• Pondělí 22. července 2019 Magdaléna

Do Vancouveru se chystá rekordní výprava, v návrhu nominace je 91 sportovců

Vancouver Olympic Centre | foto: Profimedia.cz

19 2010
Devadesát jedna! Tolik českých sportovců zatím míří na hry do Vancouveru 2010. Od 17leté rychlobruslařky Karoliny Erbanové po 39letého bobistu Ivo Danileviče. Dvě generace nadějí.

91 jmen pro Vancouver

Návrh olympijské nominace

Akrobatické lyžování 5
Vaculík – N. Sudová, Š. Sudová (vše boule), Kraus, Šafář (skikros).

Alpské lyžování 7
Bank, Krýzl, Trejbal, Vráblík, Záhrobský – Záhrobská, Křížová.

Běh na lyžích 10–12
Bauer, Jakš, Koukal, Kožíšek, Magál, Novák (?), Šperl, Razým – Janečková, Nývltová, Rajdlová + případně 4. žena pro štafetu.

Severská kombinace 4
Dvořák, Churavý, Slavík, Vodseďálek.

Skoky na lyžích 6
Cikl, Hájek, Hlava, Janda, Koudelka, Sedlák.

Krasobruslení 4
Březina, Verner, Hájková – Vincour.

Rychlobruslení 3
Erbanová, Sáblíková (dlouhá dráha), Novotná (short track).

Biatlon 10
Moravec, Soukup, Šlesingr, Vítek a jeden z dvojice Holubec/Dostál – Rezlerová, Soukalová, Vejnarová, Vítková, Zvařičová.

Boby 8
Bohman, Danilevič, Kobián, Kozlovský, Veselý, Vrba, Stokláska, Suchý.

Snowboarding 5
Bakeš, Novotný (snowboardkros), Pančochová (U-rampa), Šindelář, Doležalová (obří slalom).

Hokej 23
Pavelec, Štěpánek, Vokoun, Blaťák, Hejda, Kaberle, Kuba, Kubina, Michálek, Polák, Židlický, Čajánek, Červenka, Eliáš, Erat, Fleischmann, Havlát, Jágr, Krejčí, Michálek, Plekanec, Rolinek, Vašíček.

Saně 4
J. Hyman, O. Hyman (jednotlivci), Jíra – Kvíčala (dvojice).

Definitivní číslo se dozvíme až ve čtvrtek, po jednání pléna Českého olympijského výboru. Kvalifikační období však už skončilo, včera měly jednotlivé sportovní úseky nahlásit svůj návrh nominace.

Bude to asi rekordní výprava na zimní olympiádu. Dosud nejvíc bylo Čechů v Turíně 2006 – 83. Někteří z navržených se přesto stále pohybují na hraně nominace, nemusí dostat důvěru ČOV.

Šéf olympijské mise František Dvořák nastínil: "Jednat budeme například o druhém čtyřbobu." Ten se kvalifikoval, jenže výkony nepřesvědčil.

Dohady běžců a skokanů

Snad nejrušněji bylo včera u běžců na lyžích, nominaci řešili do pozdního večera. "Čekáme zakleknuti v blocích, ale nemáme definitivní kvótu od mezinárodní federace FIS," tvrdil Čestmír Skrbek. Mohli dostat přiděleno 10, ale i 12 míst.

Nejasno tak bylo o osudu ženské štafety a Petra Nováka. Specialista na dálkové běhy aspiroval na start na 50 kilometrů. "Já svých sedm jmen řekl," konstatoval trenér mužů Miroslav Petrásek. "Razým a Šperl sice nemají formu, ale věřím, že budou platní. Rozhodnutí, zda bude osmým mužem Novák, jsem ponechal na úseku běhu."

Večer, po návratu kouče Davida Jiroutka ze Sappora, řešili výběr pro Vancouver i skokani. Hrozba neúčasti na hrách se vznášela nad loňskou českou jedničkou Koudelkou, ale nakonec získali šest míst.

Zdravotní stav ohrožuje start dvou sportovců, kteří měli patřit k tahounům výpravy. Akrobatka Nikola Sudová chce nastoupit i s přetrženým křížovým vazem. Ale půjde to? "Její stav se lepší. Otok je nyní menší, než jsme předpokládali," informoval kouč Radek Herot.

Natažené vazy v kotníku narušily přípravu Michala Novotného, loni vítěze finálového závodu Světového poháru ve snowboardkrosu. A již dříve připravila zranění o nominaci hokejisty Aleše Hemského a Milana Hejduka.

Dcery dvou medailistek

Přesto to bude silná olympijská výprava. Optimisté čekají až 8 medailí. Maximem bylo dosud šest ze Sarajeva 1984. Dvě dcery medailistek ze sarajevských her zažijí ve Vancouveru olympijskou premiéru, byť bez ambicí na stupně vítězů.

Sjezdařka Klára Křížová je dcerou Olgy Charvátové, před 26 lety bronzové ve sjezdu. "Je ale jiná než já. Všechno v nitru víc rozebírá. Já byla přímočařejší," říká její matka.

Matkou Gabriely Soukalové je Gabriela Svobodová ze stříbrné štafety běžkyň. Dcera k lyžím přibrala i pušku. "Biatlon je zajímavější, v něm je to do poslední chvíle otevřené. Ale zase je snazší prohrát. Jednou se netrefíte a je to," říká.

Na čtyři sportovce zbyla zatím role prvních náhradníků. Tím je v jízdě v boulích Tereza Vaculíková, v akrobatických skocích Martina Konopová a na saních dvojic sourozenci Brožovi. Do 24. ledna mohou doufat, že některá země svoji kvótu nevyužije.

Naopak krasobruslařský svaz se včera vzdal místa, které vybojovala Nella Simaová. Důvod? Ztráta formy, až 3. místo na českém mistrovství. Jí se olympijská brána zavřela.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Najdete na iDNES.cz