři už nemusí řešit falešné poplachy

„Algoritmus je naprogramován tak, aby minimalizoval zobrazování falešných pozitivních epizod, tedy epizod, které se tváří jako arytmie, ale přitom jimi nejsou. Očekáváme, že poskytnutá data budou naprosto exaktní a klinicky správná. My pak na základě relevantních údajů můžeme vyvodit příslušný medicínský závěr,“ vysvětlil výjimečnost Biomonitoru IV lékař Marián Fedorco, který muži přístroj voperoval.

Kardiologové věří, že díky přístroji budou schopni muži pomoci v řádu několika měsíců. Podle nich je vysoce pravděpodobné, že trpí poruchami srdečního rytmu, k nimž ovšem dochází jen velmi zřídka.

Velkým pozitivem Biomonitoru IV je rovněž velmi jednoduché a rychlé zavedení. Pacient absolvuje zhruba desetiminutový operační zákrok a po dvou hodinách už může jít domů.

„Při odchodu ho vybavíme domácí monitorovací jednotkou, tedy jednoúčelovým mobilním telefonem, který každý den vysílá data z přístroje do nemocnice. Veškeré arytmie jsou přenášeny, lékař je vidí a systém jej na ně upozorní. Navíc místo něj též eliminuje falešná varování,“ popsal fungování záznamníku Táborský.