Doporučujeme

Český sdruženář Pavel Churavý ve skokanské části závodu na ZOH ve Vancouveru.

Český sdruženář Pavel Churavý ve skokanské části závodu na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

Sdruženář Churavý vybojoval ve spurtu páté místo, závod ovládli Američané

  • 70
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pavel Churavý skvěle zvládl běžeckou část druhého závodu jednotlivců v severské kombinaci na olympijských hrách ve Vancouveru. Na trati 10 kilometrů se udržel ve skupině favoritů a v závěrečném hromadném spurtu prohrál jen s Finem Manninem. Zlatou medaili vybojoval Američan Demong před krajanem Spillanem.

"Chtěl jsem skončit do šestého místa, takže jsem hodně spokojený," smál se Churavý. "Musím se pochválit za běh a musím pochválit i servis, měl jsme skvělé lyže," liboval si sdruženář. "Samozřejmě, mohlo to být lepší, ale tohle je také super."

Po startu běžeckého úseku na 10 km šestý Demong okamžitě dorazil krajana Spillana, který byl po skoku druhý, a oba dotahovali Rakušana Grubera, jenž po skoku jasně vedl. Po chvíli se jim to podařilo. Rakušan, který má zlato ze štafety, se Američanů nečekaně udržel a vybojoval první velkou individuální medaili v kariéře.

Churavého po pár minutách dorazila silná skupina s dalším Američanem Lodwickem a Finem Manninenem, kteří začali rovněž dotahovat manko a
český sdruženář se v partě udržel.

"To proto, že se mi povedlo jet takticky. Nikam jsem po startu nespěchal. Jedenáctičlenná skupina i s ním měla v průjezdu stadionem na Američany ztrátu 40 sekund. To bylo na pátém kilometru a přiblížit se jim až do cíle nepodařilo.

Sdruženář Bill Demong se raduje z vítězství na ZOH ve Vancouveru.

Sdruženář Bill Demong se raduje z vítězství na ZOH ve Vancouveru.

Bill Demong v objetí s Johnnym Spillanem v závodě sdruženářů na ZOH ve Vancouveru.

Bill Demong v objetí s Johnnym Spillanem v závodě sdruženářů ve Vancouveru.

Skupina jela v závěru pomaleji, a tak se Churavý rozhodl zaútočit. Roztrhal silnou skupina a za zády si přivezl na cílovou rovinku jen zkušeného Fina Manninena, který ho připravil o čtvrté místo. "Ani jsem do toho nedal velké úsilí," divil se.

Pátým místem vylepšil své osmé místo z loňského světového mistrovství světa v Liberci. Zároveň vyrovnal páté místo Milana Kučery z Nagana 1998.

Tomáš Slavík dojel na 25. místě, Miroslav Dvořák byl osmadvacátý a Aleš Vodseďálek dokončil závod na 34. pozici.

O medailích bylo rozhodnuto už po skoku. Rakušan Gruber vyjížděl na trať s půlminutovým náskokem a dojet ho dokázali pouze dva výborní běžci ze Spojených států, kteří měli na můstku stejné štěstí na vítr.

Ve spurtu reprezentant Rakouska podle očekávání na Američany neměl. Ze zlaté medaile se radoval Bill Demong, který využil menší chyby Johnnyho Spillanea pár set metrů před cílem a získal si rozhodující náskok.

ZOH - severská kombinace (velký můstek/10 km):

1. Demong 25:32,9 min., 2. Spillane (oba USA) -4,0, 3. Gruber (Rak.) -10,8, 4. Manninen (Fin.) -33,1, 5. Churavý (ČR) -34,0, 6. Tande (Nor.) -38,3, 7. Pittin (It.) -40,7, 8. Stecher (Rak.) -48,2, 9. Watabe (Jap.) -48,8, 10. Bieler (Rak.) -48,8, ...25. Slavík -2:25,9, 28. Dvořák -2:56,8, 34. Vodseďálek (všichni ČR) 3:33,9.

Po skoku:

Českým sdruženářům se vydařila skokanská část olympijského závodu na velkém můstku. Pavel Churavý jde do běhu na 10 kilometrů z osmého místa se ztrátou 52 sekund na vedoucího Rakušana Grubera a dvanácti sekund na bronz. Slavík začne jako osmnáctý a Vodseďálek dvacátý. Pokus se nepovedl jen Dvořákovi, který vyběhne na 36. místě.

favorité: neregulérní závod

Fin Ansi Koivuranta je dokonce až třetí od konce, Němec Eric Frenzel jednačtyřicátý a jen o místo před ním figuruje po skoku Rakušan Felix Gottwald. Nor Magnus Moan předvedl osmadvacátý nejlepší skok, hned za ním je Francouz Jason Lamy Chappuis, vítěz prvního individuálního závodu.

Favorité pak označili závod za neregulérní. "To je snad vtip," prohlásil Moan, který má do běhu manko 2:21 minuty.

Stěžovali si také Němci, Tino Edelmann (35.) a Frenzel rovněž doplatili na vítr. "Za takových podmínek se nemá skákat," láteřil kouč Weinbuch. "Tady nevyhraje ten nejlepší, ale ten nejšťastnější. To nemá s olympiádou nic společného," zlobil se.
ČTK

Pavel Churavý skákal jako čtyřicátý z celkem 46 závodníků a před svým skokem měl velmi těžké podmínky.

Nad skokanským můstkem totiž začalo hustě pršet a přidal se i sníh. Nepřál mu ani vítr a rozhodčí ho museli třikrát z lavice odvolat.

Totéž se Churavému stalo i v předchozím závodě na středním můstku. "S tím je pak těžké něco dělat. Ale dneska jsem měl předskokany, takže jsem si mohl vyklepat nohy a zbytečně se neunavovat," řekl Churavý po skoku dlouhém 126 metrů.

"Myslím, že skok se mi povedl. Z pomalé nájezdové rychlosti to nebylo nic moc, ale hrana mě nakopla a odrazil jsem se dobře." 

Po něm se ke svému skoku odrazilo ještě šest sdruženářů, ale žádný z nich na přední příčky nezaútočil. "Koukám, že jsem to neměl zas tak zlý, jako ti za mnou," rozhlížel se Churavý. Například lídr Světového poháru Lamy Chappusiat skočil jen 113 metrů a je až 29.

Churavý tak na desetikilometrovou trať vyběhne s 52 sekundovou ztrátou na vedoucího Rakušana Grubera a jen dvanáctisekundovým mankem na bronzovou pozici Fina Ryynaenena. "Doufám, že se mi povede i běh a že budu mít i štěstíčko," usmál se Churavý.

Skokanskou část hodně ovlivnil vítr. Sdruženáři museli napoprvé svůj závod přerušit a po 31 závodnících o chvíli později zrušit a opakovat.

Pořadí po skoku:

Poř.JménoBodyZtráta
1Gruber (Rak.)127-
2Spillane (USA)118,5+34
3Ryynänen (Fin.)117+40
4Bieler (Rak.)116,8+41
5Braud (Fr.)116,3+43
6Demong (USA)115,5+46
7Runggaldier (It.)114,5+51
8Churavý (ČR)114,0+52
9Watabe (Jap.)112,5+58
10Stecher (Rak.)109,8+1:09
10Tande (Nor.)109,8+1:09
18Slavík (ČR)104,7+1:29
20Vodseďálek (ČR)102,8+1:37
36Dvořák (ČR)83,8+2,53

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.