Olomoucká fakultní nemocnice slavnostně zahájila provoz nových katetrizačních...

Olomoucká fakultní nemocnice slavnostně zahájila provoz nových katetrizačních sálů kardiologické kliniky (na snímku figurant v jednom z nich) a angiografických linek. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Olomouckým kardiologům nově slouží nejmodernější sály Česka za sto milionů

  • 0
Zkrácení délky operací, nižší vystavení radiaci, vyšší bezpečnost a větší přesnost. To vše přináší zdravotníkům i pacientům v olomoucké fakultní nemocnici nový komplex katetrizačních sálů za téměř 110 milionů korun, který je nejmodernější v rámci všech tuzemských kardiovaskulárních center.

„Olomoucká kardiologie patří k nejlepším pracovištím v rámci svého oboru nejen v České republice, ale i celé Evropě. Je to především zásluhou zdejšího odborného zdravotnického personálu, který si na oplátku zaslouží to nejlepší vybavení,“ řekl na slavnostním otevření sálů ředitel nemocnice Roman Havlík.

Odborníci díky modernizaci získali mimo jiné nové angiografické linky za téměř 80 milionů, které slouží k zobrazení cév pacienta.

„Jim i nám zdravotníkům nové zobrazovací metody přinesou nižší radiační zátěž při zlepšené kvalitě zobrazení, nižší spotřebu kontrastní látky, zvýšenou bezpečnost a nepochybně zkrácení doby operace,“ shrnul přínos nových linek lékař Martin Sluka.

Stavební práce začaly v rekonstruovaných katetrizačních sálech loni v listopadu v prvním podzemním podlaží budovy D1. Vzniklo moderní zázemí pro instalaci dvou nových angiografických přístrojů pro intervenční kardiologii a elektrofyziologii.

Čekací doby na operace jsou minimální

Vše přitom probíhalo za nepřerušeného provozu operačních sálů, což bylo náročné nejen pro personál I. interní kliniky – kardiologické, ale také stavební dělníky.

„Snažili jsme se vytvořit zázemí, které je kultivované a vstřícné vůči pacientům, lékařům, sestrám, radiologickým laborantům, technikům a sanitářům tak, aby práce na sále byla pozitivně vnímána všemi zúčastněnými,“ podotkl Miloš Táborský, přednosta kliniky.

Její lékaři v loňském roce provedli 1 350 angioplastik, tedy operací, při nichž je do postiženého místa zúžené cévy zaveden katétr, jenž má za cíl odstranit nebo porušit blokující aterosklerotické pláty, a rovněž 106 katetrizačních náhrad aortální chlopně. Letos mají na kontě přes 520 angioplastik.

„Nemáme tak prakticky vůbec žádné čekací doby. Plánované operace vyřizujeme v řádu dnů, případně některé do čtyř týdnů, akutní provádíme okamžitě,“ nastínil Táborský. Novými sály rozvoj olomoucké kardiologie nekončí.

„Od září začneme pracovat na koncepci vzniku výzkumného kardiovaskulárního centra, které naplní myšlenku podpory vědy a výzkumu ve spojení s inovativními přístupy a technologiemi ve prospěch našich pacientů,“ předestřel přednosta kliniky, která má v plánu pořídit rovněž třeba technologie pro robotické operace.