Že já na tu olympiádu jezdil, říká si poražený sprinter Razým

18 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tři minuty, 46 vteřin a 42 setin. Přesně tak dlouho trvala olympiáda pro běžce na lyžích Aleše Razýma. "Často si říkám, jestli jsem sem měl vůbec jezdit," přiznal třiadvacetiletý závodník. Ve svém jediném olympijském startu skončil ve středečním sprintu klasickou technikou na nepostupovém 44. místě.

Byl pro vás výsledek sprintu velkým zklamáním?
Zklamaný jsem s průběhem celé zimy, tady se to už jen potvrdilo. Trénoval jsem celé léto a celý podzim, všechno bylo v pohodě, a pak se to najednou nějak divně zvrtlo. Nejlíp se mi jelo na prvních závodech sezony, pak další dva ještě byly vcelku slušné, ale dál už to šlo prudce dolů. Nedokázal jsem se zvednout, ani když jsem si dal po Tour de Ski velký odpočinek.

Aleš Razým

Třiadvacetiletý specialista na sprinty se do nominace dostal až dodatečně po navýšení české kvóty. Před rokem skončil na MS v Liberci šestý ve sprintu, který se jel volným stylem.

Čím si to vysvětlujete?
Myslím si, že jsem se zhoršil v technice. Začalo to tím, že jsem spadnul do nějaké únavy, začal jsem všechno tahat rukama až mi z toho nohy nějak atrofovaly, opadly a ztratily sílu. V olympijském sprintu se to jasně projevilo. Do kopce bych mohl jet rychleji, ale nešlo to. Rukama bych mohl teoreticky ještě zabírat více, ale to už bych pak zase nedojel do cíle.

Neříkáte si, že já sem vůbec jezdil?
Říkám. Dost často. Nemohl jsem ty špatné myšlenky vůbec vyhnat z hlavy. Pořád přemítám o tom, co bylo špatně a nemůžu se přepnout do toho, že to tu je dobré.

Ani tréninky na olympijských tratích vám nevycházely?
V trénincích to nebylo tak tragické. Tepovou frekvenci jsem měl dobrou, jezdil jsem podobně s Dušanem Kožíškem, který na tom byl v bruslení dobře. Akorát mi přišlo, že jedu pomalu, potřeboval jsem zrychlit.

Takže olympiáda bude...
...pro mě až v Soči.

Chtěl jsem se zeptat, jestli budete chtít na olympiádu raději rychle zapomenout.
Zapomenout ne, je to akce, na které jsem prvně, a je to něco úplně jiného než všechny ostatní závody. Ačkoliv jsem od sebe nic nečekal, přesto jsem byl nervózní. Snažil jsem se, ale holt to letos nedopadlo. Budu teď dělat všechno pro to, aby příští roky byly mnohem lepší.

Dokážete si po nepovedeném závodě zbytek olympiády užít jako divák a fanoušek?
Ještě bych měl být připraven do závodu dvojic jako náhradník, takže do té doby asi nic nestihnu. Měl bych dál trénovat a udržovat se v provozu, jako kdybych šel závodit. Pak tady budu ještě týden, rád bych na nějaké sporty zašel, ale přesné plány zatím nemám.

Další z rubriky

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz