ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Teplo v Olomouci zdraží téměř o pětinu. A bude hůř, varuje primátor

  • 6
Dobrou a špatnou zprávu má pro obyvatele vedení Olomouce. Ta první zní, že za situace, kdy ceny potravin, energií či služeb rostou, teplo do konce roku podraží nanejvýš o 17 procent oproti loňsku. Cenu avizovanou už loni město udrží, ačkoli dodavatel plánoval 25procentní růst ceny. Horší je, že po Novém roce přijde skoro jistě další a ještě větší zdražení.

Vedení společnosti Olterm & TD, která zásobuje teplem téměř 29 tisíc bytů v Olomouci a nedalekých Hlubočkách, po jednání s městem nyní přistoupilo na menší cenový nárůst.

„Povedlo se nám dohodnout navýšení cen odebrané teplé vody a ústředního topení na rok 2022 jen o 17 procent. Město sice jako akcionář společnosti utrpí finanční ztrátu, ale nižší nárůst je s ohledem na občany nezbytný,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO). Olomouc má ve firmě Olterm & TD podíl 49 procent.

Nájemníkům městských bytů už Správa nemovitostí Olomouc od 1. července navýšila pravidelnou platbu záloh za teplo o 17 procent, aby zajistila plynulost plateb a snížila riziko, že je vyúčtování nemile překvapí.

Olterm & TD je majoritní olomoucký dodavatel tepelné energie. Jeho odběratelé za jeden gigajoule tepla bez započtení DPH dosud platili 592 korun, po zdražení to je už bezmála 693 korun. Průměrná olomoucká domácnost zaplatí měsíčně za dodávku tepelné energie o zhruba 200 korun více než před rokem.

Úředníci budou pomáhat s vyřizováním podpor

Podle primátora je ovšem nutné nejméně do jara počítat s ještě vyššími cenami energií a jejich kolísáním.

„Nikdo na začátku letošního roku nečekal, že v Evropě začne válka a ceny energií začnou tak prudce stoupat. Navýšení cen tepla o 17 procent je tedy ještě přijatelné, příští rok se ale dalšímu zdražení nejspíš nevyhneme. Tuto zimu se všichni musíme naučit šetřit, město i občané,“ podotkl Žbánek.

„Kdo by i přesto měl problém situaci zvládnout vlastními silami, může určitě počítat nejen s pomocí státu, ale ani město nenechá žádného ze svých občanů padnout,“ ujistil.

Olomouc plánuje například navýšit počet pracovníků na odboru sociálních věcí.

„Ten totiž pomáhá lidem orientovat se v různých státních sociálních podporách, jako jsou doplatky na bydlení, různé příspěvky a podobně,“ připomněl Žbánek.

Teplo zdražuje také v dalších městech kraje

Zdražování čeká i další obyvatele kraje. Cena tepla v Přerově letos už stoupla ze 490 korun na téměř 652 korun za gigajoule. Firma Teplo Přerov, kde je radnice jediným akcionářem a která dodává energii do podstatné části města, navyšuje ceny podle předem určeného vzorce.

„Ten je dohodnutý ve smlouvě s firmou Veolia až do roku 2029. Navýšení bude tedy mírné,“ ubezpečila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO). Vzorec pro výpočet ceny tepla podle ní obsahuje také inflační nárůst, ten se pro výpočet na rok 2023 odvozuje z inflace mezi listopadem 2021 a listopadem 2022.

Ředitel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša považuje zdražení tepla na příští rok za jistotu.

„Je těžké mít přesné odhady, protože cena plynu se stále mění, ale myslím si, že cena za gigajoule tepla se zvýší až o tisíc korun,“ odhadl.

Šlo by tak o navýšení zhruba ze 600 korun na 1 600 korun, tedy o 167 procent. Cena tepla v Prostějově v letošním roce přitom stoupla o necelých 55 korun, tedy zhruba o deset procent.

Zdražila i voda, poplatky za odpady zůstaly

Lidem rostou i další výdaje, třeba za vodu. Zdražila společnost Moravská vodárenská, která zásobuje Olomoucko a Prostějovsko.

Na Olomoucku stoupla cena kubíku vody téměř o šest korun na necelých 95 korun, na Prostějovsku spotřebitelé za kubík vody zaplatí necelých 98 korun, tedy o zhruba dvě koruny více. V Přerově zdražil kubík vody o 4,5 koruny na 84,5 koruny.

V Olomouci, Přerově ani Prostějově se letos naopak nezvyšoval poplatek za odpad. To pro města znamená vyšší výdaje z jejich rozpočtu, které jdou do desítek milionů.

, ,