Žádný zápis do historie, slepý lyžař na hrách závodit nebude. Sorry, řekli mu

Brian McKeever | foto: ČTK

27 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Chtěl dokázat, že i přes hendikep se může vyrovnat zdravým. Chtěl v neděli bojovat s Lukášem Bauerem na trati 50 kilometrů. A stát se prvním sportovcem, který si zazávodí jak na paralympiádě, tak i na olympiádě. Svého snu se však ve Vancouveru nedočká. Téměř slepý běžec na lyžích Brian McKeever nebyl do závodu vůbec nominován.

Zápis do historie se tak zřejmě konat nebude. Na nejdelší běžecké trati dostane v kanadském týmu přednost před McKeeverem čtveřice Ivan Babikov, Alex Harvey, George Grey a Devon Kershaw.

"Je mi líto. Ale tito čtyři jsou lepší než Brian, každý z nich může bojovat o medaili," řekl kanadském tisku týmový manažer Dave Wood. "A já mám jednoho z nich vynechat a dát přednost Brianovi? Je to těžká situace."

Třicetiletý McKeever se těšil, jak se ve Vancouveru vyrovná zdravým sportovcům. "Ukážu, že hendikepovaní atleti taky dokážou velké věci a trénují stejně tvrdě," vzkázal pár dnů před zahájením her.

Jeho příběh obletěl svět. Zajímala se o něj světová média, přední severoamerické televize. McKeever trpí od 19 let genetickou poruchou zraku, známou jako Stargaardova nemoc. "Otec ji měl, jeho otec taky, stejně jako moje teta. Je to v naší rodině běžné onemocnění," řekl kdysi.

Brianovy oči fungují asi na deset procent, vidí jen periferně, dopředu vůbec. "Je to jako byste před očima měli koblihu."

Brian McKeever

Přesto mezi zdravými závodil. Na mistrovství světa v Sapporu před třemi lety dokončil skiatlon i volnou patnáctku. Porazil tehdy například Northuga či kompletní český tým. Na posledních dvou paralympiádách získal šest medailí včetně čtyř zlatých.

Přesto McKeeverova naděje na nedělní start stále ještě žije. Pro nahlášení čtyř jmen pro závod je ještě relativně dost času. "Oznámím nominaci v sobotu po třicetikilometrovém závodě žen," vzkázal kanadský trenér Dave Wood.

Navíc Kanaďané jednají o povolení výjimky nasazení pátého běžce.

To už ale zavrhla mluvčí Mezinárodní lyžařské federace Sandra Spitzová. "Jsem si téměř jistá, že jim pátý závodník neprojde. V historii se to totiž ještě nikdy nestalo," řekla.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA PRO SAP

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz